Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


626 raspunsuri la acest subiect

#501
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2022 - 11:45

Adevarat a inviat!

 

Am  fost plecati 10 zile in Harghita si Covasna.

Pastele l-am petrect intr-un sat din Harghita, Valea Rece unde toata lumea ne saluta.

Doammne ce ne-au mai rasfatat pe acolo.

Palinca, slaninuta, jumari, zilnic Gulas, jdemi de feluri  de branza, sarmale - toate facute din produse locale. 

De paste bors de miel cu tarhon nu cu leustean, foarte bun.

Friptura de miel, oua rosii.

Nu ne-a lipsit nimic.

 

Doar bbiserica ortodoxa era la distanta de 2 sate, asa ca am urmarit la televizor.

De aici am facut excursii. Miercurea Ciuc ne-a placut enorm. Am avvut si muzee de vizitat. Mi-a  placut mult o biserica romano-catolica, biserica milenara.

Am trecut si pe la Comanesti si am vazut palat-muzeu Ghika.

 

Intr-o zi am fost si la Lacul Rosu - o mare dezamagire. Drumul prost, cu gropi. Dezamagire maxima. Nu ma mai duc never.

 

Dupa Harghita a urmat Covasna. Hotel Clermont la poale de munti unde vine ursul in parccare. SPA, mofete si bai cu CO2.

Frumos oras si Covasna. In Covasna mai auzeam romaneste pe strada si unele vile aveau atarnat  steagul romanesc.

 

Am vizitat Tg Secuiesc -- am dat de un targ de  flori. Erau de la o pepiniera din satul Moacsa. Pe drumul de intoarcere am trecut pe  la pepiniera si am luat artar japonez, magnolie galbena si un fel de bradut.

 

Am  fost la lacul sfanta Ana foarte frumos organizat, ne-a placut. La Tusnad oamennii au gard electric pe la case si nu mai ies dupa ora 20.  [fri]

Am mancat secuieste cat am putut de mult.

 

Am facut popas in Sf. Gheorghe, foarte dragut centrul vechi.

Frumoase locuri si extrem de ingrijite. Satul ala Moacșa m-a dat pe spate.

Peste tot in Harghita si Covasna cuiburi cu berze.

=

 

In ultima seara am racit. Am facut un puseu de febra de eram  asa fierbinte  ca nu puteam  sta eu cu  mine.

Acu is mai bine, dar nu ok.



#502
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2022 - 12:52

Am mai fost la  Salina la Tg. Ocna.

 

Destul de bine chiar spre foarte bine amenajat inauntru.

Am  si niste bile  negre de acordat.

 

1 bila - spatiul exterior este slab amenajat.

 

2-a bila - Ca sa ajungi  in spatiul amenjat mergi in mina printr-un tunel minier lung de aproape 3 km cu autobuze ce pleacca  din 30 in 30 de minute.

E tunel da? Ajungi  in maruntaiele dealului.

Toate autobzele sunt pe benzina. Nu sunt aerisiri. Se simmte gazul de esapamment. Si inca cum!

Adica  de atatia ani nu au fost in stare sa  aduca  autobuze electrice?

 

3-a bila - e  un magazin acolo. Sa nu gasesc eu de cumparat sare? Sare de muraturi, sare din aia naturala usor gri de masa. Numai extrafina iodata la pungi si una albastra  de baie de care gasesc si  la mega image.



#503
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 mai 2022 - 16:26

Viviana, sun a f frumos excursia ta.

 

Miercurea Ciuc mi-a placut si mie, mi s-a parut un oras foarte linistit. Nici masini nu sunt prea multe. Este deocamdata singurul oras in care am avut senzatia de siguranta de a merge pe afara la orice ora, adica si pe intuneric, adica pe la orele 22-23-00. Mai mult mi-era frica de urs decat de om. In alte locuri am o reticenta in a iesi foarte tarziu, mai ales daca e lume putina. 

Si am mai vrut sa fotografiez o biserica (cea din zona cetatii Miko) si cea mai buna pozitie era de pe mijlocul strazii :))) Cum nu trecea NICI O MASINA cand am vrut eu sa fac poze, am stat pret de cateva secunde exact in mijlocul strazii sa-i fac pozele. In oras nu am mai facut asa ceva, doar la sate, unde e curculatie mult mai redusa. 

In rest, parcare gratuita, gaseai loc, fara stres.

 

Biserica MIlenara este cea cu o forma mai ciudata, printre niste blocuri? Daca da, mi-a placut si mie, f interesanta.

Am mai fost si la bazilica Sumuleu, unde a fot si Papa Francisc...

Noi am mai fost si prin imprejurimi la SkyGhimes la trenulete, langa Odorhei la Mini Transilvalia, la statuia Inima lui Isus in comuna Lupeni...

Am trecut si prin Sf Gheorghe.... orice acolo e Sepsi :))



#504
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 mai 2022 - 11:08

Da, Monica, aia e biserica.

 

Am avut o vacanta reusita.



#505
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 mai 2022 - 12:24

viviana, ma bucur mult pentru voi ca v-a fost asa bine. Drumul de la Gheorghieni la Bicaz Chei  e reparat si stricat in fiecare an. E ceva de groaza cum isi bat joc. 



#506
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 06 mai 2022 - 13:01

Ploua, ploua... cu petale de flori de cires.  [il]  Adie vantul usurel si se scutura ciresii... Ce-mi place perioada asta a anului cand totul e verde, copacii infloriti si miroase a iarba proaspat taiata. 

 

Am fost de dimineata la dentist si precum mi-s toata amortita si super obosita pe langa am spus ca azi iau pauza de gradinarit si intru sa va salut  [flo2]

 

Cum ziceam ploua cu petale de cires pe ulita mea, au inflorit castanii, merii si florile de prin gradina mea. De cateva saptamani imi tot rup spatele prin gradini sa aranjez, sa plantez si sa fac curat. Pe zi ce trece parca ma inderagostesc si mai tare nu doar de casa, gradini si sat, dar campurile si padurea de jur imprejur. Primavara e asa frumoasa la sat... In campul din fata casei zburda mieii si-s atat de frumosi si hazlii, cand mai iau o pauza de treaba ma mai duc la poarta si ma uit la ei.  [batcap]  Zburda cat ii tin picioarele, se catara pe lemnele cazute in padurice si apoi se alearga in cerc.  

Mama rata a scos 13 ratuste si se plimba mandra pe drum de la o balta la alta. Nu stiu cum de isi pazeste ratustele dar face o treaba buna ca de cand au iesit din ou, doar 2 au disparut. Minune mare ca sunt o gramada de pasari de prada de le vad dand tarcoale deasupra satului si campurilor. 

 

De Pastele anglican am fost la biserica  din sat si dupa slujba am avut concurs de egg rolling si best decorated egg ca a trebuit sa le desenam. Sophia a castigat concursul de desen si a iesit a a2a la egg rolling. Atata am ras la concursul oualor de cum nu am mai facut-o de mult, prima data cand au organizat asa ceva si sigur nu va fi nici ultima. [8D] Ne-am adunat vreo juma de sat si a fost tare frumos. Am stat la cafea si hot cross buns si Sophia s-a alergat prin curtea bisericii cu o alta Sophia mai mica decat ea cu vreo 3 ani, nepoata vecinilor care locuieste in satul vecin. De Pastele ortodox m-am distrat vreo 2 zile in spital.  [doh]

 

A inceput sa mi se mai dezmorteasca gura  [audinti]  dar nu am voie sa mananc cateva ore oricum si m-a luat o foameeee.... sa ma duc in gradina sa imi caut de treaba. Mai am de plantat vreo 5 flori si numai nu stiu unde sa le pun, ma tot invart si sucesc si am spus sa mai astept vreo 2 zile ca poate imi vin idei... oricum tot la jungla ajung.  [mariaj]

 

In fata casei unde am tuns gardul viu si scos copacul mi-am pus flori pe langa gard, am plantat un mar care acum e in floare si 2 tufe de liliac dar care nu au facut boboci deloc anul asta, sper la anul sa faca flori. Unul e lila cum avea bunica si unul roz. Mi-am mai pus un liliac mov cu floarea deasa in spatele magaziei unde am scos balariile de erau mostenite de la fostul proprietar si o sa imi mai pun o hygrangea Annabelle care creste foarte mare si frumoasa. [hippi]  Sper ca o sa ii priasca locul, daca nu, o scot si o mut in alta parte, ceea ce am facut cu destule multe flori de le-am avut de anul trecut. Tot in fata casei pe peretele casei unde aveam o tufa imensa si foarte spinoasa si urata si pe care am scos-o odata cu gardul viu si copacul, mi-am pus un trandafir galben agatator. Sper sa fie ok si sa ii mearga bine ca e chiar in soare toata ziua. As vrea sa imi pun si o wisteria pe langa usa si geamul de la living. Ma mai gandesc pana la primavara viitoare, pana atunci am un clematis care incerc sa il intind pe langa usa si geamurile de la inglenook. 

 

M-am intins la povesti, mi se dezmorteste nu doar gura dar si tastele [:p] Mi-am facut un ceai si o sa incerc sa pacaleasc foamea cu el pana voi putea manca ceva. 

 

Ahh... sa zic ca o sa avem party mare pe ulita cu ocazia Jubileului Reginei.  [disco]  Pe 5 Iunie se aduna tot satul in fata casei noastre, ca e cea mai dreapta portiune de drum in tot satul [:D] si intindem mesele si bem si ne veselim in cinstea Reginei. Eu o sa fac un tiramisu si un tort de lamaie si levantica, restul fac alte deserturi de vara, mancarea va fi gatita de un bucatar ce locuieste in sat. Bunting vrea sa faca mandra mea ca a vrut si ea sa contribuie cu ceva. Noi trebuie sa venim inmbracati in alb, rosu si albastru, culorile steagului. 

 

Cam atat de la mine acum, daca imi mai aduc aminte de ceva important de raportat va ma zic. 

 

Va las poze cu flori din gradina mea, vecinii mei adica mieii si iepurii, pasarelele care vin la mancat alune in copacul din fata casei, padurea cu bluebells si campurile din spatele casei, Miss care creste ca din apa in ultima vreme, un apus superb vazut de pe geamul de pe holul de la etaj, oul desenat de mandra, wisteria pe casa vecinei, tufa de liliac in curtea bisericii...si nu mai stiu ca prea le-am amestecat.  [biz]

 

Weekend frumos! 

 

[flu]



#507
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 06 mai 2022 - 17:50

Strumphita, tare frumos e la voi. Iti motivam absenta ca esti in plin sezon de gradinarit.

Ce activitati comunitare frumoase, e fain ca va adunati asa la vreme de sarbatoare.

Imi pare rau ca ai fost bolnava de Pastele nostru.

 

Eu sunt suparata ca profesorul de la clasa lui fiu-miu a facut burn-out sau e bolnav, nu stim exact, si a plecat pentru restul anului scolar. Exact inaintea examenelor de sfarsit de an, ministeriale, care conteaza la media pentru liceu. Le-a venit inlocuitor un baiat care e inca student, il cunosc, e ok, dar imi fac mari griji cu recapitularile, cu examenele. Va avea si o profesoara pe post de asistent, in fine.

 

La noi primavara vine greu, e inca rece, desi soare si frumos. Au inflorit abia magnoliile, castanul din fata casei abia infrunzeste.

Am senzatia ca zilele trec prea repede si nu fac nimic, desi muncesc de dimineata pana seara. Nu am reusit sa-mi fac inca declaratiile de impozit, ca nu gasesc un act si nu am timp sa-l caut. Apoi trebuie sa ne planific vacanta, ca preturile la biletele de avion tot cresc. E si situatia tensionata din Europa, ca imi vine sa nu mai vin in tara deloc anul asta si sa mergem in schimb la plaja in Florida sau Maine vreo 2 saptamani. Ca deobicei sunt indecisa. Eric are si o tabara de o saptamana cu cercetasii (scouts), platita deja, prin iulie, abia apoi putem pleca pe undeva.

 

Sa va fie de bine vacantele Ella, Roli, Viviana. Va invidiez pe toate!

 

Noi facem o iesire de 3 zile pe 21 mai la Ottawa. Pica chiar inaintea primului examen al lui fiu-miu dar asta e, nu mai ingrasam porcul in ajun,

 

Weekend minunat!

 

Si cu "cautarile" mele de sanatate, astept sa ma sune sa-mi dea programare la operatia de vezicula biliara. Am fost la programarea pre-operatorie, m-au intors pe toate partile, analize, etc. si au decis ca sunt buna de operatie. Va fi pana la sfarsitul lui iunie, daca nu, la toamna. Sunt nerabdatoare sa stiu data, caci sunt chestii de organizat, se cere inca test covid si izolare 2 zile inainte, apoi in noaptea dupa trebuie sa merg la prietenii mei ca nu am voie sa stau singura (copilul nu conteaza), etc.



#508
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 07 mai 2022 - 10:32

Buna dimineata,

 

Mi-am facut cafea si adulmec mirosul ploii. A iesit soarele si e asa frumos. Am stat vreo 2 ore in pat cu geamul deschis larg si soarele batand in geam. Am ascultat pasarile cantand care mai frumos si mai tare, am auzit ratele in zbor peste sat, au trecut si caii clip clop la pas pe strada. [il]  E o scoala de calarie in satul vecin si vin pana aici si se plimba prin sat. Doar 2 ciori mi-au stricat idilul bucolic certandu-se in ciresul de peste drum si am coborat sa imi fac cafea. Ai mei inca dorm amandoi si ii mai las vreo 30 min si apoi ii trezesc sa mergem la farmers market in orasul de langa noi. Sa zica merci ca nu ii tarai iar pe la vreun garden centre cum fac in fiecare weekend de vreo 2 luni incoace. Sophia m-a intrebat aseara daca avem plan de weekend, in afara de garden centre  [fri]  [:-)))] I-am spus ca nu, weekendul asta iau pauza de flori si mergem doar la farmers market si cumparaturi la supermarket si gata ca mi-s turta de oboseala, dureri&co. Dupa ce termin cu plimbatul la targ o sa vin la un gin&tonic pe terasa daca tine vreme buna si soarele.

 

Mr. e tare obosit ca i-a plecat un coleg la pensie de era pe acelasi nivel cu el si inca vreo cativa de erau imprumut de la alte ministere si acum face jobul la vreo 5 persoane. A ajuns aseara de la Londra, s-a descalatat si a mai butonat laptopul ala inca vreo 2 ore. Eu cu cina pe masa si el inca muncea. Nu a mancat nici jumatate din ce i-am pus in farfurie si l-am trimis la culcare dar nu a vrut. Ghici cine dormea in fund pe canapea cand eu cu Miss ne uitam la tv?  [clo]

 

Am un cuib de blue tits sub o tigla la magazie si sunt asa simpatici. Precum am inceput sa hranesc pasarelele in vreo 4 locuri in gradina se aduna asa de multe si si-au facut cuiburi prin copaci, arbusti, gardul viu, sub tigle... De Arthur the naughty squirrel, cum l-a botezat mandra, nu mai zic nimic.  [mai]  Am cumparat o casuta din lemn care are ferestre din plasa de sarma si precum nu putea ajunge la alune a facut  gaura in lemn si tot s-a indopat. Am scos alunele din casuta si am cumparat un suport care e facut doar din sarma si la care nu poate ajunge. Veverita sa manance castane ca are destule ascunse prin gradina ca mereu dau peste ele cand sap in gradina. 

 

Plec sa trezesc trupa sa mergem la targ. Le-am promis fish&chips diseara ca e un nene de la un shop din targ ce vine in satul vecin intr-un van mobil si e bun bun. [pofticios]  [yum]

 

O zi frumoasa! 

 

[fuga]



#509
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 mai 2022 - 11:04

Ziua buna! 
 

Nu am mare lucru de povestit, dar va citesc cu drag. 
 

Viviana, Ella, Roli, ați avut vacante frumoase! 
 

Apropo de vacante, am terminat și eu de croit traseul Pt la vara, am rezervat tot ce era de rezervat. Acum doar sa vina sfârșitul de Iulie sa plecam! :)

 

Strumphita ma bucur sa te citesc iar, foarte frumos la tine. 
 

Fleur, multă sănătate! 
 

Silvia cum mai ești? 
 

Sper ca toată lumea, inclusiv cei absenți de o vreme, sunt bine. 
 

Eu plec imediat cu Silvia și cu prietenul ei intr-o drumeție. Mai avem locuri neexplorate pe insula, profitam pana nu e prea cald. Azi e perfect, ca e puțin înnorat, nu ne bate soarele in cap. 
Al meu bărbat a fost in Malmö la o conferința și s-a tooooot dus pana in Germania ieri, sa testeze mașini. Vrem sa cumpărăm o mașina noua și nu ii ajung ce sunt in Suedia, i s-a pus pata ca vrea din Germania. Nu s-a lăsat pana nu s-a dus sa își facă moftul, deși i-am spus ca eu nu prea sunt de acord. Dar nah, te pui cu un bărbat care are o plăcere, sa își cumpere o jucărie noua? 
 

Sa aveți un Weekend frumos! 
 



#510
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 08 mai 2022 - 09:24

Servus pinguni

 

Azi e ziua mamei, asa ca o serbam pe socrela. Vine si cumnata, facem gratar. La anul implineste 80 de ani, asa ca i-am luat cadou un set cu lantisor si cercei cu smaralde. Il primeste azi, nu are rost sa-l tin mai mult de 1 an in dulap.

 

Nu am reusit sa mai povestesc, a fost nebunie mare la job, plus acasa de aranjat tot (ieri am terminat).

 

O zi cu soare sa aveti.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -