Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#41
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 18:39

imi dau seama ce fericire pe contabila angajata sa tina evidenta [batcap] , si socrul meu facea asta, el plus inca altii 2 la fel de tineri si biata fata era terminata dupa ce-i contestau fiecare liniuta si apoi declarau ca e corect [batcap]

 

Dana, iti dai cu presupusul si generalizezi si imi jignești tatăl fără sa cunosti absolut nimic despre situație . 

Tatăl meu a fost toată viata contabil, si contabil sef la instituții mari , ales nu pe pile/ relații dar pe competentă si etica, a pregatit multi tineri in domeniu si a fost remarcabil pe oriunde  a lucrat in țara si străinătate.

 

pt asociația de locatari nimeni nu a făcut ce a făcut el.

Jobul la luat nu ca era plictisit ori nu avea ce face dar la solicitările celor din bloc care il știau de o viata . 

Cei care i au luat locul nu de putine ori au venit la el să i ajute in dif probleme de calcul ori administrație.
Fata căreia ii plângi de mila ar fi norocoasa sa lucreze cu cineva ca el. 

Si acum la 86 de ani e f sharp si mananca contabilitatea pe pâine. 
 



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 18:46

Eu muncesc de la 19 ani, par time, full time, voluntariat… si nu ma voi pensiona niciodată atita timp cat am sanatate si putere sa pot sa fac ceva pt familie si societate. 



#43
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 19:02

Dana, iti dai cu presupusul si generalizezi si imi jignești tatăl fără sa cunosti absolut nimic despre situație . Tatăl meu a fost toată viata contabil, si contabil sef la instituții mari , ales nu pe pile/ relații dar pe competentă si etica, a pregatit multi tineri in domeniu si a fost remarcabil pe oriunde a lucrat in țara si străinătate. pt asociația de locatari nimeni nu a făcut ce a făcut el. Jobul la luat nu ca era plictisit ori nu avea ce face dar la solicitările celor din bloc care il știau de o viata . Cei care i au luat locul nu de putine ori au venit la el să i ajute in dif probleme de calcul ori administrație. Fata căreia ii plângi de mila ar fi norocoasa sa lucreze cu cineva ca el. Si acum la 86 de ani e f sharp si mananca contabilitatea pe pâine.

 

Nu a fost intentia mea sa jignesc pe cineva, dar imi mentin parerea.

Si socrul meu a avut aceeasi pregatire si aceleasi foarte bune referinte, dar adevarul este ca dupa o varsta inaintata nu mai poti avea acelasi randament plus ca felul de abordare al problemelor este clar diferit. 

 

 



#44
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 19:15

De fapt chiar, doamnele resp la 50+ sunt deja pensionate ?

La varsta asta se pot angaja cu norma intreaga, daca nu au pensie anticipata.

Sau nu vor sa se angajeze, doar ca au timp liber ?

Maica-mea s-a pensionat la 55ani, dar intre timp a crescut nepotii si se ocupa de gradina, plus ca face rebus, citeste mult si se uita la tv la documentare.

Si totusi zice ca ii este urat singura, desi aproape zilnic vreunul din noi e acolo.


Editat de dana vio, 01 iulie 2022 - 19:16 .


#45
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 20:32

De fapt chiar, doamnele resp la 50+ sunt deja pensionate ?

La varsta asta se pot angaja cu norma intreaga, daca nu au pensie anticipata.

Sau nu vor sa se angajeze, doar ca au timp liber ?

Maica-mea s-a pensionat la 55ani, dar intre timp a crescut nepotii si se ocupa de gradina, plus ca face rebus, citeste mult si se uita la tv la documentare.

Si totusi zice ca ii este urat singura, desi aproape zilnic vreunul din noi e acolo.

Nu au mai lucrat de cel puțin 18 ani, deci nu putem vorbi de pensionare in cazul lor, ci mai mult de ce mai pot face la aceasta virsta.



#46
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 20:34

De fapt chiar, doamnele resp la 50+ sunt deja pensionate ?

La varsta asta se pot angaja cu norma intreaga, daca nu au pensie anticipata.

 

Subiectul e despre activitati si hobby, dar totusi, daca ar vrea sa se angajeze, care sunt sansele cand esti casnica, ai pauza mare in campul muncii, te apropii de 50 de ani, intr un orasel mic de provincie?

 Aproape nule.



#47
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 20:43

 

Stiu persoane in varsta care s-au alaturat unui grup de pensionari si fac diverse excursii, cateodata de 1zi ceteodata mai lungi, dar hartogariile sunt multe ptr organizator, plus ca fiecare varstnic trebuie sa aduca o serie de analize la zi si totul costa, nu toti isi permit chiar daca ar vrea. 

 

[:D]  [:D]

prima oara cand aud de analize ,ca sa mergi intr o excursie. 

 

Dar cred ca tine si de primarie si organizare locala, ca observ , de ex., ca la silvi in oras sunt multe activitati.
 



#48
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 21:21

Din nefericire nici in orase mari o femeie la 50 + si fara experienta nu gaseste de lucru darmite in orase mici.

Mie mi se pare oricum ca inca femeile se angajeaza mai greu decat barbatii chiar si la varste mici. 



#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 22:00

imi dau seama ce fericire pe contabila angajata sa tina evidenta  [batcap] , si socrul meu facea asta, el plus inca altii 2 la fel de tineri si biata fata era terminata dupa ce-i contestau fiecare liniuta si apoi declarau ca e corect  [batcap]

crezi ce vrei...dar nu mai implica ca tatal meu nu ar fi fost competent.

 

tata era si contabil si administrator la asociatie si o contabilitate ca asta o face si acum si in somn.

 

deci poti sa iti mentii ce parere vrei, insa cu o astfel de atitudine si astfel de generalizari, face aceasta categorie de oameni sa se simta inutili si o greutate pt societate cand de fapt au mult de oferit familiei si comunitatii. 

decit sa stea tristi sa se uite pe geam la bloc si marginalizati ar fi f utili in diferite domenii daca li s-ar oferi sansa. 



#50
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 01 iulie 2022 - 22:33

Interesanta paralela asta, off topic, mame / femei la 50+ care nu-si mai gasesc locul in societate si barbati la 70+/ 85+ care se cred de neinlocuit. 

Si ma refer la Biden, Putin, Trump, se vede ce au ei de oferit. 

La 50+ oamenii sunt inca tineri, nu putem nega ca speranta de viata a crescut, dar eu cred ca dupa 70+ chiar ar trebui sa fie obligati sa se retraga. Pot face voluntariat sau consiliere, dar o persoana in varsta gandeste altfel decat un tanar si nu in sensul bun. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -