Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Mame Casnice 50+

157 raspunsuri la acest subiect

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.772 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 12:33

Nu, nu este asa peste tot. Nu peste tot este atat de organizata societietatea incat sa ii poti oferi copilului toate aceste activitati si mergind la serviciu. De multe ori nici nu aveai cu cine sa il.lasi dupa scoala de fapt. Pentru ca nu era afterschool organizat sau nu gaseeai femeie sa platesti. Sau preferi decat sa il ia femeia si sa il tina pana ls 5 la televizor sa stai tu acasa si sa ii umpli timpul folositor. Nu toti au bunici langa sau activitati organizate unde doar sa platesti. Nu mai vorbesc de diferenta ce apare cand ai mai mult de un copil. Un copil cu doi adulti este cea mai usoara situatie. Nu una ideala pentru societate bineinteles dar usoara pentru parinti. Spun asta pentru ca balanta pentru societate pe familie cu un copil va fi asa : doua pensii platite dar doar un salariu muncit. Pe cand intr_o familie in care doar unul a muncit , doar o pensie se va plati . Dar in acelasi timp vor munci 2,3 copii , cat a crescut femeia pe care o blamezi Pensiile reprezinta una dintre cele mai mai probleme ale unui stat pe plan social fiind platite de generatia activa. 

Nici aici nu e vreo superorganizare, am jonglat joburile cu activitatile si tot ce mai era nevoie. Si nici bunici n-am avut. Ca noi sint milioane de familii! Nu, nu blamez femeia, dar nici nu simt nevoia sa o ridic in slavi. Sint destule femei ce jobleaza job, copii, casa, fara a face obiectul vreunui articol. 

In Uk pesiile de stat sint absolut ridicole, daca nu cotizezi la pensie privata sau nu ai bani strinsi, mori de foame la pensie. De aia din puctul mey de vedere, e crucial sa lucreze amindoi. Partea leului din bugetul de stat se duce la asistatii sociali si la sanatate. Sistemul de sanatate e organizat extraordinar de prost, practic un sac fata fund. 

La asistatii sociali se duc £302 miliarde

Sanatate: £230 miliarde

Educatie: £124 miliarde

Inarmare: £60 miliarde

Pensie (in care intra si cei pensionati pe caz de boala) : £40 miliarde. Bugetul de pensii e printre cele mai mici, in comparatie cu toate celelalte bugete.

In momentul de fata avem nenumarate industriii care nu au personal suficient si abia functioneaza si cu toate astea platim £302 miliarde la asistatii sociali! Comentariile sint de prisos! [V]

• 0

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.985 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 13:22

Si legatura intre asistatii social si subiect care ar fi.

Eu mai degraba vad subiectul ca un indemn la constientizare al femeilor in acceptarea unor situatii care le pot schimba viata. Accepti sa ramai cu copii acasa, dar in acest timp sotul tau avanseaza, castiga mai bine, si ...peste cativa ani te vezi divortata ...

Un copil la Reception are cinci  ani , e micut, oricum trebuie sa mai platesti ceva dupa 3:30 si pana vine un parinte de la serviciu. Cand ai trei copii si aduni cei 5 ani cu inca6,7 ani  pana ajung toti la scoala deja se fac 11-12 ani. Daca vorbesti de cariera, va trebui sa lupti dublu sa ajungi la aceeasi treapta cu barbatul. Cam asta era. Si apoi responsabilitaile, dar ti se impinge pe gat mereu aceeai mantra, choice, choice, choice! 

In tarile nordice, Canada, femeile nu sunt discriminate cand vine vorba de copii. Costurile sunt incomparabil de mici . Cred ca US si uk sunt la coada.

Amaryllis, in uk poti sa ai si job si sa fii foster parent. Am inteles ca indemnizatia e de £450/copil / saptamana

Cred ca si in Romania e la fel, poti sa ai si job si foster, la urma urmei cand esti parinte jonglezi cu toate.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.745 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 13:27

Eu mai degraba vad subiectul ca un indemn la constientizare al femeilor in acceptarea unor situatii care le pot schimba viata. Accepti sa ramai cu copii acasa, dar in acest timp sotul tau avanseaza, castiga mai bine, si ...peste cativa ani te vezi divortata ...

Un copil la Reception are cinci  ani , e micut, oricum trebuie sa mai platesti ceva dupa 3:30 si pana vine un parinte de la serviciu. Cand ai trei copii si aduni cei 5 ani cu inca6,7 ani  pana ajung toti la scoala deja se fac 11-12 ani. Daca vorbesti de cariera, va trebui sa lupti dublu sa ajungi la aceeasi treapta cu barbatul. Cam asta era. Si apoi responsabilitaile, dar ti se impinge pe gat mereu aceeai mantra, choice, choice, choice! 

In tarile nordice, Canada, femeile nu sunt discriminate cand vine vorba de copii. Costurile sunt incomparabil de mici . Cred ca US si uk sunt la coada.

Amaryllis, in uk poti sa ai si job si sa fii foster parent. Am inteles ca indemnizatia e de £450/copil / saptamana

Cred ca si in Romania e la fel, poti sa ai si job si foster, la urma urmei cand esti parinte jonglezi cu toate.

In Ro nu poti, ca asistent maternal primesti salariu si vechime si etc, nu are legatura ca faptul de a fi parinte. In alte tari nu stiu. 

• 0

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.985 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 13:29

x

Editat de Collins20, 28 iulie 2022 - 13:31 .

• 0

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.985 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 13:29

Da , pensiile sunt o bataie de joc dupa o viata de munca. Comparabil, parintii mei si-au permis o viata  confortabila cu  pensie de stat.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.772 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 13:55

Multe scoli au afterschool si e mai ieftin decit un childminder. Apoi un copil de 10 ani poate veni si singur acasa. Parerea mea e ca merita sa platesti "after school care" ca sa iti mentii continuitatea in job, caci toate pauzele astea de ingrijire a copilului dau prost la CV.

• 0

Collins20

Collins20

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.985 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 14:12

. Parerea mea e ca merita sa platesti "after school care" ca sa iti mentii continuitatea in job, caci toate pauzele astea de ingrijire a copilului dau prost la CV.

Absolut de acord cu asta! 

Dar copilul de 10 ani daca vine singur acasa stai cu griji, si daca mai inca doi, sunt si mai mari grijile. Anyway , pentru o perioada buna a femeile sunt ** up.

Probabil daca s-ar directiona mai multi bani spre educatie decat la asistenta sociala nici nu ar mai fi atat de multi AS

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.772 mesaje

Postat 28 iulie 2022 - 14:40

Absolut de acord cu asta! 

Dar copilul de 10 ani daca vine singur acasa stai cu griji, si daca mai inca doi, sunt si mai mari grijile. Anyway , pentru o perioada buna a femeile sunt ** up.

Probabil daca s-ar directiona mai multi bani spre educatie decat la asistenta sociala nici nu ar mai fi atat de multi AS

Invatamintul are al 3-lea buget ca marime, dupa social si sanatate. Deci se baga bani, dar poate nu sint folositi cum trebuie. Partea buna e ca acum sint mult mai multe after school decit erau pe vremea lui fiu-miu. 

• 0

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.132 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 21:51

Si legatura intre asistatii social si subiect care ar fi. Eu mai degraba vad subiectul ca un indemn la constientizare al femeilor in acceptarea unor situatii care le pot schimba viata. Accepti sa ramai cu copii acasa, dar in acest timp sotul tau avanseaza, castiga mai bine, si ...peste cativa ani te vezi divortata ... Un copil la Reception are cinci ani , e micut, oricum trebuie sa mai platesti ceva dupa 3:30 si pana vine un parinte de la serviciu. Cand ai trei copii si aduni cei 5 ani cu inca6,7 ani pana ajung toti la scoala deja se fac 11-12 ani. Daca vorbesti de cariera, va trebui sa lupti dublu sa ajungi la aceeasi treapta cu barbatul. Cam asta era. Si apoi responsabilitaile, dar ti se impinge pe gat mereu aceeai mantra, choice, choice, choice! In tarile nordice, Canada, femeile nu sunt discriminate cand vine vorba de copii. Costurile sunt incomparabil de mici . Cred ca US si uk sunt la coada. Amaryllis, in uk poti sa ai si job si sa fii foster parent. Am inteles ca indemnizatia e de £450/copil / saptamana Cred ca si in Romania e la fel, poti sa ai si job si foster, la urma urmei cand esti parinte jonglezi cu toate.

Nu poți avea alt job dacă ai grijă de un nou născut. Dacă sunt copii mai mari se primesc 2 chiar și 3 copii.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 19.148 mesaje

Postat 30 iulie 2022 - 00:40

x

Editat de michelle-usa, 30 iulie 2022 - 01:08 .

• 0

Panic Questions

• Bună

Iuliana_maria
    - Ieri, 08:17

• Ciupituri de insecte sau alergie ?

Georgiana2107
    - sep 27 2022 20:41

• Bebe e la limita inferioara! 🙏

Lucretia07
    - sep 27 2022 16:35

• Bebe 7m2w nu i-a in greutate