Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petitie - extindere vacanta de iarna pana in 9 ianuarie 2022 pentru toti elevii


46 raspunsuri la acest subiect

#41
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 03:19

Mie îmi ies 11 zile, nu că ar schimba asta ceva.

 

Damn it - iar nu stiu numara?

 

Prima zi de vacanta 23, apoi 23

 

Apoi 27 28 29 30 31

 

Si 3. Sau poate nu 3 ca nu sunt convinsa ca nu incep pe 3. Dar o sa ne scrie mme directoare :)

 

Weekends nu se pun ca sunt libere oricum 

 

 



#42
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 07:47

Prima zi si ultima zi de vacanța sunt incluse in datele scrise. Adică la noi e vacanța din 23 dec pana in 7 Ianuarie, asta înseamnă ca prima zi e 23 si ultima e 7. Școala începe in 8 si se termina in 22. :) Din ce știu eu, se socotesc si we, n-am auzit altfel. 
La noi înseamnă 16 zile de vacanța de iarna. 



#43
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 09:13

Cate zile de vacanta de iarna au elevii in tarile unde sunteti voi? Cand e urmatoarea vacanta si cat dureaza? 

 

In principiu, sunt sapte saptamani scoala, doua vacanta. La ciclul primar miercurea au liber, ceilalti zi scurta pana la 12.

Copiii mei au primit destule teme pt vacanta asta, la materiile principale.
 

https://www.service-...osdroits/F31952

 

In Germania fiecare land are calandarul lui.
Ce mi se pare f prost este in bw, au vacanta 2 sapt sf mai-inceput iunie, dar dupa , au scoala toata luna iulie, cand este canicula.

Anul acesta in septembrie unele scoli au organizat ore de recuperare a materiei. A fost pe baza de voluntariat.

https://www.schulfer...nd/ferien/2022/



#44
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 11:11

Mie imi place perioada asta, ma bucur ca merg copiii la scoala si astazi, si maine, si miercuri. E o atmosfera de vacanta, fac schimb de cadouri, aculta muzica, se imbraca mai haios... Daca fiica-mea de 13 ani statea acasa astazi, singura, ce castiga?

 

Va amintiti ce faine erau zilele astea, de dinainte de vacanta, cand mediile erau aproape incheiate, doar cei carora nu le iesea media pe la diverse materii mai aveau treaba, noi, ceilalti, puneam un casetofon pe catedra (Michael Jackson  [:)] ) si dansam in clasa.

 

Si asa au pierdut atat de mult din gimnaziu/liceu, macar zilele acestea le raman in amintire.

 

Cat despre inceperea scolii pe 3 ianuarie, nu am nimic impotriva. E adevarat ca ar fi mers intr-o tabara de ski daca incepea scoala o saptamana mai tarziu. Dar hai sa fim seriosi, cati dintre copiii din Romania merg la ski? 100.000 din 3 milioane? 



#45
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 23 decembrie 2021 - 10:33

https://www.edupedu....fAtxSrEIka_4daI

 

Asta este o alta petitie cu care sunt si eu de acord. 



#46
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 27 decembrie 2021 - 21:01

Damn it - iar nu stiu numara? Prima zi de vacanta 23, apoi 23 Apoi 27 28 29 30 31 Si 3. Sau poate nu 3 ca nu sunt convinsa ca nu incep pe 3. Dar o sa ne scrie mme directoare :) Weekends nu se pun ca sunt libere oricum

 

Eu am numărat zilele calendaristice, cum se numără de obicei.

Nu spun o vacanță de 10 zile lucrătoare, ci de 2 săptămâni 

 

La concediile adulților se numără zilele lucrătoare din considerente de plată,dar tot așa spun: am 3 săptămâni concediu, nu am 15 zile lucrătoare concediu 

 

În fine, cum am zis, nu are vreo importanță.



#47
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 ianuarie 2022 - 21:14

e tardiv ce scriu, dar.

 

deciziile intempestive ale guvernului privind structura semestrelor si a vacantelor pentru anul scolar 2021-2022 a impins profesorii din ciclul gimnazial si liceal catre o nebunie privind numarul de note necesar pentru incheierea mediilor. practic, profesorii au alergat dupa note mai ceva decat caii dintr-un derby. au incarcat elevii cu teme peste teme si teste peste teste. s-a ajuns la teza + 2, 3 teste in aceeasi zi. totul pentru note.

 

vacanta de iarna a acoperit perioada 24 decembrie 2021 - 2 ianuarie 2022 pentru ciclul gimnazial si ciclul liceal si 24 decembrie 2021 - 9 ianuarie 2022 pentru ciclul primar si prescolari.

 

scolile au avut libertatea de a alege daca ziua de 23 e cu sau fara ore - alex a avut ore online.

 

de asemenea, ziua de 29 noiembrie, luni, data libera ca "punte" intre week-end si 30 noiembrie - 1 decembrie, zile libere prin lege in romania, a fost recuperata, de unele scoli, fie prin ore fizice in plus, fie prin ore online in plus, cate 1 ora/zi.

 

in vacanta, multe, multe, multe cadre didactice au incarcat copiii cu teme de vacanta, trimise inclusiv in timpul vacantei.

 

in romania, acum, semestrul I se incheie pe 14 ianuarie 2022 si semestrul II incepe pe 17 ianuarie 2022.

 

unii copii sustin teze in aceste zile, altii - multi altii - teste.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -