Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#281
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 11:33

 Am o tema super trăznet la cursul foto, musai sa ies la plimbari cu aparatul foto. 
 

 

Ce tema?  Hai ca vin si eu din 10 in 10 zile si va iau la intrebari  [flo2]



#282
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:13

Ce tema? Hai ca vin si eu din 10 in 10 zile si va iau la intrebari [flo2]

 

E o tema in doua etape. Traduc cu google ce ne-a trimis proful: 

 

Partea 1: Helena Lind Naratorul Helena Lind are 53 de ani și s-a vindecat recent de o boală infecțioasă gravă (infecție bacteriană a sângelui), care a necesitat o spitalizare de șase săptămâni și tratamente aprofundate. Acum Helena începe să se simtă mai bine. Ea devine din ce în ce mai puternică pe zi ce trece și, din moment ce este încă în concediu medical, își petrece o mare parte a zilei mergând fără niciun scop anume. Se îmbracă practic, pantofii confortabili sunt importanți. Ea mănâncă sănătos pentru a-i oferi corpului o șansă de a se vindeca. Helena este o fotografă hobby ambițioasă de mulți ani și își ia întotdeauna camera cu ea. Dar ea observă că percepția ei a fost afectată de șederea în spital și de sentimentul de nesiguranță pe care l-a trezit boala. Ea acordă mai multa atenție micilor detalii, cum ar fi copilul care stă pe iarbă cu pantoful dezlegat, sau modul în care reflexiile care apar atunci când lumina soarelui lovește ferestrele casei creează câmpuri dreptunghiulare de lumină sub stejarul din parc. De asemenea, observă că își vede mediul imediat și oamenii din el cu o căldură mai mare, parcă boala a făcut-o mai empatică. În același timp, ea observă, de asemenea, că este ciudat cum toată lumea pare să se străduiască sa treacă rapid prin viață, parcă oamenii nu se opresc niciodată sa trăiască prezentul. În jurnalul de imagini pe care Helena l-a început când a fost externată din spital, ea a decis ca toate pozele să fie în format peisaj. Ea crede că este mai natural ca ochiul să treaca dintr-o parte în alta, nu de sus în jos. Ea poate taia pozele, dar ar trebui să aibă proporțiile 3: 2 (pentru că e frumos). Helenei îi place să prelucreze imagini, dar nu vrea ca procesarea imaginilor să fie vizibilă. Ea fotografiază doar color. NOTĂ: Este important ca toate imaginile din aceata etapa să arate ca și cum ar proveni direct din camera Helenei Lind. Ar trebui să fie colorate și neutre. Pot fi prelucrate în photoshop, dar editarea nu trebuie să fie vizibilă. Acest lucru este important pentru ca următoarea etapa să funcționeze conform intenției. Helenei nu-i pasă dacă alții îi înțeleg fotografiile. Singura ei intenție este să surprindă sentimentul de viață pe care ea îl are tocmai în această perioadă din viața ei. Faceți cel puțin o sută de fotografii precum Helena Lind, selectați trei favorite și încărcați-le în format jpeg cel târziu duminică, 3 iulie

Partea 2: Fii curatorul Helenei Lind Acum am realizat un folder împreună cu o mulțime de poze făcute de același narator, dar prin agenți diferiți. Acum trebuie să alegi patru dintre aceste imagini care crezi că se potrivesc într-un fel – pot fi estetice, emoționale sau conceptuale. Scopul este ca imaginile să crească împreună și să creeze un întreg mai mare. În calitate de curator, aveți câteva reguli de urmat: 1. Puteți decupa imaginile, dar acestea ar trebui să fie în continuare în proporțiile 3: 2.
2. Puteți edita electronic imaginile, astfel încât acestea să vă întărească viziunea. De exemplu, faceți-le alb-negru, echilibrați-le astfel încât să se potrivească mai bine la culoare, ajustați culoarea și contrastul la o anumită dispoziție pe care doriți să o transmiteți. De data aceasta, procesarea imaginii trebuie să fie vizibilă. Numerotarea este importantă. Pozele vor fi prezentate pe două rânduri cu câte două imagini pe fiecare rând. Poza 1 în stânga sus, poza 2 în dreapta sus, poza 3 în colțul din stânga jos și poza 4 în colțul din dreapta jos. Aici încărcați pozele când ați terminat, dar nu mai târziu de duminică, 17 iulie.

Mult succes! :) 

nota: am lucrat mult in ultimele teme sa transmitem aceste trei feluri de a vedea o fotografie: estetic, emoțional, sau care te fac sa gândești (google a tradus conceptual). 
 



#283
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:34

toata chestia asta are si o parte buna, de vreo patru ani de cand fac aceste ``crize`` cu sau fara ajuns la spital, e prima data cand am si un diagnostic. cica se numeste dereglare neurovegetativa. 

 

 

Sper ca esti mai bine  [flo2]



#284
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:37

Buna ziua si de la mine...

 

Din pacate nici eu nu vin cu vesti bune...nepotul meu de la sora mijlocie a facut o infectie fffff puternica si este in spital destul de rau. Asteapta acum rezultatul la o proba de la Fundeni sa vad pe ce tratament merg.

Mamei nu i-am spus mare lucru de frica  pentruca nici ea nu prea exceleaza. Maine e programata la RMN sa vedem ce si cum.

 

 

 

Tin pumnii sa fie bine amandoi



#285
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:42

Bonsoir! Ma mai primiti? Ca am lipsit cam mult! Noroc cu Strumphy care ma mai trage de maneca [flo2]. Ultimele luni au trecut asa, ca un tavalug, un roller coaster! Profesional mi s-au intamplat multe lucruri bune, dar am si muncit mult pentru ele (uneori am si plans). Cert este ca acum sunt "temporar pe un nor roz" [:)]  si ma bucur de reusite. Am job nou, super cool, in sfarsit cu salariu corect, am facut un proiect care m-a facut faimoasa in companie, sunt keynote speaker la ceva conferinte, sunt ambsador pentru gender equality, si am fost nominalizata la un premiu la "Women in Tech". Daca castig ma duc la Londra in Nov sa vb la conferinta. Intre toate astea am fost si 3 

 

 

Felicitari! Daca vii in nov da un semn, sa fug si eu de acasa 2 zile sa ne vedem  [flo2]



#286
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:45

 

Ieri a fost ziua lui Eric, 10 ani, nu știu când au trecut!

 

 

 

La multi ani fericiti, Eric! Multe aventuri frumoase sa ai!  [bonjovi]



#287
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 12:58

 

Daca cineva dorește sa facă testul lui Elaine Aron este aici: https://hsp-point.co...extsubpage/7/44

 

 

 

Am o prietena asa, a realizat pe la 38 de ani, dupa mult stress si terapie. Acum stie si intelege, isi cunoaste factori de stress (triggers), stie cand sa se retraga si sa isi reincarce energia etc. Da, e greu daca ai si copiii sau un parinte in varsta in casa, ca de la ei nu poti sa iei medical.



#288
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 13:04

E o tema in doua etape. Traduc cu google ce ne-a trimis proful: 

 

 

nota: am lucrat mult in ultimele teme sa transmitem aceste trei feluri de a vedea o fotografie: estetic, emoțional, sau care te fac sa gândești (google a tradus conceptual). 
 

 

 

Wow, foarte fain. Imi place accentul pus pe 'trait in prezent'. Si cum un eveniment 'de cumpana' te face sa vezi altfel lucrurie dupa. 



#289
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 13:05

Felicitari copiilor pentru rezultate! Sper ca vor merge la scolile pe care si le doresc  [flo2]



#290
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2022 - 13:44

Buna ziua, ca de cand raspund nu mai e dimineata  [:)]

 

Laura, ma bucur ca nepotul e mai bine. Sa o tina tot asa!

 

Distractie placuta copiilor in vacanta!

 

la noi a fost soare si superb de vreo 2-3 saptamani, in afara e weekenduri  [batcap]  [batcap]  [batcap] Cum venea sambata, cum nor si ploaie. Le-am umflat vineri piscina fetelor si la 4 cand au ajuns acasa deja se innorase - cam asa. Julia a invatat singura sa mearga pe bicicleta fara roti ajutatoare: acum vreo saptamana era cu fata vecinilor (e mai mare decat J cu 10 luni) si cica ea a invatat-o  [:D] . De atunci s-a si dus cu B la scoala intr-o dimineata pe bici. P nici nu vrea sa auda, ii e frica.

 

Acum ma uit pe geam la doua pasari maronii, nush ce sunt, care imi mananca cu mult spor coacazele, desi am pus plasa peste tufa  [zirea]  Tre sa gasesc alta solutie, si pt zmeura.

 

Am luat bilete sa mergem in Ro si sper sa nu le anuleze, ca au fost multe zboruril anulate, mai ales la low cost. 

 

De luni incep iar o luna de hobby- e o chestie pe care o fac cu niste gagici de la clubul de carte: in anumite luni alegem un hobby pe care il practicam toata luna. Unele scriu, altele tricoteaza/ croseteaza, altele picteaza, fac filme, poze, fiecare cum o trage ata. Eu aleg foto, ca e cel mai simplu. Nu e o tema anume, ideea e sa faci ceva ce iti place si mai ales daca ai ceva inceput, sa folosesti luna aia ca pe un termen limita sa finalizezi - nu ca as avea un fular inceput in nov 2019 pe care nu l-am terminat nici acum de tricotat  [panda]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -