Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petitie - extindere vacanta de iarna pana in 9 ianuarie 2022 pentru toti elevii


46 raspunsuri la acest subiect

#21
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 13:51

Si eu sper , fara TAGs

 

Da , am uitat anii 12 si 13.

 

Daca de 2 examene va speriati, ce fac cei care au la math, engleza, fizica, chimie, biologie, geografie, limba straina, latina, civilizatie clasica, arta.!!!

Cred ca acelasi stres au elevii din Romania in perioada tezelor.  


Editat de ab5174, 18 decembrie 2021 - 14:01 .


#22
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 14:02

Si eu la fel. 

De fapt as lua 4sapt din vacanta de vara si le-as imparti 1 sapt in plus la vacanta de iarna , 1 sapt in plus la vacanta intersemestriala si 2 sapt in plus la scoala. Ale are acum 3zile/sapt cu 6ore si 2zile/sapt cu 7ore. 

Eu nu am inteles de ce au trecut la 2 semestre si nu au lasat 3 trimestre. 



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 15:37

Cate zile de vacanta de iarna au elevii in tarile unde sunteti voi? Cand e urmatoarea vacanta si cat dureaza? 

 

Ai mei in Ontario au din 22 dec pana in 3 ian - 8 zile Scolile publice/ catolice anul asta au luat vacanta din 17 dec( ultima zi de scoala) daca am inteles bine de pe la prieteni

 

Apoi mai au o saptamana de vacanta - 5 zile- la sfarsit de aprilie (la public/ catolic vacanta asta e o saptamana in mijlocul lui Martie)

 

Si vacanta de vara din 1 iulie pana in pirma marti din septembrie ( 2 luni)



#24
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 17:17

Collins, iarta-ma, dar nu am nevoie de comparatii pentru a sti cat de justificate sunt oboseala fizica, psihica, stresul copiilor mei. Stiu exact cat muncesc, cat studiaza cat de implicati sunt in ce inseamna scoala. Ei sunt cl a 10,a,  nu au nici un examen anul asta. Daca prin examen intelegi test scris, atunci da, au avut sem asta doar 3 teze  ( la romana si 2 materii de profil), dar teste scrise, evaluari orale , teme, proiecte au avut tot semestrul la toate cele 17 materii din orarul lor. 

 

Quarina, multumesc pt raspuns! Deci si la voi vacanta e in ianuarie, apoi in aprilie. 



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 18:26

Da, Laura asa e.

 

Vorbeam cu sora mea zilele trecute- mi se pare infernal ce se intampla in scoala in 5-8 si cat invata nepoata mea. E cl a 8a acum. Si pentru fircare materie.  

 

Si ai mei invata mult, mai ales cel mare in cl a 11a. Dar el e in linie drepata cu materiile/ notele de universitate si prioritizeaza materiile respective. Si in plus ce il pasioneaza. 

 

La sfarsit de trimestru ai mei au examene. 4 - fac 4 materii pe trimestestru si nu se repeta. Ultimul trimestru e scurt si fac 2 materii. Deci 10 subiecte/ credite pe an.

 

Mai scriu



#26
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 18 decembrie 2021 - 19:54

Laura, ai mei au 12 saptamani de vacanta repartizare astfel: 1- octombrie, 2 -decembrie, ianuarie, 1- februarie, 2- aprilie, mai, 6 - vacanta de vara.

#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 04:41

Cate zile de vacanta de iarna au elevii in tarile unde sunteti voi? Cand e urmatoarea vacanta si cat dureaza?

 

De pe 23 decembrie pe 6 ianuarie. 2 săptămâni 

 

La noi după iltimele măsuri anunțate ciclul primar reîncepe normal școala la data prevăzută ( datele mai diferă, dar toți au liber 2 săptămâni). Ciclul secundar, colegiile și universitățile reîncep online până pe 10 ianuarie sau după.

 

Eu nu sunt de acord cu argumente de genul:părinții au plătit nu știu ce vacanțe, excursii. Nu știiau dinainte când începe școala? Sau că vacanțele sunt diferite pe cicluri de studii. Asta se întâmplă și în alte țări și nu e o problemă.

 

De fapt, dincolo de declarațiile drepturilor copilului, care e motivația acestei petiții? Pandemia iară?



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 04:53

Am uitat să zic că la noi următoarea vacanță după cea de Crăciun este o săptămână, prima din martie de obicei sau începând din ultima luni din februarie.

Ce pot să spun decât că e binevenită, pentru că nu mai e nici una până la vacanța de vară, care începe în jur de 20 iunie și se termină în ultima săptămână din august. Între mai avem doar două zile libere de Paștele catolic.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 08:59

De pe 23 decembrie pe 6 ianuarie. 2 săptămâni 

 

La noi după iltimele măsuri anunțate ciclul primar reîncepe normal școala la data prevăzută ( datele mai diferă, dar toți au liber 2 săptămâni). Ciclul secundar, colegiile și universitățile reîncep online până pe 10 ianuarie sau după.

 

Eu nu sunt de acord cu argumente de genul:părinții au plătit nu știu ce vacanțe, excursii. Nu știiau dinainte când începe școala? Sau că vacanțele sunt diferite pe cicluri de studii. Asta se întâmplă și în alte țări și nu e o problemă.

 

De fapt, dincolo de declarațiile drepturilor copilului, care e motivația acestei petiții? Pandemia iară?

Vacanta de iarna,  a fost in ultimii ani pana in 9 ianuarie. Iar structura anului scolar e anuntata inca dinainte cu aproximativ un an.

 

Anul asta nu stiau dinainte cand incepe scoala. S-a modificat structura anului scolar luna trecuta, in data 5 noiembrie pentru ca in plin varf pandemic a fost vacanta fortata pentru elevi timp de 2 saptamani in luna octombrie. 

 

Parintii au tot dreptul sa fie suparati pe starea asta de fapt. Guvernantii schimba regulile in timpul jocului in asa fel incat totul devine incert. Accepti incertitudinea viitorului pentru tine insati, dar cand vina vorba de copilul tau  se schimba socoteala.

Si asa au cea mai incarcata programa scolara din europa.

Nu exista echilibru si schimbarile sunt foarte dese.

======

O realitate a Romaniei este si aceea nivelului de trai scazut pentru cei din grupul social cu venituri de la mediu in jos. Care sunt mult mai multi decat credem si noi si de care uitam cand ne trimitem copiii in vacante fancy si tabere. (Dar nu ar fi treaba noastra sa ne ammintim de ei ci a guvernantilor care trebuie sa aiba grija si de vacanta lor)

Ei nu isi pot face vacantele decat in iunie  si septembrie cand sunt ofertele pentru buget redus si dupa 3 ianuarie cand totul se ieftineste si pot prinde si ei cateva zile de aer curat. De ceea s-a renuntat la scurtarea vacantei mari. 



#30
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 09:55

Fleur, parintii au aflat in urma cu o luna ca saptamana 3-9 nu mai e vacanta. Cum spune si.viviana, au fost 2 saptamani de vacanta fortata in varf pandemic ( ceea ce a ajutat la scaderea nr de infectii), iar guvernantii au decis sa nu prelungeasca anul scolar in vara pt a recupera perioadaaceea, ci au luat o saptamana din va anta de iarna si saptamana " scoala altfel" ( ceea ce pe mine ma revolta si mai mult pt ca era singura saptamana cand elevii si profesorii faceau altceva , cand puteau merge in excursii sau sa aiba activitati care sa le placa, sa ii ajute sa se cunoasca mai bine, sa iasa din spatiu fizic si emotional a ce inseamna scoala de zi cu zi in Romania) . Stiu din povestile de aici de pe forum ca si in alte tari sunt zile cand elevii merg in excursii, cu cortul sau organizeaza tot felul de activitati diferite de "predat/ invatat/ evaluat " de zi cu zi. De 2 ani elevii din Romania nu mai au parte de asa ceva. Si e trist, pt ca sunt experiente pierdute. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -