Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1204 raspunsuri la acest subiect

#1181
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 octombrie 2023 - 13:49

Asa este, pace absoluta nu va fi niciodata in zona, din cauza punctului de plecare, anume infiintarea statului Israel in mai 1948 pe teritorii palestiniene. Palestinienii si aliatii (Siria, Iran si altii) considera Israelul drept forta de ocupatie. Asa a luat fiinta si Organizatia pt Eliberarea Palestinei (cu acel Yaser Arafat, pt cine mai tine minte de prin anii 80-90, se tot intalnea si cu Ceausescu pe vremuri prin 87-88-89 cat am prins eu din regimul ala). Crearea zonelor Cisiordania si Fasia Gaza a fost considerat un compormis acceptat de partile moderate. Plus zidurile pe care le-au construit evreii si care ingreuneaza traiul de zi cu zi al oamenilor obisnuiti palestinieni. Evreii zic ca din cauza terorismului, arabii ca ii sfideaza si tot asa...

 

Apar perioade de pace, armistitii doar atunci cand la conducerea tarii/regiunilor sunt la putere forte moderate. Cae acum nu sunt... in Israel guverneaza Netanyahu si in Gaza, Hamas, care numai moderati nu sunt, nici unii nici altii.

 

Bineinteles ca solutia nu sunt aceste atacuri nici de o parte nici de cealalata, tot va trebui gasita o solutie pt pace.

Să nu exagerăm (nu în privința atrocităților, ci a faptului că nicăieri nu e siguranță.) Conflictul israelo-palestinian nu e ceva nou, e o rană deschisă, extrem de complex. Au găsit o breșă pe fundalul agitației politice din Israel și încăpățânării lui Netanyahu de a rămâne la putere. 

Sunt convinsă că Hamas-ul va avea în final aceeași soartă ca ISIS, dar pace nu va fi prea curând în zonă. Doar armistiții întrerupte periodic de conflicte deschise.


Editat de monicabo, 16 octombrie 2023 - 13:50 .


#1182
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.306 mesaje

Postat 16 octombrie 2023 - 15:41

Am aici o prietena (63 de ani, parinti evrei, au plecat in anii 60 din Romania). Sora ei locuieste acolo, ea e de 40 de ani aici. Cumnatul sorei si cei 2 copii au fost rapiti. Copiii au fost gasiti bucati (recunoscuti dupa DNA). Durere mare, tristete  [:(]  [:(]  [:(]



#1183
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.756 mesaje

Postat 16 octombrie 2023 - 18:48

Cumplit ce se întîmplă. Ella e groaznic. Nici animale nu le putem spune, ca jignim animalele .

 



#1184
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.341 mesaje

Postat 17 octombrie 2023 - 11:27

Cumplit ce se întîmplă. Ella e groaznic. Nici animale nu le putem spune, ca jignim animalele .

Da, sint deacord, sa tii atitea oameni nevinovati fara apa, curent si mincare e strigator la cer. Apoi sa le dai 24 de ore sa-si paraseasca propria tara, sa se duca unde? iarasi e barbarism curat. Gindeste-te cum ar fi sa i se intimpla familiei tale asta.


Editat de Letitia1, 17 octombrie 2023 - 11:28 .


#1185
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 17 octombrie 2023 - 22:35

Ela , imi pare rau pentru prietena ta. Ingrozitor, mi s-a parut dezgustator cum a doua zi dupa atrocitati au iesit mii de oameni in strada in diferite orase sa sustina o cauza care are sens dar nu in momentul asta cand atatea familii si comunitati sunt distruse.



#1186
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.756 mesaje

Postat 18 octombrie 2023 - 05:00

Da, sint deacord, sa tii atitea oameni nevinovati fara apa, curent si mincare e strigator la cer. Apoi sa le dai 24 de ore sa-si paraseasca propria tara, sa se duca unde? iarasi e barbarism curat. Gindeste-te cum ar fi sa i se intimpla familiei tale asta.

 

cei care au familiile rapite si copiii decapitați sa le trimită flori?

recomand cartea / filmul “printul verde” scrisă de fiul unuia dintre fondatorii grupării terr Hmas care a devenit informat pt evrei timp de 10 ani. 

 

 



#1187
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.341 mesaje

Postat 18 octombrie 2023 - 10:42

cei care au familiile rapite si copiii decapitați sa le trimită flori?

recomand cartea / filmul “printul verde” scrisă de fiul unuia dintre fondatorii grupării terr Hmas care a devenit informat pt evrei timp de 10 ani. 

Nu, dar nici sa bombardeze civilii in spitale, blocuri de locuinte, scoli, etc. Unde ti-e mila crestina cind vine vorba de victimele astea? Atunci care e diferenta intre org terorista h@m@s si statul I$trael? Lasa recomandatul, ca am vazut destule documentare despre ce face statul de ocupatie i$rael populatiei autohtone. Nici unui stat din lume nu i s-ar permite sa se comporte asa cu populatia bastinasa. Nu inteleg cum de comunitatea internationala inchide ochii la modul cum I$trael a tratat minoritatea palestineana din 1948 incoace. Au venit isi s-au instalat ilegal pe teritoriile arabilor, cu binecuvintarea vestului, au tratat localnicii ca pe niste vite si acum se mira ca stau pe un butoi de pulbere. Mi-e mila de toate victimele nevinovate prinse fara voia lor in acesta situatie fara de iesire, dupa parerea mea. Nu stiu cum poti avea pace in acea regiune, decit oferidu-le si palestinienilor o viata mai buna.


Editat de Letitia1, 18 octombrie 2023 - 11:14 .


#1188
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.756 mesaje

Postat 18 octombrie 2023 - 16:28

Asta e razboiul, cu suferința de ambele părți…ce conteaza ce simt eu?  
 

De ce palestinienii au acceptat o grupare terorista între ei si care sa isi facă sedii prin spitale si scoli? ce credeau ca fac acolo, data entry ? 
 

Sa nu imi spui ca daca intr-o noapte Londra ar fi cotropită, lumea omoriti in case, prizonieri luați si ar ploua cu bombe peste oraș, Anglia nu ar retalia.

Atita timp cat  Hmas ul a început razboiul, știau ce repercursiuni vor fi si nu le-a pasat de vieți omenești, ei sunt vinovați de tot ce se întîmplă. 
A început lumea sa fie de partea teroriștilor… asta da e culmea ! 
 

ps . încă nu se stie clar cine ar fi bombardat spitalul 
 



#1189
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.756 mesaje

Postat 18 octombrie 2023 - 16:44

Mentionezi venirea “ilegală” in 48, dar treci cu vederea peste istoria de mii de ani in care au tot fost cotropiți si izgoniti din țara lor.
Crezi ca arabii când i-au cucerit le-a dat apa si mancare ? Sau nemții cand i a gazat cu mic, cu mare… oribil … nu am cuvinte 



#1190
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 18 octombrie 2023 - 17:34

 

 

 

A început lumea sa fie de partea teroriștilor… asta da e culmea ! 
 

 

 

 

 

 

Nici mie nu mi-a venit sa cred  la cate mii de oameni au participat la demonstratii

 

Sa vedem cum va fi cand fortele se polarizeaza si va incepe ce va incepe.

Eu in continuare cred ca nu mai exista siguranta, dovada e ce s-a intamplat in israel, franta, belgia.




Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Momentul potrivit

    BiancaBade
    - Astăzi, 12:58

  • Loviturile lui bebe

    DeeliaElena
    - Astăzi, 12:42

  • Alarma falsa

    E241298
    - Astăzi, 09:47

  • Sexul bebelusului

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:39

  • Ziua cea mare

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 06:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -