Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


441 raspunsuri la acest subiect

#261
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 09:43

Daniela, am semnat petitia si am trimis-o si cunoscutilor. 



#262
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 10:40

 

Silvia, ce mă bucur să citesc că e aproape gata apartamentul. E motiv de serbat

multumesc! o sa serbam dar mai avem de lucru...vine partea grea cu amenajari etc



#263
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 10:47

buna ziua!

 

nu prea am noutati. tot munca multa, fetele scoala/gradi.

C antrenamente si intalniri cu colegii ca participa la un concurs cu o lucrare colectiva. 

 

e vineri si sper sa termin mai devreme cu munca. as vrea sa ma detasez de toata nebunia de aici pana luni dar nu cred ca reusesc. 

 

teoretic luni e liber dar eu muncesc, ca in toate zilele libere.

 

week-end frumos sa aveti, fie ca e obisnuit sau prelungit [flo2]



#264
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 11:19

Silvi, succes cu amenajarile  [pk]



#265
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 11:29

Eu deja in mod de weekend  [:D] si e soare afara, chiar daca e cu dinti.

 

Ieri am dat la rame, 3km in 17min  [pk] acum ma dor umerii si am ceva basici in palma dreapta  [ph34r] ma bucur ca m-am reapucat de sport, o sa ma tin de el...a fost mai greu la inceput, pana m-am urnit  [testoasa]

 

Am mancat mult si bine la vietnamezi; portia mare pt mine, dar fiind atat de bun, am mancat tot  [:D]

 

Azi merg la cumparaturi cu fratelo.

 

Maine ziceam ca nu avem program, dar ne-a facut cumnata: suntem invitati la ei la masa, vine si mama prietenei nepotului (plus fratele ei)...nepotul sta mai mult pe la prietena, rar vine pe-acasa..sunt in aceeasi clasa la scoala, asa ca merg impreuna si-acolo  [:)] ma bucur ca s-a integrat aici si are si prieteni.

 

Din pacate prietenul nostru a murit, atunci cand au oprit aparatele  [:(] imi pare asa rau, aveam planuri impreuna..plus ca era un tip tare de treaba (el avea colectia de 3000 sticle de vin, luam de la el cand aveam nevoie)...sotia lui iese in vara la pensie (e profesoara, ca si el)...au 2 baieti, sunt inca studenti...vom merge la inmormantare, sa vedem cand este...eu l-am vazut ultima data in octombrie, Marco l-a vizitat la spital de cateva ori, in decembrie...totul a venit neasteptat, nu se gandea nimeni ca nu va mai fi..mai ales ca implinea 70 de ani anul asta si avea planuri pt ziua de nastere.

Deci da, viata trebuie traita, pt ca azi esti, maine poti sa nu mai fii. 

 

Weekend fain sa aveti. 


Editat de Ella73, 21 ianuarie 2022 - 11:32 .


#266
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 11:36

Nu am efecte adverse de la Moderna, decât o ușoară durere la locul vaccinului. Yupiiii, ziua mea liberă e salvata. :) 

Afara e viscol in continuare. Sa văd dacă am chef sa ies…

 

Silvia, ma bucur ca e gata apartamentul! Da, amenajările iau mult timp dar și când va fi gata! 
 

Al meu soț e liber săptămâna asta. Așa ca a continuat camera pe care o amenajează. A pus podelele. Am luat tot de la Tarket, așa ca in restul camerelor. Le-a terminat ieri. Deci urmeaza și la noi amenajarea :). Vrem o canapea verde, ceva biblioteca vernil sau bej (am văzut la IKEA) și nu știm covorul ce culoare. Poate alb sau un orange/gălbui/bej :). Poate punem și o măsuta, un fotoliu, vrem și o lampa pe picior. 
 

Apoi ne vom ocupa de parter, livingul și holul :). Probabil vom angaja pe cineva, ca nu cred ca biruie al meu suprafața așa mare. 
 



#267
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 15:28

Mihaela, ai facut booster? Bravo, sa fie bine si sa nu mai fie nevoie de alte doze (prea curand)!

Bine ca nu ai avut reactii... aia cu durerea de brat e oarecum normala si suportabila.

Eu, dupa doza 3 am avut seara niste frisoane de m-am si speriat, nu ma mai opream din tremurat (la primele 2 doze nu am avut). Frisoane, fara febra, febra nu am avut deloc, cu toate astea tremuram ca varga, am pus 2 paturi pe mine... dar a doua zi de dimineata eram ok.

Vad ca zic astia ca in UE se merge pe linia expirarii vaccinului, certificatului adica, daca au trecut mai mult de 9 luni de la rapel si nu ai doza 3 facuta... (sau ma rog, doza 2 dupa doza unica Johnson) - valabil pt calatoriile in tari UE, in tara ramane valabil certificat cu 2 doze (acolo unde se mai cere).



#268
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 15:56

Si eu tot doar dureri de brat (si subrat) am avut dupa doza 3 de Moderna (dupa a 2a am fost k.o. o noapte si o zi, cu febra, frisoane, fara putere). La mine la toate 3 dozele a inceput sa ma doara bratul la 10 ore dupa ce am facut vaccinul. 

Marco dupa doza 3 a avut 2 zile febra si dureri de cap (plus de brat). 



#269
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 20:12

Da, doza a treia am făcut-o. La noi nu ii spune booster :). După primele doua, Pfizer ambele am fost groggy o zi, o zi jumate. Acum am primit Moderna, așa recomanda la noi, a treia doza sa fie diferită de primele doua. Foarte Ok, n-am avut nimic. Decât cum spuneam, durerea de brat dar e foarte Ok, nimic de speriat. 
 

Furtuna la noi a făcut pagube in port, deși era consolidat de la ultima furtuna așa puternica, de acum 3 ani. Au ridicat valurile stabilopozi de jumate de tona! Au luat și acoperișul de la pasarela Pt pietoni, plus alte stricăciuni. Și copaci răsturnați desigur. 
 

 



#270
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 01:26

Se spunea despre grupa 0 nu ca nu se imbolnavesc ci ca fata de celelalte grupe cei cu 0 au sanse mai mici sa ia virusul si ca grupa 0 e mai protectoare decat celelalte grupe fata de insuficienta respiratorie din Covid. Ca 0 primeste doar de la 0, deci daca se intlneste cu un virusat A sau B, AB e putin probabil sa ia virusul, dar siggur il ia de la cei cu grupa 0. Cei cu AB, primitori universali, sunt cei susceptibili de a se imbolnavi cel mai repede. Se fac divverse cercetari in sensul asta. ============= In principiu, eu 0, nu iau nicioata gripa, raceli de la ai mei. Barbata-miu AB, ia de la noi intr-o veselie orice ii oferim.

 

Viviana, eu sunt AB și mă molipsesc foarte greu de viroze, gripe s a.m.d.  In doi ani de pandemie am avut cativa elevi cu covid care au venit la scoală și nu am luat nimic.

Cred că sunt multe speculații care fac grupele sangvine cauza a tot felul de chestii, de la boli la trăsături de personalitate și fizice.

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -