Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1204 raspunsuri la acest subiect

#1161
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.393 mesaje

Postat 14 septembrie 2023 - 07:58

Nu știu dacă e credibilă sau nu, amenințarea, dar de la mine e vizibilă. In unele nopți ne uităm ca la artificiile de Revelion. 



#1162
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.759 mesaje

Postat 14 septembrie 2023 - 08:32

Daca unul din obiective a fost sa se spele banii probabil a fost atins,  la cate bilioane s au alocat cu o semnătura de condei care apoi s au scurs nu se știe unde, in ce buzunare. 
Atitia beneficiază din plin de razboiul asta … ca întotdeauna când e război 

Ca au dispărut atitia copii, ca multe femei sunt traficate … nu e greu de imaginat ce s-a intimplat poate filmul Sound of Freedom a ajuns in Rom. 

Acum afacerile s au incheiat, cine a trebuit si -a cules roadele, obligatiile au fost plătite si gata capitol se poate Închide. 
Cu-i credeți ca ii pasa de lumea sărăcită de război si de atitia omoriti. 

 



#1163
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.743 mesaje

Postat 14 septembrie 2023 - 10:47

Nu știu dacă e credibilă sau nu, amenințarea, dar de la mine e vizibilă. In unele nopți ne uităm ca la artificiile de Revelion. 

 M-am tot gandit la voi cand am vazut stirile cu bombardamentele la Dunare. Sper sa nu se intample vreo nenorocire si la noi. Ma dispera incompetenta institutiilor statului. 



#1164
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 14 septembrie 2023 - 12:07

"Rusia nu mai reprezintă așadar o amenințare credibilă pentru Europa. Obiectivele vestice legate de acest conflict au fost atinse." Serios???

 

Dar care erau obiectivele vestice, de au fost atinse?

 

Rusia nu mai prezinta o amenintare credibila pentru Europa? Citesc si ma minunez. Au disparut armele nucleare, a crapat Putin? Nu stiam.

 

Cu asa experti din RAF suntem asigurati...

Eu cred ca articolul i-a fost platit in ruble.

Sa slabeasca economia Rusiei din toti rarunchii, sa-i anuleze credibilitatea pe scena mondiala si sa-l puna pe Putin pe lista neagra a Consililui Criminal international (sau chum s-o fi chemind). Toate astea au fost atinse, insa evident pericolul lansarii unui atac nuclear exista in continuare. Dar tot asa Iran si corea de nord pot lansa astfel de atacuri.

 

Ucraina nu e membru NATO, deci nu s-a pus niciodata problema interventiei directe a NATO in razboi. Nici o tara ne-membra nu a fost ajutata cu armament si bani cum a fost ajutata Ukraina. Cine asteapta ca Nato sa scoata cizma ruseasca din Ucraina, poate astepta mult si bine. nu se va intimpla. Cam asta am inteles eu din articol dupa ce l-am citit in original.

 

As the war has developed, Russia's military has been badly mauled and endemic weaknesses exposed - it will take a decade for the Russian military to recover and re-equip.

Western sanctions have decimated the Russian economy, and Russia has become a pariah on the global stage, with the president indicted by the International Criminal Court.

Mr Putin has been forced into unsavoury commercial relationships with Iran and North Korea to maintain its war effort, and NATO has expanded as a direct result of Mr Putin's aggression.

And, Mr Putin faced the biggest direct threat to his authority with Prigozhin's ill-fated rebellion.

Russia no longer poses a credible threat to Europe. The Western objective of this conflict has been achieved.



#1165
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 21 septembrie 2023 - 15:29

Polonia a zis ca nu mai da arme Ucrainei. Eu nici nu stiam ca Polonia are arme de dat. S-au certat de la griu. N-am inteles exact de ce.



#1166
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.743 mesaje

Postat 21 septembrie 2023 - 16:38

Guvernul polonez a precizat că intenţionează să livreze arme Ucrainei, în conformitate cu angajamentele sale, după confuzia iniţială provocată de declaraţiile făcute de premierul Mateusz Morawiecki miercuri seară. „În legătură cu întrebările despre livrările de arme, aş dori să vă informez că Polonia doar efectuează livrările de muniţii şi armament convenite anterior, inclusiv pe cele rezultate din contracte semnate cu Ucraina”, a spus purtătorul de cuvânt al guvernului polonez, Piotr Muller, citat de Agerpres. Printre aceste angajamente se află cel mai mare contract extern încheiat de industria de apărare poloneză după 1989 - livrarea de obuziere Krab.

 

https://www.digi24.r...semnate-2513917



#1167
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 21 septembrie 2023 - 21:48

Nu-i nici o confuzie, după ce onorează contractele vechi, Polonia nu-i va mai furniza arme Ucrainei.
 

WARSAW, Sept 21 (Reuters) - Poland is only carrying out previously agreed arms deliveries to Ukraine, a government spokesman said on Thursday, amid souring bilateral relations due to a grain dispute just weeks before a Polish parliamentary election.

Poland's decision to extend a ban on Ukrainian grain imports has annoyed Kyiv. Poland has been seen until recently as one of Ukraine's staunchest allies in its war with Russia.

Prime Minister Mateusz Morawiecki said on Wednesday that Poland, a NATO member, was no longer arming Ukraine and was focusing on rebuilding its own weapon stocks.

https://www.reuters....-pm-2023-09-21/



#1168
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.743 mesaje

Postat 22 septembrie 2023 - 07:20

Iar aici, daca ai timp si chef sa citesti, ceva din contextul si problema cu graul ucrainean.

 

 https://spotmedia.ro...azboiul-graului



#1169
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 22 septembrie 2023 - 11:03

Multumesc Laura!

 

Oricum nu cred ca Ucraina se baza pe armele poloneze, dar binenteles orice ajutor e binevenit in situatia lor. 



#1170
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 25 septembrie 2023 - 10:48

Din cate am observat , marile batalii se dau pentru Africa ,pentru resurse si teren agricol.




Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Sarcina si locul de munca

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:25

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -