Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1199 raspunsuri la acest subiect

#861
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 02 mai 2022 - 16:26

Da, exact despre asta era discutia. Despre faptul ca o lume intraga considera mai important sa cumpere produse cu pret cat mai mic decat sa fie complet boicotati cei ce ucid .

Cei ce decid ca ALTII pot muri pentru a trai ei mai bine si cu cat mai putine lipsuri. 


Editat de Amaryllis1, 02 mai 2022 - 16:28 .


#862
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 mai 2022 - 22:17

Despre faptul ca o lume intraga considera mai important sa cumpere produse cu pret cat mai mic decat sa fie complet boicotati cei ce ucid .

 

 

ăăă, nu înțeleg cu cine te cerți. o lume întreagă?

cine, ce să boicoteze complet?

mie da, îmi convine să cumpăr produse de calitate cu preț cât mai mic. că uite, am cumpărat produse cu preț mai mic, dar de calitate mai proastă. asta nu a fost ok. că nu mi-am putut face treaba cu ele.

zici că din vina mea mor oameni? 



#863
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 03 mai 2022 - 17:47

O lume intreaga am spus gandindu_ma la cei ce au putere de decizie in toata lumea.  Tu personal cumperi ce ti se da la ce pret ti se da. 

Ma refeeam la cei ce acum doi ani ne puneau amenzi daca ieseam pe strada pentru a nu periclita imaginar viata cuiva. Acum insa bombele cad si ucid direct. Asta nu li se pare la fel de grav insa .



#864
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 10:16

https://www.facebook...125302321597339



#865
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 10:30

O lume intreaga am spus gandindu_ma la cei ce au putere de decizie in toata lumea.  Tu personal cumperi ce ti se da la ce pret ti se da. 

Ma refeeam la cei ce acum doi ani ne puneau amenzi daca ieseam pe strada pentru a nu periclita imaginar viata cuiva. Acum insa bombele cad si ucid direct. Asta nu li se pare la fel de grav insa .

Alternativa nu poate fi aruncarea intregii lumi in haos.

Daca te uiti pe statistici ai sa vezi ca Franta are o populatie de cca 65 mil sic ca 3 mil sunt dependent de ajutorul primit de la stat, Germania 84 mil si cca 3.56 mil primesc ajutor de la stat, UK 68 mil, etc. Toate aceste tari sprijina Ucraina dar trebuie inteles faptul ca nu pot face acest lucru in detrimental propriilor cetateni

Ca tot s-a discutat putin mai sus despre lipsa /rationalizarea uleiului in Germania iti pot spune ca este adevarat. In zona in care locuieste prietena mea nu doar uleiul de floarea soarelui si rapita lipsesc sau se gasesc cu greutate, ci si faina. Lidl a limitat numarul de conserve pe care o persoana le poate cumpara la 5 buc. Ministrul de interne a recomandat populatiei sa aiba rezerve de apa, alimente neperisabile si medicamente pentru o perioada de 10 zile intrucat este posibil sa apara pene de curent care sa aiba ca efect perturbarea lanturilor de distributie. Diverse institutii au semnalat deja ca persoanele care depind de ajutoarele primite de la stat traiesc la limita saraciei si nu isi pot permite acest lucru data fiind cresterea preturilor la alimente si energie. Nu are rost sa discutam si despre preturile la carburanti si impactul pe care il au asupra lanturilor de distributie, a celor care sunt nevoiti sa faca naveta si mai ales asupra micilor afaceri. 



#866
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 12:24

Alternativa nu poate fi aruncarea intregii lumi in haos.

Daca te uiti pe statistici ai sa vezi ca Franta are o populatie de cca 65 mil sic ca 3 mil sunt dependent de ajutorul primit de la stat, Germania 84 mil si cca 3.56 mil primesc ajutor de la stat, UK 68 mil, etc. Toate aceste tari sprijina Ucraina dar trebuie inteles faptul ca nu pot face acest lucru in detrimental propriilor cetateni

Ca tot s-a discutat putin mai sus despre lipsa /rationalizarea uleiului in Germania iti pot spune ca este adevarat. In zona in care locuieste prietena mea nu doar uleiul de floarea soarelui si rapita lipsesc sau se gasesc cu greutate, ci si faina. Lidl a limitat numarul de conserve pe care o persoana le poate cumpara la 5 buc. Ministrul de interne a recomandat populatiei sa aiba rezerve de apa, alimente neperisabile si medicamente pentru o perioada de 10 zile intrucat este posibil sa apara pene de curent care sa aiba ca efect perturbarea lanturilor de distributie. Diverse institutii au semnalat deja ca persoanele care depind de ajutoarele primite de la stat traiesc la limita saraciei si nu isi pot permite acest lucru data fiind cresterea preturilor la alimente si energie. Nu are rost sa discutam si despre preturile la carburanti si impactul pe care il au asupra lanturilor de distributie, a celor care sunt nevoiti sa faca naveta si mai ales asupra micilor afaceri. 

 

Cata ipocrizie !

Faptul ca Putin a incalcat granita unei tari suverane si omoara civilii nu este motiv suficient de interventie !

Atata timp cat nu ne afecteaza personal nu este motiv de haos nu ? 

Suntem in aceeasi situatie in care eram inainte de WW2.

Nici atunci liderii lumii nu credeau ca Hitler va face ce a facut, acum asteapta sa vada de ce este in stare Putin ?

Daca era oprit de la inceput, nu mureau atatia oameni nevinovati bombardati in casele lor, nu se distrugea o tara, nu era nevoie de sustinerea atator refugiati si deci, nu mai aveam prilej sa ne plangem de cresterea preturilor. 

 

[8]



#867
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 14:13

 

Daca era oprit de la inceput, 

[8]

cum putea?

 

scrie cativa pasi ca nu ma prind?

 

nu vorbim de Serbia, care nu avea arme Nucleare, ci de Rusia care le are si populatie in marea majoritate il sustine.



#868
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 14:52

Cata ipocrizie !

Faptul ca Putin a incalcat granita unei tari suverane si omoara civilii nu este motiv suficient de interventie !

Atata timp cat nu ne afecteaza personal nu este motiv de haos nu ? 

Suntem in aceeasi situatie in care eram inainte de WW2.

Nici atunci liderii lumii nu credeau ca Hitler va face ce a facut, acum asteapta sa vada de ce este in stare Putin ?

Daca era oprit de la inceput, nu mureau atatia oameni nevinovati bombardati in casele lor, nu se distrugea o tara, nu era nevoie de sustinerea atator refugiati si deci, nu mai aveam prilej sa ne plangem de cresterea preturilor. 

 

[8]

 

Cum crezi ca putea fi oprit de la inceput?

 

Din pacate lumea nu a invatat nimic din WW1 si WW2. In batalia pentru resurse, protejarea investitiilor straine acolo si slabirea adversarului, UA si cetatenii ei sunt victime colaterale. Chiar daca nu ne place sau suna lipsit de moralitate in acest moment cred ca se fac eforturi pentru salvarea majoritatii si evitarea extinderii razboiului dincolo de granitele UA.

 

Cat despre ipocrizie sunt multe de spus. Asia si Africa sunt mai departe de noi; conflictele armate de acolo sunt de alt tip (razboi civil, razboi contra terorismului).



#869
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 15:08

 

Ca tot s-a discutat putin mai sus despre lipsa /rationalizarea uleiului in Germania iti pot spune ca este adevarat. In zona in care locuieste prietena mea nu doar uleiul de floarea soarelui si rapita lipsesc sau se gasesc cu greutate, ci si faina. Lidl a limitat numarul de conserve pe care o persoana le poate cumpara la 5 buc.
 

Ministrul de interne a recomandat populatiei sa aiba rezerve de apa, alimente neperisabile si medicamente pentru o perioada de 10 zile intrucat este posibil sa apara pene de curent care sa aiba ca efect perturbarea lanturilor de distributie. 

 

Eu n am vazut nicaieri restrictie la nr de conserve.

 

Cat despre aprovizionarea necesara, recomandarile erau si inaninte, din cauza pandemiei, din cauza caniculei, a opririi curentuleui, a inundatiilor, etc, nu cred ca a aparut neaparat din cauza uleiului.

 

Eu am gasit ulei asa : la magazinul tucesc,  in sticle de 5 l, costa 4 euro/litrul, la kaufland  : ulei de rapita: 3 euro/litru, la aldi(cei drept unul de tara, ulei amestec din patru plante: floarea soarelui, rapita si inca doua,/ 2 euro/l. 
 

Da unii si abuzeaza si au apucat sa cumpere in prostie. Era o tanti care relata ca a cumparat cam 30 l. Exista sindromul hamsterului(sa ai tu in camara, ce mai conteza ceilalt)  si lumea a intrat in panica din cauza uleiului.



#870
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 04 mai 2022 - 16:46

Eu n am vazut nicaieri restrictie la nr de conserve.

 

Cat despre aprovizionarea necesara, recomandarile erau si inaninte, din cauza pandemiei, din cauza caniculei, a opririi curentuleui, a inundatiilor, etc, nu cred ca a aparut neaparat din cauza uleiului.

 

Eu am gasit ulei asa : la magazinul tucesc,  in sticle de 5 l, costa 4 euro/litrul, la kaufland  : ulei de rapita: 3 euro/litru, la aldi(cei drept unul de tara, ulei amestec din patru plante: floarea soarelui, rapita si inca doua,/ 2 euro/l. 
 

Da unii si abuzeaza si au apucat sa cumpere in prostie. Era o tanti care relata ca a cumparat cam 30 l. Exista sindromul hamsterului(sa ai tu in camara, ce mai conteza ceilalt)  si lumea a intrat in panica din cauza uleiului.

 

 

Prietena mea locuieste intr-un district din centrul Germaniei. La magazinul Lidl de langa ea, la raftul cu conserve este mentionat numarul maxim de conserve care poate fi achizitionat de o persoana. La raftul cu faina la fel. In acelasi magazin uleiul de floarea soarelui si rapita lipsesc. In schimb a vazut ulei Ulvex, produs in RO, la un magazinul turcesc. O sticla de 2 l costa 1.99 euro si era precizat faptul ca se vand doar 2 sticle/persoana.  

Cauzele lipsei anumitor produse din magazine pot fi multiple: stocuri insuficiente, lipsa de soferi, incercarea de a optimiza fluxurile de livrare afectate destul de grav de preturile la combustibil, etc.

 

Intr-adevar recomandarea referitoare la stocurile de apa, alimente, medicamente  exista si inainte de razboi. Acum cateva zile a fost reiterata.

 

https://www.t-online...edikamente.html

 

https://www.merkur.d...r-91518745.html

 

Ceea ce trebuie retinut este faptul ca fiecare stat tine cont de propria sa situatie economica, sociala, politica atunci cand decide in ce mod sprijina UA.


Editat de lala, 04 mai 2022 - 17:25 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -