Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


441 raspunsuri la acest subiect

#311
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 14:59

Pe mine nu ma enerveaza, vreau sa treaca zilele cat mai repede sa treaca frigul si mizeria asta de pandemie!  [biz]

Voua nu vi se are ca saptamana asta a trecut prea repede?

Mie da. Si ma enerveaza.



#312
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 16:19

Si noi suntem tot la fel, ba online, ba la scoala, in diverse combinatii.

Parca stai cu securea deasupra capului, daca mai iese un test pozitiv. Si ce pozitie ai in banca, pe langa cine stai. E un stress continuu.

Cel mai greu imi este la Andreea, ca fac la mate notiuni de geometrie in spatiu, iar in online nu intelege absolut nimic. Nici proful nu se descurca prea bine, si copiii fasaie, masaie, nu stiu ce fac acolo, ca se aude un zumzet, un zgomot de fond (la modul general, nu doar la mate). Dar eficienta este mult scazuta fata de clasa si ii e foarte greu sa asimileze materia asta. La algebra e mai ok, e ceva mai digerabila, dar la geometrie e complicat, e necesar lucru la tabla, multe explicatii, exemple etc, care in online lipsesc, sau ma rog, sunt spuse mai pe fuga, in schimb se posteaza materiale si fise pe platforma fara prea multe explicatii :((

Le mai recupereaza la meditatii, dar nah, efortul e mult mai mare, alta este cand intelegi deja din clasa, practic iti reduci munca la jumatate.

Nu doar asta, toate trec prea repede. Si zilele, parca nu apuc sa fac nimic si se face seara.

Un copil e online, altul la scoala, proaspat iesit din online. Mi s-a acrit de chestia asta. Laptopul da rateuri, nu stiu pe ce mai fac scoala, daca nu se termina mizeria asta.

Copilul mare pleaca in excursie la Bran azi, dupa ore. Celalalt, mananca meditatii pe paine, azi si maine.

Ninsoarea nu s-a terminat inca, imi face mi-e in ciuda.


Editat de monicabo, 28 ianuarie 2022 - 16:20 .


#313
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 18:57

Azi sunt semifinalele la campionatele europene de handbal masculin. In câteva minute Danemarca-Spania și la 20.30 (ora noastră) joaca Suedia-Franta. Heja Sverige! 



#314
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 23:38

A făcut iar Suedia un meci dramatic, pana in ultimele 15 secunde. A câștigat cu favorita, Franta. Va juca finala cu Spania, duminica. A întâlnit Spania in grupe, Spania e singura echipa ce a învins-o la campionate. Va fi un meci greu. Sper sa câștige! 
 



#315
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 ianuarie 2022 - 10:48

buna dimneata, iar e sambata. Sambata aia venita prea repede, aia de  a scapat pe topoganul zilelor prea rapide. 

M-a surprins azi in mod neplacut.  Aveam multe  de facut.

 

E soare si frumos afara, imi pare rau de zapada lui Roli, nu ar fi trebuit sa fie.

Ai mei de peste ocean sunt spre bine, maman nu a luat germenii rai si speram sa ramana asa pana la sf, perioadei de carantinare a bolnavilor.

 

Mihaela, nu am apucat sa vad  handbalul si imi pare rau, sper sa ma uit barem la finala care este maine pe 30 ianuarie.

 

Strumphitza, cum mai sunteti, dar Mister?

 

Daniela, poate ai timp sa ne mai dai detalii despre noua ta intreprindere.

 

WE frumos va doresc sa  il gustati din plin, sa va  ganditi numai la azi si sa fiti fericite si relaxate



#316
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 29 ianuarie 2022 - 20:35

Hello din mijloc de furtuna. Este nasol, nasol. Vant de 30m/s si inca nu am ajuns la punctul culminant care este pe la 12-1 noaptea. Vecinilor le zboara tomberoanele, au inchis podul intre SE si DK. Ne-au anuntat sa nu iesim din case. ( abia i-am tinut pe copii sa nu plece de acasa). Sa speram ca trecem fara cine stie ce aventuri. ( avem emotii cu barca din curte)

Miha, la voi cand ajunge furtuna?



#317
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 00:40

Anja, la noapte și mâine toată ziua. Au oprit vapoarele din seara asta, mâine e oprit totul. Suntem izolați. Deja bate vânt puternic, cam 20-25 m/s. Mâine pe la prânz ajunge aici la maxim. 30 m/s au anunțat. Silvia are stall mâine dimineața. Musai sa meargă, am ceva emoții…merge singura cu mașina. 



#318
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 01:27

La noi a trecut de 30m/s. Copaci pe drumuri, acoperișuri zburate de la case, un centru comercial, marea revărsată pe străzi cu tot cu bărci. Au închis unele străzi. De fapt de la prânz nu s-a recomandat să stăm în case. Până mâine la prânz.

 

Tocmai am citit că avionul cu handbaliști nu a putut ateriza și s-au dus la München. 



#319
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 09:03

Oh,  furtuna mare!!

 

Sa ne tineti la curent cum  au decurs 'ostilitaile". Anja, daca barca   a scapat cu bine, daca  la stall la Silvia era tot bine, caii ok, Otilia sa nu se mai inteteasca vantul.

 

La noi e liniste si pace, doar in centru, in nord si vest sunt anuntate ceeva codduri portocalii de vant,  zapada...



#320
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 09:19

Ati auzit de obiectul ciudat de luminos care se roteste in Calea Lactee?

 

Un obiect necunoscut, care nu seamănă cu nimic observat anterior, a fost descoperit de astronomii din Australia în Calea Lactee. Potrivit unei lucrări ştiinţifice publicate în cea mai recentă ediţie a revistei Nature, obiectul se află la aproximativ 4.000 de ani-lumină de Pământ, este extrem de luminos şi are un câmp magnetic foarte puternic, relatează Live Science.

Obiectul a fost observat pentru prima dată de un student care studia pentru lucrarea sa de licenţă și emite radiaţii electromagnetice puternice de trei ori pe oră, relatează AFP. Undele sunt emise la fiecare 18,18 minute, a explicat astrofiziciana Natasha Hurley-Walker, care a observat fenomenul cu ajutorul unui uriaş radiotelescop de joasă frecvenţă din regiunea australiană numită "Outback", la mare distanţă de zonele populate.

Un obiect ciudat ce se roteşte în Calea Lactee a fost observat de astronomi. Descoperirea, considerată „un pic înfricoşătoare” | Digi24

 

Astronomers detect powerful cosmic object unlike anything they've seen before | Live Science




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -