Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sanie cu zurgălăi, frumoși sunt pinguinii tăi!


288 raspunsuri la acest subiect

#221
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 03 februarie 2023 - 17:32

La noi e un frig polar zilele astea, se simt sub -30, de azi a inceput. Numai bine ca azi e zi pedagogica, stam in casa la caldurica. 

Colac peste pupaza, fiu-miu a facut covid, a doua oara la exact un an. E o raceala destul de comuna pana acum, a fost mult mai bolnav ultima data cand a racit non-covid, acum il supara gatul, curge nasul si il doare un pic capul. Imi cam parea rau ca nu i-am facut al 3 lea vaccin, dar pana la urma zic tot raul spre bine, va avea imunitate mai lunga, macar pana la anu' pe vremea asta. Nu mai exista obligativitate de izolare, voi vedea cum se simte luni,daca  poate merge la scoala, cu masca bineinteles.

 

Mie mi-a supurat un pic una din cicatricile de la operatie, cred ca de la sutien care atinge acolo. Acum vad ca e uscat, un pic rosu. Sper sa se usuce de la sine, ca nu am nici un chef sa ma mai duc la spital. Oricum in curand am programare la control cu chirurga.

Este un pic ciudat ca nu am primit nici o indicatie cum sa ingrijesc cicatricile, doar sa indepartez fasiile de sub pansamente si sa fac dus normal. Oare pot da cu betadina , la cea care a supurat? 


Editat de Fleurdelise, 03 februarie 2023 - 17:36 .


#222
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 03 februarie 2023 - 18:43

Servus pinguini

 

Azi e vineri, asa ca yupiiiii  [pk]  

 

LauraNico, ma bucur ca a ajuns nepotul in Italia...sanatate multa  [pup]

 

Miha, multa sanatate si tie si mamei...si numai bine prietenei tale, imi pare tare rau  [:(] vacanta faina copilei si felicitari Dianei  [flo]  [flo]  [flo]

 

Fleur, sa treaca repede copilul peste covid  [pup] eu zic ca poti da cu betadina...mama mia, ce frig e la voi  [zirea] sa-l pastrati acolo, nu il vrem  [:D] si la noi a fost ger, mai batea si un vant rece, de-ti inghetau toate alea..zapada insa ne-a ocolit (asa cativa fulgi, sa nu ne plangem). 

 

Silvi, felicitari si tie  [flo]  [flo]  [flo] si spor la amenajat...poate inchiriati la ucrainieni dupa ce va mutati, am inteles ca e un program in tara.

 

Laura, felicitari copilei pt concurs..s-o tina tot asa  [flo]  [flo]  [flo]

 

De azi in 2 saptamani vine mandra  [dan] azi si-a mai facut un tatuaj  [fum] are probleme existentiale, parul meu pus pe moate  [:D] ma bucur ca ma suna sa vorbim cand are probleme, a zis ca doar cu mine poate discuta despre ele, ca doar suntem prietene  [il]

 

Ca sa explic cu pensia, Marco va implini peste 4 ani 60 de ani..el se pensioneaza atunci, a putut asa (daca ramanea pana la 65, mai primea bani la pensie in plus, dar a zis pas, nu mai vrea)...eu sunt mai mica cu 7 ani ca el  [fum] asa ca voi fi tanara pensionara  [:D] poate mai lucrez 1 an dupa ce va iesi el la pensie....pensia de la stat, pilonul 1, o voi lua la 64 ani...Marco o va lua la 65 ani...el la 60 va lua pensia de la pilonul 2 (platit de angajat si angajator, obligatoriu pt ambele parti daca lucrezi mai mult de 60%),  va fi pensie anticipata ...eu pt ca ne vom muta din tara, pot lua toata suma de la pilonul 2 (putea si el asa, dar prefera sa ia pensie normala, lunar)...mai avem si pilonul 3, ala e suplimentar (tb sa vad cand ii pot lua, toti..la 60 sau 64 ani)...m-am interesat deja la casa de pensii, stiu ce am de facut  [:)] daca as lucra pana la 59 (pensie anticipata) sau 64 de ani, pensia de la pilonul 2 e oricum mica  [zirea] asa ca prefer sa iau toti banii o data. 

 

Weekend fain sa aveti. 



#223
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 februarie 2023 - 23:05

In 1 a fost ziua prietenei mele. Mâine mergem sa o sărbătorim. E ultima zi de naștere a ei la care vom participa. E așa ciudat sa spui La mulți ani unui om care știi ca se va duce…dar mâine voi încerca sa ma bucur de dupamasa cu ea. Și atât. 



#224
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 04 februarie 2023 - 10:01

Buna dimineata

 

Mihaela n-am cuvinte...Te imbratisez strans  [grup]

 

Silvi  [flo] eu va citesc, dar in mare, doar muncesc, iar despre asta nu prea mai am ce povesti frumos...ca odata. 

 

Roli  m-ai facut sa rad cu cel mic al tau  [:D] cam asa sunt copiii acum, nu te mai stresa. 

 

Fleur sanatate baiatului ! Si tu sa fii bine!

 

Zi frumoasa! eu am de muncit si azi si maine, corectat pentru olimpiada,etc.


Editat de velvet, 04 februarie 2023 - 10:05 .


#225
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 06 februarie 2023 - 10:06

Bună ziua!

 

nu a mai nins la noi dar e foarte frig, doar cu minus a fost tot week-end-ul. si cel mai rau e ca bate vantul foarte tare, dar asta nu e ceva noi, la noi vantul e la el acasă.

 

Roli, Fleur, va doresc nervi de otel si putere sa va sustineti baietii si daca va mai ramane ceva rabdare sa ma sustineti si pe mine anul viitor [:-)))] eu tot m-am plans pe aici de cat de neimplicata si dezinteresata e C. nu face decat ce este absolut necesar, strict temele, invata lectia si uneori nici atat. 

 

Fleur, sa treceti cu bine si de covidul asta. eu zic ca betadina nu poate sa faca rau...

 

Ella, ce repede trece timpul, parca ieri faceai pregatiri pentru plecarea Marciei si acum mai e putin si vine inapoi. 

 

Mihaela, e foarte trist doar din exterior ce se intampla cu prietena ta, pentru tine cred ca este de-a dreptul dureros. imi pare rau ca nu te putem ajuta cu nimic.  [flo2]

 

Monica, ce mai fac fetele? nu merg la concurs la Bacau sapt viitoare? 

 

saptamana usoara!



#226
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 06 februarie 2023 - 14:25

Velvet stiu ce zici, ca ma uit in jurul meu si vad ce procent de copii se preocupa de scoala cum trebuie. Ma stresez, pentru ca la noi sunt putine colegii decente. In Bucuresti ai mult mai multe optiuni. Mai mult, anul asta au redus mult locurile la colegii in favoarea liceelor tehnice si a scolilor profesionale. Si pe numarul asta mic de locuri, vin copii din tot judetul, nu doar din oras.



#227
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 08 februarie 2023 - 11:00

Bună ziua!

 

la noi a mai nins puțin dar nu prea s-a așezat că e în continuare un vânt turbat și o duce în toate părțile. maine se pare ca va fi si mai frig. 

 

Roli, exact așa e și la noi sau chiar mai rau, avem un liceu bun, cel la care e C acum la gimnaziu, inca doua licee ok apoi economicul si apoi cateva licee tehnologice si scoli profesionale si de meserii. În tot județul mai sunt cateva licee in orasele mici si se mai duc si acolo din elevii din județ dar cei buni vin tot la noi. 



#228
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 08 februarie 2023 - 12:27

Roli, silvia eu tin pumnii pruncilor si pe voi va incurajez sa aveti incredere in ei. Fiecare isi gaseste drumul in viata . Daca aparenta delasare vine la pachet cu incredere in fortele proprii, stiu ei copii ce fac si ce pot. Va vor surprinde.  

 

Ella, ce planuri are Marcia mai departe ? Vrea sa se angajez?, mai planuieste sa studieze ceva? 

 

Avem si noi iarna, cu ninsori si ger asa cum trebuie. In rest, suntem bine, fiecare cu treaba lui. 



#229
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 08 februarie 2023 - 17:59

Servus pinguini

 

Miha, imi pare tare rau de prietena ta....ma ia cu fiori..nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul tau  [:(] o imbratisare de departe  [grup]

 

Mai e putin si vine mandra  [batetoba] nu revine cu drag, are multi prieteni acolo, viata e cu totul alta (aici e plictisitos  [dan])...dar ii e dor de noi, de casa. de jumulit pisica  [cupisi]

Vin si ai mei aici dupa ce ajunge ea, vor sa fie cu ea de ziua ei, implineste 20 de ani  [ping1] stau 2 saptamani si dupa pleaca si ea cu ei in tara, tot 2 saptamani. 

Dupa ce revine, pleaca in vacanta cu o prietena (vor la mare, la soare). Si de prin mai cauta job. Sunt multe joburi acum, in diverse domenii, are de unde sa aleaga (ar vrea turism, logistica- am vazut multe joburi la aeroport, hotel, cargo). Ar vrea sa lucreze cam 1 an, sa stranga bani si dupa sa plece iar in Seoul, sa continue cursurile de limba. A gasit si acolo joburi la hoteluri, la relatii cu clientii. Nu a vrut sa aplice inca, vrea sa stea un an acasa. Sa vedem, cine stie ce apare  [:D] i-am zis ca ar fi pacat sa nu foloseasca si coreaana, mai ales ca a depus efort (sa nu mai zic de bani  [ph34r]).

 

In rest nimic deosebit, munca, munca si iar munca  [zirea]

 

O zi faina sa aveti. 



#230
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 februarie 2023 - 12:12

Buna si merci de intrebare!

 

Andreea mai face atletism si se tine tare. Anul trecut a fost la Bacau la memorial Dorin Melinte, anul asta stiu ca nu mai merge. La juniori 3/U16 a avut campionatele nationale in Bacau si atunci au fost ca sa se acomodeze cu sala, cu pista. Acum au mai fost concursuri in Bucuresti si a concurat aici. Acum ea e U18, junior 2  [:)]  Crina e U16 acum, J3... Trece timpul.

 

Ana e cu examenul acum, ma rog, nu de asta nu mai face atletism (ca doar Andreea a facut cu succes in clasa a 8a si a luat super bine la examen). Ea mai face niste ore de echitatie, dar nu cu frecventa atletismului si pe cat ar vrea ea, pt ca e cam scump...

 

Cu examenul... merge uneori mi se pare prea zen, cam ca Andrei al lui Roli  [:)] exact acelasi tipar... acum imi pare mai pin priza dupa ce am mai vorbit cu dna de mate a ei, de la meidtatii sa o mai impulsioneze si ea (bine, asta facea, dar acum si mai si)... Mai dau simulari din astea tip examen, pe la scoala, le da dna de mate, la fel si la romana.

 

Ma seaca faptul ca in perioada asta toate judetele au avut simulari locale, judetene la romana si mate (cea nationala e in 20-21 martie), numai in Bucuresti, nu. De ce nu pot da si astia, nu pot intelege neam, Le e lene sa faca subiecte?! Chiar nu inteleg. Era in folosul copiilor, ca ii tinea mai mult in priza, era la 1 luna si ceva inaintea celei nationale... Normal ca ea va lucra ce s-a dat prin alte judete, dar una a sa fie in conditii de examen (doar materia putin restransa) si alta e acasa...

 

Fleur, sanatate multa!

Ella, feliciri Marciei si succes mai departe!

LauraNico, sanatate nepotului, am citit ca a ajuns in Italia! E pe maini bune!

Roli, succes si rabdare multa cu Andrei! Andreea era foarte procupata, anul trecut, lucra din ce in ce mai intens pe masura ce se apropia examenul. Mai stateam cu gura pe ea pe la inceput, prin toamna, mi se parea ca le cam lalaie... dar pe urma nu a mai fost cazul. Ana in schimb e altfel, m-am certat cu ea de multe ori si e un echilibru fragil intre a o lasa in pace si a fi liniste si de a mai vorbi cu ea si sa iasa scantei... Acum e o perioada ceva mai buna, sper sa o tina pana in iunie, inca vreo 4 luni si ceva...

 

Multa sanatate tuturor!

Ne mai auzim...

 

 

Monica, ce mai fac fetele? nu merg la concurs la Bacau sapt viitoare? 

 

saptamana usoara!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -