Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


626 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 09:28

king.jpg

 

da,  da aveti  dreptate.

 

Bucatica cu bucatica vine pe furis la unii, la altii da buzna. Primmavara, nu King julien.



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 09:44

Strumphi, daca diferenta de pret e mica merita sa iei cu diverse functii inovatoare

Eu la cuptor stau cu carticia in fata de multe ori. Cu toate  ca  am optat pentru un pret mediu.

 

Mihaela, esti mai bine?

Nici la noi cand nu e curent nu merge incalzirea, centrala e pe gaz, dar se baga in priza.

Nu mai vine apa  din put.

 

Roli, am inteles. Astept pana in aprilie. Mi s-a luat de lunile astea  depre care nu stiu de ce anotimp tin.

 

Daniela te asteptam cu povesti.

 

In alta ordine de idei am hotarat sa luam un Peugeot 2008. Ma duc luni la reprezentanta sa vad ce si cum. Oricum timpul de asteptare e de 6 luni.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 09:56

Am asa o scarba si o amareala.

Tocmai ziceam cat mi-am calcat pe suflet sa o plac pe Valieva, patinatoarea din Rusia, 15 ani, excelenta, o poezie pentru ochi.

 

Si na,   Rusia, dupa ce ca participa la  Olimpiada pe usa din dos din cauza dopajului,, nu se dezminte.

S-a dopat. Aveti aici articolul

 

ITA, clarificări în cazul scandalului de dopaj în centrul căruia e Valieva. Anunţul făcut - Eurosport

 

O rusine! Sa ia ei totul, sa fie motul de pe rahat. Totul prin inselaciune, minnciuna, abuz si crime.

Acuma doar sper ca aceasta sportiva sa fie admonestata si sa nu se tina cont de situatia internationla  alambicata.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 10:15

viviana, mie mi se pare dubios cum rezultatul unui test de dopaj vine dupa 2 luni. Proba pt testare s-a luat in decembrie, abia pe 8 februarie au terminat de analizat?! Ea intre timp a participat si la campionatul european. Oricum, fata este o victima a adultilor din jur, pacat de munca ei, de anii sacrificati pt sport si performanta. 



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 10:30

Laura, nu  e dubbioasa venirea rezultatului. Rezultatul a fost cunoscut oficial pe 8 februarie.

are sub 16 ani si este protejata.

vom mai afla aamanunte pe parcurs, cu toate ca au spus ca data fiind varsta ei, sub 16 ani, parte din amanunte nu vor fi faccute publice (dar si ca  în calitate de „sportivă care la momentul încălcării regulilor antidoping nu a împlinit vârsta de şaisprezece ani”, Valieva nu poate fi considerată oficial că se face vinovată de o încălcare a regulamentului antidoping)

 

 

Nu e vina ei. Ci a unui sistem, sutinut prin teroare.

dar, chiar daca ai 15 ani,  stii ca nu concurezi sub  steagul mamei  Rusia, ca mama a fost data afara pentru dopaj, ar trebui cumva sa fii admonestat, ca pe viitor sa fii un sportiv curat.



#6
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 11:57

Primavara e doar in casa, ca afara e iarna in toata regula. [ups]  Brrrr..... Imi zambesc de pe pervaz lalelele si narcisele ca in gradina iarba si totul e inghetat si alb. 

 

Gata-i si cautarea plitei si cuptorului inovator. Le-am luat ca deja ma durea capul.  [batcap]  Am stat si tot citit si comparat si pana la urma am dat Bosch ul tot pe ceva nemtesc, AEG. Nu am avut niciodata pana acum nimic de la ei dar am citit numai de bine. Sper sa ma tina cativa ani buni ca degraba nu le schimb. Am luat cuptorul cu steam bake si pirolitic, de asta m-am si schimbat de la Bosch la AEG. Plita nu are functii inovatoare, decat poate cea de comunicare cu hota. Abia Vinerea viitoare vin si mi le instaleaza ca Marti cand ar fi fost prima data posibila nu pot eu ca am programare la dentist. Pe langa un sac de bani pe produse am mai dat si 200 lire pe instalare, 100 fiecare! Precum trebuie instalate de un electrician nu am avut de ales.  [fri]

 

L-au sunat ieri pe Mr. de la spital si l-au chemat saptamana ce vine la noi teste si analize si programat la operatie pe 25 Februarie. Oare de data asta cu cate ore inainte il suna sa i-o anuleze?!  [alcool]  [:-)))]

 

Mama a fost ieri la cardiolog si nu e bine deloc, i-a schimbat tratamentul. Fara sa fie bine cu inima nu o sa poata face operatia pe coloana, fara operatie nu poate merge si nici sta in picioare, deci... complicat. 

 

De mine ce sa mai zic, azi ma hlizesc pe aici acum dar nu stiu cat ma tine. Ieri mi-a fost asa de rau pana aproape sa vomit. Parca din ce in ce mai rau sunt si.... inca astept programarea aia la operatie promisa in Dec. de dr ul meu din spital. O sa mai astept cred mult si bine, pana albesc de tot si ma doboara boala asta. Ma epuizeaza nu doar fizic dar si psihic. 

 

Dupa smotru ieri mi-am pus ciubotele de cauciuc in picioare si m-am dus la padure sa ma plimb. Mi-am ascultat pasii prin frunze fosnind, am mirosul padurea si ascultat pasarelele ciripind. Am admirat si campurile si dealurile de jur imprejur care-s parca din ce in ce mai verzi... Ma dureau atat de tare oasele, in special soldurile, de nu credeam ca mai ajung acasa. Imi venea sa ma asez la marginea drumului si sa plang. Am ajuns acasa taraindu-ma la propriu, pur si simplu nu mai puteam merge. Nu stiu doar daca durerile fizice mi-au pus capac, dar psihic ... atatea griji cu mama, cu Mr. .. cu mine, ca ma uit la mama si vad ce ma asteapta si pe mine cu reumatismul asta... Ea e rau si cu inima si diabetul, eu multumesc celui de sus nu sufar si cu astea, dar am eu boala asta a mea de imi macina zilele pe langa reumatism. 

 

Azi am musafiri la cina romaneasca si am emotii, sper sa le placa ce le fac. [yum]  Si mai sper sa ma simt bine sa pot sa gatesc tot ce mi-am propus si sa ma bucur de compania lor. 

 

Miss intra in vacanta o saptamana si abia astept poate pot prinde ceva mai mult somn. De vreo cateva saptamani nu dorm mai deloc. Ma trezesc tot la fiecare 30 min si ma foiesc si sucesc pe fiecare parte pana imi sare somnul de tot. 

 

Ma intorc la oalele si tigaile mele. Oare cine m-a pus sa chem musafiri la cina? Mai bag o cafea si sper sa pot termina totul la timp. 

 

Weekend frumos! [flo] 

 



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 12:25

Fleur, cu mare drag  [il]  ce repede a ajuns plicul, nu ma asteptam (de-aia l-am si trimis devreme, sa fiu sigura ca ajunge pana de 1 martie)...si ce dragut a fost Eric  [il]  


Editat de Ella73, 11 februarie 2022 - 12:46 .


#8
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 12:26

Strumphi, numai bine, tie si familiei  [pup]  

 

Tata a trebuit sa faca o groaza de teste/analize cand s-a operat la coloana in august (RMN, la inima EKG + ecografie, radiografie)...la el toate au fost ok, medicul i-a spus ca sta bine cu inima la varsta lui...si plamanii sunt ok, chiar daca fumeaza (noi tot il batem la cap sa renunte, da cica nu poate  [zirea] el a inceput sa fumeze dupa 40 ani, cand a lucrat in Belgia). 


Editat de Ella73, 11 februarie 2022 - 12:31 .


#9
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 12:34

Ce bine ca azi e vineri  [pk]  [pk]  [pk]  

 

La pranz merg cu fratelo la cumparaturi, dupa vreau sa fac o supa cu somon (afumat) si cartofi + smanatana (Marco trece maine pe la socrii si le trimit si lor); maine am program de curatenie si aranjat masa.

 

Musafirii vin pe 13 la ora 13  [:D] de obicei vin la ora 12, dar acum pt ca duminica e 13, am zis ora 13.

 

La noi e soare, a plouat insa toata noaptea. Astept primavara  [:)]

 

Weekend fain sa aveti. 


Editat de Ella73, 11 februarie 2022 - 12:35 .


#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 13:26

Ziua buna!

 

Viviana, mersi de întrebare, ma simt…ciudat. Anxietatea și oboseala s-au atenuat, in schimb parca nu ma simt eu :). Azi e a 4-a zi cu jumate de doza. Mai am de tras. Diseară mergem la restaurant, sper sa fie Ok. Iar duminica am sesiunea foto portret cu colegul meu.

Tot duminica pleacă al meu la Avesta sa lucreze săptămâna viitoare. Deci sunt singura acasa. Luni voi începe doza întreaga. Iar joi și vineri trebuie sa o iau din spital și sa am grija de prietena mea, voi dormi la ea, după operația de chist pe corzile vocale. Dacă tot așa se vor menține reacțiile adverse nu voi fi chiar in forma…

 

Fleur, a scris Viviana ca abia așteaptă sa stea pe malul Oceanului Indian, înainte de postarea mea.

 

M-am uitat pana acum la patinaj viteza, 10 000 m unde suedezul nu numai ca a luat aur dar și-a și doborât propriul record mondial. E fantastic băiatul asta, ce cursa a făcut!

 


Editat de mihaela_s, 11 februarie 2022 - 13:27 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -