Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#21
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 07:42

Din pacate in Romania nu sunt atatea oportunuitati in orasele mici si totul este legat de bani. 

 

Stiu persoane in varsta care s-au alaturat unui grup de pensionari si fac diverse excursii, cateodata de 1zi ceteodata mai lungi, dar hartogariile sunt multe ptr organizator, plus ca fiecare varstnic trebuie sa aduca o serie de analize la zi si totul costa, nu toti isi permit chiar daca ar vrea. 

 

Matusa mea avea un grup de prietene cu care s-a intalnit o viata la o sezatoare, eu acolo cu ele am invatat sa cos/ tricotez/ brodez etc, noi fetele eram intotdeauna cooptate, plus ca faceau sau aduceau prajituri, gogosi, barfeau etc. Dar dupa ce-au imbatranit s-a destramat grupul, nu mai vad asa bine sa coase si sanatatea nu le mai permite sa se intalneasca oricand. 

 

Nu am idei sau solutii, cam toti stau pe langa casa si se intalnesc cu copiii, nepotii si povestesc cu vecinii. 



#22
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 07:47

Bisericile care organizeaza orice primesc ajutor ca voluntari din membrii activi, daca nu obisnuiesc sa mearga la biserica in mod regulat nu prea au sanse, la casele de copii nu este permis voluntariatul ( numai daca vine din partea unui ONG ) si nici in spitale sau case de batrani, eventual la asociatiile de protectia animalelor, dar nu stiu sigur. 

 

Eventual daca gasesti un ONG in zona si sa vada daca pot fi de folos undeva. 



#23
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 08:23

Asa e si cu biserica si cu ONG sa mearga regulat ma gandesc si apoi sa se integreze in grupurile astea de voluntariat. 

Acum ca s-au marit copiii eu inteleg perfect situatia, si eu ma apropii de 50 si mi-ar placea sa am un grup in care uneori sa discut diverse deschis ca la sezatoare  si sa aud si alte experiente.  Personal doar cu ajutorul internetului acum pentru ca lucrez. Daca stiti ceva de genul asta dar nu atat de deschis tuturor ca forumul asta va rog sa imi dati mesaj ca intru. Ma gabdesc viber sau un forum.mic

 

De aceea inteleg nevoia doamnelor respective de a se integra activ  , neavand un program strict dat de serviciu. 

Mai sunt oferte de serviciu online in traduceri de exemplu daca detin o limba straina si nu conteaza varsta.

 

Edit : ceva de genul asta 

https://www.bestjobs...MhoC4sEQAvD_BwE

 

Au joburi si 100% online

 


Editat de Amaryllis1, 01 iulie 2022 - 08:41 .


#24
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 08:30

Da,

si e pacat.

Eu m am apucat de inot dupa 40 de ani,ca inotam basis. Asa a fost contextul, si am avut un antrenor pasionat si f f rabdator. Acuma nu ratez antrenamentele de doua ori pe saptamana. 
si exemple pot fi multe.

 

 

Te admir ca ai reusit cu inotul. Eu nu mi-am propus niciodata serios dar ar fi o mare realizare. Acum insa dupa ce am avut operatia de la gat si mi-au si taiat pe langa o ureche e si mai greu. Inca nu simt bine zona aceea.



#25
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 08:35

Otilia, am vrut sa scriu asta noapte. cred ca ai pus degetul pe rana. daca nu era o problema de mentalitate, gaseau doamnele ele insele ce sa faca. si din pacate, daca e asa cum cred, orice sugestie ai tu, nu va ajuta.

 

Qarina, ai pus punctul pe i. E mentalitatea dar e si comoditatea. Eu sper ca vor lua in calcul din sugestiile voastre. Timpul trece si e bine pentru ele sa socializeze.

 

Intreba cineva daca au permis. Da, au. E greu in provinciee fara masina. 



#26
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 08:45

Mi-ar fi fi placut sa putem discuta despre asa ceva aku' niste ani. :) Anul asta am facut 50 dar pe mine m-au apucat gandurile astea la sfarsitul clasei 7-a a lu' fii-miu cand ma gandeam (eu) cu groaza ca 1 an de zile ii voi manca, efectiv, creierii cu lingurita. DIn cauza stresului meu cu examenul de evaluare al lui. [:)]

 

Eu vad 2 puncte importante:

1. Angajamentul

Cumva doamnele au avut un angajament nescris, autoasumat legat de copii.

Acum trebuie sa gaseasca energia si deschiderea necesara de a-si asuma alte angajamente, in afara familiei. De aici mi se pare ca vine greutatea gasirii unei noi indeletniciri. Cand vine vorba de "in afara familiei" e cumva greu pentru ca cei cu care vrei sa te insotesti au nevoie de o previzibilitate in actiunile tale. Nu merge sa vii azi, dar maine nu. 

Bona - inseamna un angajament, Voluntariat - angajament, etc.etc.

 

Mai cred ca daca motivatia e puternica, incet-incet, nu imediat sau cat ai bate din palme, se mai gasesc optiuni. Trebuie cumva sa fii deschis sa sari in barca lor, daca nu sunt create de tine.

 

Un mod de a vedea lucrurile si sa te impulsioneze (vorbesc la general) este sa te gandesti ca daca nu iti ocupi tu timpul cu ceva, se vor gasi intotdeauna altii sa ti-l ocupe pentru ca, nu!?, tu ai timp.

SI nu ma refer la nepotii de la copiii personali. :)



#27
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 08:46

. dubla


Editat de AdiS, 01 iulie 2022 - 08:47 .


#28
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 09:01

Probabil nu au nepoti   , cred ca acum au copii cam de 18 ani ce pleaca la facultate abia

Fiind orase de province sigur pleaca sa studieze in alta parte. 

Deci ramane casa goala sa zic asa si nu intotdeauna ai chef de facut ordine si mancare.  Eu de exemplu azi am luat liber sa schimb din sifoniere hainele si sa fac o curatenie general si de la 7 de cand m am sculat tot internetul l am rasfoit



#29
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 09:35

Adi, mare dreptate ai cu angajamentul.

 

Si da, au grija unii sa ocupe timpul. 

 

Dar, din punctul meu de vedere, la 50+ prioritatea ar trebui sa fie sa faci ceva pentru sufletul tau. Ce iti place, sa descoperi hobbiuri noi, distractii noi. Sa iti ingadui timp pentru tine. Daca nici la varsta aceasta atunci cand? Sa astepte 60+. Din pacate nu intinerim.

 

Amaryllis, nu au nepoti si casele lor ori sunt goale ori se golesc in curand.



#30
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 11:05

Eu locuiesc intr-un oras foarte mic din Romania.

Ideile de mai sus nu se aplica, tocmai pentru ca e un oras foarte mic, din Romania [:)]

cine nu traieste aici si nu a trait nu poate intelege.

 

daca doamnele ar locui intr-un cartier de la marginea orasului meu sau chiar in oras cu mine ar avea putine optiuni de activitati care sa nu le coste nimic, sau aproape nimic>

1. biblioteca judeteana organizeaza> cursuri de calculator pentru seniori - doar pensionari sau persoane in varsta fara venit, cerc de lectura - gratis, cerc de quiling - gratis.

2. sunt cateva ONG-uri seniori in actiune si altele care fac intalniri, organizeaza actiuni de voluntariat si excursii etc. 

3. daca vor sa faca cursuri de reintegrare pe piata muncii pot aplica la AJOFM - mereu exista cate ceva. chiar acum face o prietena curs pentru insotitor persoana cu dizabilitati (sau cam asa ceva- nu stiu denumirea exact);

 

nu pot face voluntariat la case de batrani/copii, spital etc. decat daca vin printr-un ONG in cadrul unor actiuni/proiecte.

 

contracost pot face foarte multe> inot, yoga, zumba si orice alt sport vor; cursuri de pictura, fotografie, dansuri de tot felul. 

si daca la mine in oras sunt atatea optiuni cred ca sunt peste tot, dar doar cu bani.

 

daca vor doar sa isi umple timpul liber, cu activitati care nu sunt permanente atunci pot sa intre pe site-urile primariei, consiliului Judetean de unde locuiesc, bibliotecii, directiei pentru tineret si sport si sa isi faca un calendar cu tot ce se organizeaza si nu o sa se plictisesca. garantez.

la mine in oras, si repet e un oras mic si prapadit, se organizeaza tot timpul ceva: targuri de diverse: mesteri populari, mancare traditionala, flori, expozitii, sunt lansari de carte, vernisaje, festivaluri de film, teatru, minoritati - si toate au acces gratuit.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -