Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


441 raspunsuri la acest subiect

#331
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 08:49

Mihaela, am vazut si eu meciul din finala. Felicitari echipei Suediei! Cand au fost egalati in ultimele minute, am crezut ca vor fi prelungiri. Super a aparat portarul in ultimele zeci de secunde cand erau spaniolii in atac. 

 

Sper ca ati scapat de furtuna fara probleme. Si la noi a batut vantul destul de tare zilele astea. 

 

Otilia, felicitari fetei pt primul gol marcat! Golurile date de pe extrema sunt spectaculoase, sigur a fost un gol frumos [:)]. La cat mai multe! 

 

Eu m-am uitat la tenis mult in ultimele 2 saptamani. M-am bucurat tare mult pt Nadal, pentru performanta lui extraordinara. Incredibil cum a reusit sa reziste si sa intoarca meciul in favoarea lui. Un atlet fantastic si un om deosebit de modest si muncitor. Tare mult imi place de el! 

Noi suntem bine. Nimic deosebit de raportat. Suntem sanatosi, copiii merg la scoala. Au mai  multi profesori in izolare /carantina, cateva clase sunt in online, dar ei merg fizic deocamdata. 

 

Sanatate multa tuturor si o saptamana usoara sa aveti! 



#332
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 08:59

A jucat bine Suedia, bravo!

La fel si Nadal

Sper ca a trecut furtuna

Otilia felicitari fetei!

Laura, cand au profesori in izolare/carantina, cu copiii de la acele clase cum se procedeaza? Le vine la clasa in prof inlocuitor sau le predau profii lor, online? Pe teblete? Stau copiii cumimti in clasa, nesupravegheati? [:D] Sau acele ore nu se fac deloc si pleaca acasa sau fac altceva in ora respectiva?

Doamne, ce nebunie...un stress continuu si fara de sfarsit....



#333
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:04

Hai ca o mai muri si covidul pana atunci, mai slabeste in intensitate...

Sper sa nu ai probleme...

Pe de alta parte, dpdv economic, sunt bineveniti turistii [:D]

La noi se anunța deja o noua vara record, cu turiști. De data asta sunt nemti, mai mulți ca oricând, cei care vin. Me not Happy! Ne așteaptă iar o vara crunta, la spital. 
 



#334
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:23

Salutari din mijlocul furtunii. M-am inselat, nu vine din Suedia ci Strumph a trimis-o. O cheama Corrie si pleaca spre Germania. Acum vantul are 80 km/ora dar ne asteapta 120km/ ora. Nu m-am inteles cu copiii si au plecat cu bicicleta la scoala…sper sa nu le cada nimc in cap.

Eu n-am apucat sa vad nimic la tv, in ultima vreme am sentimentul ca nu am timp liber mai deloc.



#335
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:36

Offf... sa treaca repede si cu bine totul.

Mai este lockdown, sau s-a terminat?



#336
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:41

 

Laura, cand au profesori in izolare/carantina, cu copiii de la acele clase cum se procedeaza? Le vine la clasa in prof inlocuitor sau le predau profii lor, online? Pe teblete? Stau copiii cumimti in clasa, nesupravegheati? [:D] Sau acele ore nu se fac deloc si pleaca acasa sau fac altceva in ora respectiva?

Doamne, ce nebunie...un stress continuu si fara de sfarsit....

 

Din ce povestesc copiii, profesorul intra de acasa pe teams /zoom, in clasa se conecteaza calculator /laptop si se proiecteaza pe tabla imaginea profesorului. Au camera si microfon in clasa, asa ca orele chiar se tin.  Nu au avut profesor suplinitor in clasa pt ca s-au imbonavit sau au fost contact direct multi deodata si nu sunt profesori destui pentru asa ceva. Amandoi au zis ca au facut orele, elevii au stat cuminti , au participat (chiar Rares spunea ca directorul, care e si el infectat, le-a multumit si i-a laudat ca sunt asa cuminti si implicati in conditiile date). 



#337
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 10:19

Am inteles.

Foarte bine daca pot face si copiii sunt potoliti. La gimnaziu nu cred ca ar merge, copiii sunt mai mici si nu cred ca ar sta unu potolit. Sau ma rog, unii ar sta, dar sunt de ajuns 2-3 ca sa strice armonia... La liceu sunt mai responsabili.

E greu si cu profi suplinitori, ca are fiecare orele lui si nu sunt disponibili. Desi pe vremea mea, asa se intampla, nu exista sa fie prof bolnav sau cu alte probleme personale la un moment dat, si sa nu fie inlocuit la ore si chestia asta o faceau colegii de catedra, care era disponibil. Acum multi dintre ei sunt ranchiunosi "pai si daca il inlocuiesc pe X, mie cine imi plateste orele alea? De ce sa muncesc eu ore in plus?"

Asa au patit copiii cu prof de mate care a fost bolnav vreo 2 saptamani (acelasi prof care nu le-a mai predat nimic dupa 11 martie 2020, tot anul), copiii pur si simplu nu faceau acele ore. Stateau degeaba sau plecau acasa mai devreme. S chiar daca le mai aducea supraveghetor, fie era de alta materie, fie intr-o zi, cand i-a supravegheat o profa de mate, aia si-a vazut de treburile ei, a zis ca nu are nici o datorie sa le tina orele, ca nu e clasa ei... Desi ar fi putut sa faca cu ei niste aplicatii, sa le predea o lectie noua, ca nu-i cadea creta sau markerul din mana


Editat de monicabo, 31 ianuarie 2022 - 10:54 .


#338
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 10:45

Ce bine ca a trecut furuna fara multe incidente peste Scandinavvia.

Si la noi au fost anuntat vant cam 100-140k/ora dar in zonele cu altitudine ridicata.

Noi aici la ses mai feriti. E cald,  pana la 10 grade.

 

Am vazut meciul cu Suedia, mi-a placut mult.

La tenis nu m-am uitat, ca nu am rabdare atata timp. M-am bucurat ca a castigat Nadal. Nu mi-ar fi placut sa castige Medvedev. E rus (e o perioda tulbure in  care nu ma dau in vant dupa moscoviti), are gura mare si e certaret (ca nasty sau Mcenroe), isi ridica tricoul si se sterge cu el de parca nu ar proveni dintr-o familie buna. Dar ca jucator, cca perfomante sunt sigura ca va ocupa locurile lasate libbere de Nadal, Federer si mai nou prietenul meu Djko.

 

E soare afara, dar friguelet si vintulet. 

Azi stau tot cu piciorul in repaus, sper sa mai treaca pana maine ca am drumuri de facut.



#339
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 12:34

A venit si la noi furtuna, bate un vant de te ia pe sus  [zirea] si ploua, ploua si iar ploua  [umbrel]

 

La nemti a fost nasol in weekend, in special in nord..uraganul Nadia, 130 km/h...un panou a ucis un tanar (a cazut peste el).

 

Am vazut la stiri aseara si imagini din Scandinavia  [zirea] bine ca ati trecut cu bine peste.



#340
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 12:34

Hai ca o mai muri si covidul pana atunci, mai slabeste in intensitate... Sper sa nu ai probleme... Pe de alta parte, dpdv economic, sunt bineveniti turistii [:D]

 

Nu e vorba de covid. Lumea se îmbolnăvește in cincediu. Și când populația e de 2-3 ori mai multă dar resursele aceleași, nu deloc drăguț. 
mda, din păcate din acele economii nu vedem noi prea mult…




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -