Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mame Casnice 50+


157 raspunsuri la acest subiect

#101
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 21:17

la mine " statul acasa", nu a insemnat stat in varful patului si privind copilul cum creste.

 

in ultimii 10 ani, am lucrat partime (cu carte de munca ) dar de acasa.

 

am cumparat casa la jumatate de pret (atita ne-am permis)  dar ne-a luat 10 ani sa o remodelam, munca titanica si ore in sir de planificare, studii etc...zeci de weekenduri si concedii facute acasa muncind ...dar i-a crescut valoarea casei...la pensie daca vreau sa o vand sau sa inchiriez o parte din ea, imi asigura un venit.

 

numai gradinaritul aici costa $500/luna, bani care noi ii economisim , cat timp eu "stau" acasa.

 

sotul a trebuit sa se recalifice din cauza disabilitatii, a trebuit sa invete singur si i-a luat mult timp ...dar multe din treburile importante ale case au picat pe umerii mei, care "stateam acasa".

 

mi-am luat licente, certificari, am invatat mult in tot acest timp...si da, intradevar am avut satisfactia sufleteasca de a fi cu William care pt mine a meritat fiecare secunda. 

 

si cat timp am "stat acasa" 18 ani. nu am luat de la stat nimic in afara de cele 2 luni de prenatal. o luna pana sa nasc mi-a fost interzis sa conduc ca nu mai ajungeam cu picioarele la pedale, si o luna dupa  nastere...atit 


Editat de michelle-usa, 30 iulie 2022 - 21:20 .


#102
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 21:23

sunt mame care avand o cariera deosebita (doctori, avocati, profesori, cercetatori etc) le ofera mai multe satisfactii personale si financiare decat sa stea acasa cu un copil si sa citeasca povesti nemuritoare.

sunt mame care nu pot sa isi ia o pauza de 5-10 ani in cariera care a construit-o pana la venirea copilului/copiilor pentru ca, pur si simplu ar arunca pe geam tot efortul facut.

 

"statul " acasa nu e pt toata lumea si nu e nimic de judecat in asta, nimeni nu e mai presus sau mai prejos, suntem diferiti, situatiile in familie, dinamica e diferita.

 

ce am spus eu e, ca cele care "stau "acasa, de voie, nevoie, alegere...cum vrei sa spui trebuie sa se gindeasca la viitor si sa nu inceteze sa faca totusi ceva si pt ele.

intr-adevar din pacate  societatea nu recunoaste acesti ani ca fiind munciti...desi din punctul meu de vedere e gresit.

 

tu poti sa disputi ce vrei si cat vrei, tu stii punctul tau de vedere si  crezi ca numai tu ai dreptate, ca la toata lumea e aceasta dinamica in familie...bottom line toata lumea la munca daca vor sa aiba pensie.

 

valoarea educatiei si timpul acordat de parinti sunt relative.aici sunt f multe de discutat.

 

Eu cred ca situatia e diferita si de parte cealalta a baricadei.

sunt familii care nu pot sa isi coreleze joburile sa ii duca/aduca de la scoala...ce sa mai vb de activitati in cursul saptamanii, sau care muncesc f greu si vin acasa terminati ....sau care nu au zile libere sa stea acasa cand copiii sunt bolnavi...deci ce le ramane sa faca? sa faca sa plateasca cu tot ce fac sau unul din ei sa "stea acasa" ...cu riscul carierei, si a pensiei .

 

cel mai greue de fapt  pt mamele singure...care chiar sunt super women si treb sa le faca pe toate. 

De unde știi ca o mama care muncește nu citește povesti nemuritoare? Iar vorbești din burta? Iti mai spun încă o data cu ce nu sint de-acord cind vine vorba de casnice, dacă pricepi bine, dacă nu, asta e: 

1. Ca societatea are vreo obligație fata de ele, a fost alegerea lor sa stea acasă, nu au întrebat societatea cind au luat decizia asta. Cum iti așterni așa dormi.

2. Ca sint mame mai bune deoarece acorda mai mult timp copilului. Contează calitatea, nu cantitatea. 



#103
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 21:35

la mine " statul acasa", nu a insemnat stat in varful patului si privind copilul cum creste.

 

in ultimii 10 ani, am lucrat partime (cu carte de munca ) dar de acasa.

 

am cumparat casa la jumatate de pret (atita ne-am permis)  dar ne-a luat 10 ani sa o remodelam, munca titanica si ore in sir de planificare, studii etc...zeci de weekenduri si concedii facute acasa muncind ...dar i-a crescut valoarea casei...la pensie daca vreau sa o vand sau sa inchiriez o parte din ea, imi asigura un venit.

 

numai gradinaritul aici costa $500/luna, bani care noi ii economisim , cat timp eu "stau" acasa.

 

sotul a trebuit sa se recalifice din cauza disabilitatii, a trebuit sa invete singur si i-a luat mult timp ...dar multe din treburile importante ale case au picat pe umerii mei, care "stateam acasa".

 

mi-am luat licente, certificari, am invatat mult in tot acest timp...si da, intradevar am avut satisfactia sufleteasca de a fi cu William care pt mine a meritat fiecare secunda. 

 

si cat timp am "stat acasa" 18 ani. nu am luat de la stat nimic in afara de cele 2 luni de prenatal. o luna pana sa nasc mi-a fost interzis sa conduc ca nu mai ajungeam cu picioarele la pedale, si o luna dupa  nastere...atit 

Iar o întorci ca la Ploiești! N-ai spus ca ai fost mămica FULL TIME? Oricum, nu e cazul sa te justifici, doar nu ai stat pe banii mei! A fost decizia ta, foate bine. Toți trebuie sa trăim cu consecințele deciziilor luate. 



#104
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 23:08

Letitia, poate avem Concepții/definiții diferite când vb de FT Mom, SAHM … Dar cred ca nu trebuie sa arătam cu degetul pe cei care nu ne urmeaza modelul in viata, suntem diferiți, diferite valori, dif circumstanțe. Ușor sa disputi deciziile altora. Poate nici tu nu ai n-ai fi putut da aceeași atenție copilului daca sotul tău ar fi fost plecat sau bolnav. .., sau sa ai un program pana la 7 seara… etc etc… Ps. De la 18 ani nu am stat si nu stau pe banii nimănui.

#105
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 23:56

Letitia, poate avem Concepții/definiții diferite când vb de FT Mom, SAHM … Dar cred ca nu trebuie sa arătam cu degetul pe cei care nu ne urmeaza modelul in viata, suntem diferiți, diferite valori, dif circumstanțe. Ușor sa disputi deciziile altora. Poate nici tu nu ai n-ai fi putut da aceeași atenție copilului daca sotul tău ar fi fost plecat sau bolnav. .., sau sa ai un program pana la 7 seara… etc etc… Ps. De la 18 ani nu am stat si nu stau pe banii nimănui.

Michelle, nu am arătat cu degetul pe nimeni, am comentat un articol cu care nu sint de acord. Dacă tu te-ai simțit vizata, nu-i problema mea. Nu ma interesează povestea vieții tale nici cit negru sub unghie.



#106
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 02:13

Michelle, nu am arătat cu degetul pe nimeni, am comentat un articol cu care nu sint de acord. Dacă tu te-ai simțit vizata, nu-i problema mea. Nu ma interesează povestea vieții tale nici cit negru sub unghie.

Nu ma simt de loc vizata, așa cum poate nici tu nu simți nevoia de confirmare ca daca ai lucrat full time ai oferit atenția neccesara . We know better.

Dar in my opinion e greșit sa consideram ca SAHM si o femeie doar sta acasă si nu muncește cat o femeie care se duce la munca.

Nu vorbim de extreme ca sunt atitea si pe aici .

Sí pe mine ma irita la culme noua mentalitate de entitlement si sa lăsam totul in grija Statului si cum bineînțeles lumea unecesar profita de system.
De asta am spus cine sta acasă cu 1,2 … 3 copii trebuie sa facă ceva pt msi târziu.

articolul cu femeia din NZ eu îl consider un bs din f multe motive care nubsd potrivesc 


Editat de michelle-usa, 31 iulie 2022 - 05:43 .


#107
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 05:39

De unde știi ca o mama care muncește nu citește povesti nemuritoare? Iar vorbești din burta? Iti mai spun încă o data cu ce nu sint de-acord cind vine vorba de casnice, dacă pricepi bine, dacă nu, asta e: 1. Ca societatea are vreo obligație fata de ele, a fost alegerea lor sa stea acasă, nu au întrebat societatea cind au luat decizia asta. Cum iti așterni așa dormi. 2. Ca sint mame mai bune deoarece acorda mai mult timp copilului. Contează calitatea, nu cantitatea.

1.Multe femei sunt nevoite sa stea acasă pt ca societatea nu le acorda ajutorul neccesar.

-Atita timp cat de ex statul oferă doar câteva săptămîni libere la naștere… ce ajutor e asta ?
-Careva zile libere de boala pe an.

-program școlar  care începe/ termina la ore diferite

-grădinițele, creșele sunt super aglomerate. Cum ar fi sa nu stea din mame acasă, cat ar fi sistemul de aglomerat?

-bonele sunt f scumpe si nu știi pe mâna cui îți lași copilul

- in scoli / Grădinițe e nevoie de voluntari.  cine crezi ca participa, parintii care lucrează ?
-cand salariile sunt prea mici, taxele mari si ce dai pe mere iei pe pere nu se merita stresul in plus.

Toate astea sunt problemele societatii.

2. Eu cred ca amindoua sunt importante. Cand timpul e limitat… e limitat. Nu ai cum sa faci din 2 ore 3 . O familie care se aduna acasă pe la ora 7 ce si cat quality time poate sa mai ofere ? asta e opinia mea . Nu vreau sa te conving de nimic diar spun ca situatia nu e alb negru si cum iti așterni așa dormi .


Editat de michelle-usa, 31 iulie 2022 - 07:15 .


#108
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 07:12

 

 

 

articolul cu femeia din NZ eu îl consider un bs din f multe motive care nubsd potrivesc 

 

 

 Ai citit articolul?  Ce anume e bs?



#109
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 07:49

Ai citit articolul? Ce anume e bs?

 

Viata e f grea peste tot si siguranța zilei de maine prea putine persoane o au, chiar si cei care au muncit o viata , pot sa aibă probleme cu pensia, mulți nici nu se pensionează. Deci asta nu e o surpriza . Nu cred ca s au dat pensii înainte mamelor si acum nu se mai dau. 

Eu cred ca e exagerata povestea ori a luat decizii zic eu mai puțin bune, 200 de km pt lecții de clarinet( era copilul asta așa mare talent… nu se găsea altceva prin zona?)

ea ca RN, persoana f inteligenta când copiii au mai crescut putea sa isi găsească un partime de birou mai bine plătit. 

sotul probabil a contribuit cu pensie la copii,

Mortgage ul platit la casa,  e big deal, poate sa downsize, închirieze .. alții nici daca trăiesc 2 vieți nu reusesc  sa plătească o casa.  Aici abia isi  plătesc studiile . 
 

E f adevărat ca pe vremuri, mama sa stea acasă cu copiii era ceva normal si aducea valoare societății, dar din pacate nu mai trăim vremurile acelea.
Si se cunoaste , de asta sunt atitea crime si societatea e varza … pt ca lipsesc educația si părinții de acasă. 
 

Si e cam așa cum chiar tu ai spus, femeile sunt f… up ori muncesc pe brânci ori “cum isi astern așa dorm”… daca mai rămân si singure si cu copii, sunt f.. up big time . 

 

 



#110
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 07:53

In 2019, major entitlement programs—Social Security, Medicare, Medicaid, Obamacare, and other health care programs—consumed 51 percent of all federal spending, larger than the portion of spending for other national priorities (such as national defense) combined.

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -