Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#141
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 august 2022 - 17:36

Eu sint de parerea ca nu taxele sint neaparat problema ci si gestionarea si sistemul in sine. Platesc bucuroasa taxe daca le vad bine distribuite si colectate ori asta nu se intampla si in plus sint cu precadere taxati tot saracii carora le dam in cap la fiecare pas. 



#142
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:22

Eu sint de parerea ca nu taxele sint neaparat problema ci si gestionarea si sistemul in sine. Platesc bucuroasa taxe daca le vad bine distribuite si colectate ori asta nu se intampla si in plus sint cu precadere taxati tot saracii carora le dam in cap la fiecare pas. 

 

Corect. pana atunci platesc cu corectitudine ceea ce datorez, insa nu m-as voluntaria sa platesc mai mult.

 

oricum, ce ar fi cu adevarat de impact ar fi taxarea echitabila - pentru societate - a multinationalelor, a dividendelor fabuloase ce circula prin ele. 



#143
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:29

Corect. pana atunci platesc cu corectitudine ceea ce datorez, insa nu m-as voluntaria sa platesc mai mult.

 

oricum, ce ar fi cu adevarat de impact ar fi taxarea echitabila - pentru societate - a multinationalelor, a dividendelor fabuloase ce circula prin ele. 

 

Hehehe...taxare echitabile!!! Vise!!!! Vise!!!

 

Cind o companie sta cu mina intinsa si primeste subsidii gramada (din banii muritorilor de rand) si apoi nu isi plateste taxele corespunzator pe profiturile uriase, sint "genii financiare". O mamica care vrea concediu de maternitate si gradinite moderne cu personal calificat e brusc "entitled". 


Editat de antmil, 03 august 2022 - 19:30 .


#144
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 august 2022 - 19:44

Hehehe...taxare echitabile!!! Vise!!!! Vise!!!

 

 

 

hope killer ce esti! :)))) pai nu mai bine ma lasi in naivitatea mea? sa sper la taxare echitabila, daca asta tot e principiul fundamental al fiscalitatii pe hartie? :)



#145
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 03 august 2022 - 20:27

Dacă e așa greu în USA de ce încă sunt mulți doritori să ajungă acolo? La români mă refer. Nu știu dacă mai există loteria vizelor. Dar nici nu am auzit că se întorc mulți de acolo. Am citit despre români care se întorc din Canada, dar nu din USA.

#146
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 august 2022 - 20:45

Dacă e așa greu în USA de ce încă sunt mulți doritori să ajungă acolo? La români mă refer. Nu știu dacă mai există loteria vizelor. Dar nici nu am auzit că se întorc mulți de acolo. Am citit despre români care se întorc din Canada, dar nu din USA.

 

Din punctul meu de vedere, cel mai plauzibil motiv este ca nu stiu cu adevarat ce inseamna viata aici. Multi vor sa ajunga si in Franta si sint o gramada de francezi nemultumiti...asta ce inseamna? Nu mi se pare un criteriu definitoriu absolut deloc. 



#147
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 august 2022 - 06:33

Important mai e si faptul ca milionarii au o armata de contabili, specialiști in taxe si caută orice chichitza in legi încât sa profite si sa nu plătească taxe. Si pana nu se schimba legile continua sa profite ele…
omul de rând nu isi permite asta. 
IRSul bineînțeles ca nu are timp si nici forța de munca sa ii investigheze pe cei bogați așa ca se rezuma sa stea cu ochii tot pe amariti sa vadă ca au plătit si ultimul cent la taxe. 



#148
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 august 2022 - 19:06

Otilia, daca mai e de relevanta.

 

ce am aflat: centrele de asistenta sociala din diverse orase (cel mai mic pe care il stiu e Baia Mare, ca idee de dimensiuni, dar am auzit ca ar fi si in Sighetu Marmatiei de ex) au cate o "sectiune" dedicata varstnicilor cu tot soiul de programe si activitati de zi.

 

uite de pe site-ul centrului din Brasov:

 

Scopul serviciului social ”Centrul de zi de socializare şi petrecere a timpului liber (tip club)” îşi propune ca scop principal:

  • prevenirea şi combaterea riscului de excluziune socială – sprijin pentru reintegrare socială şi apartenenţă la grup, suport pentru depăşirea unor situaţii de dificultate;
  • menţinerea şi îmbunătăţirea capacităţilor fizice – dexteritate manuală, practicarea exerciţiilor fizice;
  • menţinerea sau ameliorarea capacităţilor psihice şi senzoriale – antrenarea funcţiilor cognitive, prevenirea depresiei, a declinului cognitiv şi a demenţei senile;
  • prevenirea deteriorării stării de sănătate;
  • valorizarea persoanei vârstnice, promovarea imaginii unei îmbătrâniri active;
  • valorizarea experienţei de viaţă, a altruismului şi disponibilităţii persoanei vârstnice;
  • interacţiunea socială între generaţii.


#149
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2022 - 19:54

Qarina, cunoștințele mele locuiesc în sudul țării. Oricum mă bucur că sunt astfel de inițiative în unele orașe.

 

La subiect. Una din doamne tocmai a început să lucreze în contabilitate. Mă bucur.



#150
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 04 august 2022 - 21:58

 

Otilia, daca mai e de relevanta.

 

ce am aflat: centrele de asistenta sociala din diverse orase (cel mai mic pe care il stiu e Baia Mare, ca idee de dimensiuni, dar am auzit ca ar fi si in Sighetu Marmatiei de ex) au cate o "sectiune" dedicata varstnicilor cu tot soiul de programe si activitati de zi.

 

uite de pe site-ul centrului din Brasov:

 

Scopul serviciului social ”Centrul de zi de socializare şi petrecere a timpului liber (tip club)” îşi propune ca scop principal:

  • prevenirea şi combaterea riscului de excluziune socială – sprijin pentru reintegrare socială şi apartenenţă la grup, suport pentru depăşirea unor situaţii de dificultate;
  • menţinerea şi îmbunătăţirea capacităţilor fizice – dexteritate manuală, practicarea exerciţiilor fizice;
  • menţinerea sau ameliorarea capacităţilor psihice şi senzoriale – antrenarea funcţiilor cognitive, prevenirea depresiei, a declinului cognitiv şi a demenţei senile;
  • prevenirea deteriorării stării de sănătate;
  • valorizarea persoanei vârstnice, promovarea imaginii unei îmbătrâniri active;
  • valorizarea experienţei de viaţă, a altruismului şi disponibilităţii persoanei vârstnice;
  • interacţiunea socială între generaţii.

 

Cred ca asta e pentu persoane 70+ nu 50+.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -