Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#151
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 05 august 2022 - 07:31

Otilia, ma bucur pentru d-na care a inceput sa munceasca. Sanatate multa d-nei cu probleme! 



#152
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 05 august 2022 - 08:54

Cred ca asta e pentu persoane 70+ nu 50+.

Nu neaparat, socializarea e bine venita la orice varsta. 
 

Eu ma duceam la gimnastica din asta pt persoane peste 50, sa zicem.
Mai erau doua-trei doamne de varsta mea. E adevarat, ca nu faceam mega efort, dar era fain.



#153
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:43

....

 

La subiect. Una din doamne tocmai a început să lucreze în contabilitate. Mă bucur.

 

foarte frumos! Si mai ales imbucurator pentru ceilalti [:)]

 

As avea niste intrebari legate de aceasta situatie:

 

Doamna avea formatie de contabil? A facut ceva cursuri aku' ? Sau ocupa un loc de munca unde se pot angaja si fara diploma/scoala in zona asta de contabilitate. Ma gandesc liceu economic / ASE.

Incerc sa imi dau seama daca exista in piata, pe partea aceasta de contabilitate, tipuri de job-uri ce se preteaza si la a nu urma fix o scoala de specialitate.



#154
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:51

... ca nu stiu cu adevarat ce inseamna viata aici...

...

Ar putea fi adevarata o parte din presupunerile de mai jos?

 

In America, unele chestii birocratice nu sunt sau sunt adresate prin procese/proceduri/legi mai scurte/basic. Un fel de "gentleman agreement"/"batut palma" si treaba se face. Adica e ok ca regulile sunt mai putin stufoase dar nu e ok pentru ca nu te acopera pe alte parti.

 

Cumva la nivel individual, poti razbi mai simplu (dar nu "simplu" e cuvantul ... mai asa ... pe de-a-dreptul) cu multa-multa munca pe care esti dispus sa o faci cand esti la tinerete, plin speranta, sanatos.

 

Alta aspect, ajungand in America deja educat - nu duci cu tine datoriile de America. Poate ai altele pe care le poti adresa cu banii de acolo.



#155
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:01

Adi, nu am intrebat detalii despre cursuri recente dar nu a terminat ASE. Eu cred ca oricine a terminat un liceu teoretic poate tine o contabilitate primara si face tot felul de treburi administrative care iti permit un program de lucru flexibil in caz ca mai ai 1-2-3 copii mai maricei pe acasa.



#156
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:26

Suna incurajator!

Multumesc



#157
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 august 2022 - 16:06

...

Ar putea fi adevarata o parte din presupunerile de mai jos?

 

In America, unele chestii birocratice nu sunt sau sunt adresate prin procese/proceduri/legi mai scurte/basic. Un fel de "gentleman agreement"/"batut palma" si treaba se face. Adica e ok ca regulile sunt mai putin stufoase dar nu e ok pentru ca nu te acopera pe alte parti.

 

Cumva la nivel individual, poti razbi mai simplu (dar nu "simplu" e cuvantul ... mai asa ... pe de-a-dreptul) cu multa-multa munca pe care esti dispus sa o faci cand esti la tinerete, plin speranta, sanatos.

 

Alta aspect, ajungand in America deja educat - nu duci cu tine datoriile de America. Poate ai altele pe care le poti adresa cu banii de acolo.

 

Birocratia este extrem de relativa: deinde de o multime de factori. Exista bine mersi si aici birocratie crunta. Este si posibilitatea de a "opera" in zone gri cu consecinte mai mult sau mai putin aspre. 

 

La nivel individual societatea functioneaza foarte bine pentru un anume tip de individ: cei care sint gen "rechin", fara scrupule, fara "bagaj" (copii mici, parinti in varsta, etc.), sanatosi...Si aici e o anume relativitate; depinde mult si telurile persoanei: sa strangi bani? S ai o casa imensa? Asta daca ne referim la financiar. Exista si posibilitati de avansare in cariera (depinde de cariera, bineinteles) insa la un anumit nivel te lovesti brusc de "garda veche" (the good ol' boys) si te opresti pentru ca nu ai relatiile inter-generationale necesare. Nu e suficient sa fii exceptional, trebuie sa fii si conectat. 

 

La final insa trebuie sa locuiesti in aceasta societate iar bubele incepi sa le vezi cind reusesti sa ai timp sa respiri. Mno...cind ajungi sa ai "shooter drills" cu copii de gradinita incepi sa ai fiori pe spate. 



#158
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 06 august 2022 - 02:12

Nu , pledoaria nu e pentru mame sa ramana acasa, ci pentru protectie sociala adecvata , asa cum au tarile nordice, Canada. Era intr-un articol pus de mine( cel din tabloid) o comparatie intre childcare in uk, minimum £50/zi si Canada $ 8.40, in fine, pe acolo.

 

În Québec, nu în toată Canada sunt subvenționate creșele și grădinițele (nu toate, sunt și exclusiv private) și aftershool-ul de la școlile publice (service de garde), de vreo 30 de ani, tocmai în ideea ca femeile să poată să își continue cariera.

 

Când aveam copilul mic, deci acum aproape 10 ani, grădiniță costa 7,30 CAD pe zi. Cei asistați social plăteau jumătate din această sumă. Acum a ajuns la 8 dolari și ceva 

Aftershool ul costă 8.25$ pe zi și poți duce copilul și dimineața înainte de începerea cursurilor, mai exact de la 7, ca să poți ajunge la serviciu.

Atenție această subvenție există doar în Québec, educația fiind apanajul fiecărei provincii canadiene.

În alte provincii poate fi foarte scump, cum a scris Qarina.

(A-propos, Ontario vrea să preia exemplul Québecului cu subvenționarea childcare).

 

Aceste subvenții au permis multor femei să revină pe piața muncii, am colege care au fost în această situație.

Problema e că se găsesc greu locuri în grădinițele subvenționate, nu sunt suficiente. La cele private prețurile încep pe la $50 pe zi DAR la momentul declarațiilor de impozit se primesc bani înapoi, un procent substanțial, am înțeles 

 

Copilul meu a mers la creșă/ grădiniță subvenționată de la 8 luni la 5 ani ( la aceeași grădiniță) 5 zile pe săptămână. Nu știu cum m-aș fi descurcat fără, doar să-l fi adus pe taică-miu sau altă rudă din țară să stea cu copilul, ceea ce era imposibil și, din punctul meu de vedere, nici de dorit.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -