Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#271
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 09:44

Buna ziua!

 

in primul rans ma bucur de vestile bune>

LauraNico, e un pas inainate pentru nepotul tau... sunt sigura ca se va face bine!

CorinaDani, felicitari! super note!

Monica, felicitari! chiar daca faceti contestatie sau nu  oricum notele sunt waw! bravo!

 

ce copii destepti avem, si frumosi si minunati [:)]

 

Mihaela, multumesc mult pentru mesaje. am citit cu atentie. de vreo doua zile oricum citesc cum prind un moment liber tot ce prind pe tema asta. am gasit si forumuri unde medicii pun egal intre tulburare neurovegetativa si burned out...HSP nu ma incadrez. am citit ce inseamna, am facut si niste teste (pe net, nu ceva autorizat) si nu prea mi se aplica.

din tot ce citesc pana acum la mine pare ca lipsa odihnei ar fi hotaratoare. nu zic ca nu e si stresul, de la munca, ritmul alert al fiecarei zile. la mine ziua incepe la 6.15 si se incheie la 22.00 sau mai tarziu. fac pauza de masa, dar nu mereu la ora la care trebuie...inclusiv in weekend programul e la fel. 

acum am constientizat ca e prea mult si ca la 22.00 sau 23.00 cand teoretic ar trebui sa ma odihnesc creierul nu intra in pauza.de cele mai multe ori imi e imposibil sa adorm chiar daca sunt foarte obosita. pot sa citesc sau sa ma uit la tv pana la 3 dimineata fara sa ma ia somnul.  

o vreme am purtat bratara care imi calcula orele dormite. apoi am renuntat la ea pentru ca ma stresa mai tare....ar fi multe de zis. partea buna e ca de la pastilele astea din plante am dormit, o noapte 5 ore si noaptea asta cam 7 ore dar cu multe treziri.



#272
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 10:05

Neața! :)

 

Am dormit azi noapte cu geamul deschis, a fost așa de bine! Pana a început o cioara sa croncăne :)). Păsările au terminat de ciripit, s-au împerecheat și acum au grija de pui, nu le mai arde de cuceriri :)). 
 

Lauranico, ce ma bucur de vestile bune despre nepotul tău. Sa fie numai bune de acum înainte. 
 

Silvia, înțeleg. Te cred ca ai citit, ma recunosc. Încă tot studiez lucruri, am aflat atât de multe despre mine in ultimii ani :). 
Stresul afectează pe oricine, indiferent ca e HSP sau nu. La noi in situația asta se da concediu medical, deconectarea si detașarea de tot ce e stres (sigur dacă ai copii acasa e mai greu, de asta eliminarea jobului in situația asta e foarte necesară, reduci stresul pe care îl poți reduce) și iti acorzi timp de odihna. Eu pana nu m-am oprit, n-am știut ca pot dormi o noapte întreaga, fără probleme. Am dormit și ziua in primele săptămâni, atât am avut de recuperat. Asta e cazul meu, nu se aplica oricui. 
Tu te Cunoști mai bine, sunt sigura ca alegi ce e mai bine Pt tine. 
Suna minunat ca ai dormit, contează enorm. 
 

Daca cineva dorește sa facă testul lui Elaine Aron este aici: https://hsp-point.co...extsubpage/7/44

 

Eu am bifat 23 de răspunsuri din 27 :). 
 

Al meu bărbat a plecat din Ro, are 4 zile de hălăduit prin Europa. Îl invidiez, puțin :). Dar îmi place și sa fiu singura. Acasa. In liniște. 
 

Azi fac in premiera o Pavlova și cartofi noi cu steak. Apoi citesc, ma plimb. Vreau sa merg sa testez apa marii, soarele de seara și aerul marii. 
 

O zi frumoasa! 
 

 



#273
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 10:15

Ah Silvia, am uitat…stresul e nu numai de la job. Stresul e și din activitățile din casa, copiii, tot ce ține de viața de zi cu zi. Poate fi și pierderea persoanelor dragi, divorț, necazuri de tot felul. Mie mi-au spus medicii ca in orice situație se elimina jobul Pt ca pe ăla îl poți elimina, ca sa fie timp sa recuperezi odihna și sa te ocupi de tine. (Vb la modul general, nu in cazul tău).  [flo2]



#274
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:03

 si sa nu scrieti alte cifre fata de cele gandite!

 

 

 

Tu ai facut lectii cu Patricia, cred  [batcap]  [batcap]  [batcap]



#275
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:08

Mihaela  [flo2] am facut si eu testul, am 17.la unele eram intre ele si n-am bifat. dar cred ca am mai mult de 17.



#276
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:09

Hello!

 

Am revenit si eu odata cu vara, care a sosit la noi in sat de ieri si sta pana maine inclusiv. 

 

 

O zi frumoasa!  [flo2]

 

 

Sper ca a fost ok RMN si bafta Sophiei la scoala! Tare fain ai scris si de concert si de apus.


Editat de Ioana_Pos, 24 iunie 2022 - 13:00 .


#277
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:15

Velvet  [flo2] . E posibil sa fii HSP, chiar dacă moderat. Oricum, peste 12 puncte ai mari șanse sa fii :). Și cei care au sub 12 puncte pot fi. Cartea explica foarte bine și detaliat caracteristicile.  [pup]



#278
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:20

sunt, Mihaela  [:X]  o perioada dupa ce-am escaladat incercarile mai putin frumoase ale vietii mele, sa le zic asa, am crezut c-am devenit stana de piatra. acum sunt much more sensitive than before  [:0]



#279
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:20

 

Ioana, cate examene mai are Patri? Mult succes in continuare! Cand intra mandrele tale in vacanta? Sophia mai are scoala pana pe 22 Iulie!  [alcool]

 

 

le-a dat de cand nu am mai intrat eu pe forum  [batcap]  Nu mai stiu cate au fost, 7 sau 8. La franceza si galeza a facut ok, la stiinte chair mai bine decat ma asteptam, dar la mate nu prea- cam 7 in notele romanesti. Nu e tragic, dar ma oftic ca stiu sigur ca o duce capul de mai bine.

 

Si noi tot pe 22, abia astept!



#280
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:25

 

Apropo de trandafiri, am unul la coltul casei dinpre drum mostenit de la fostul proprietar care e atat de incarcat anul asta si miroase atat de frumos si puternic. De fiecare data cand trec pe langa el ma intoxica, ba ii simt mirosul si in dormitor ca e sub geamurile mele. [olala] As vrea sa il propag dar nu stiu cum, am de studiat. As vrea sa plantez un pui la fel pe coltul casei langa usi. 

 

 

 

Pune o poza sa imi clatesc si eu ochii please. Ai mei sunt tare oropsiti (dar nici nu le-am pus ingrasamant, ce-i drept)




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -