Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Petitie - extindere vacanta de iarna pana in 9 ianuarie 2022 pentru toti elevii


46 raspunsuri la acest subiect

#31
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 09:57

Scuze, scriu de pe telefon si ma omoara reclamele peste tot. Stiu ca am tastat aiurea, dar nu mai editez

#32
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 10:16

eu am biletul luat pana pe 7 ianuarie, inainte ca rahatii sa schimbe cand au avut chef si cum au avut chef structura anului scolar. "saracii", s-au gandit la noi, ne-au protejat cu vacanta fortata! ii doare-n ...dos, sa vorbesc elevat. desi, nu prea mai pot.

 

oricum nu mai plec, se inchide iar lumea. nici eu nu-s cu teoriile conspiratiei, dar incepe sa nu mai fie vorba despre corona.ceva pute. 



#33
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 10:52

la mine unii copii nu vor veni, au bilete luate de mult timp. la mine-n clasa, zic, sunt multe clase in scoala. copiii nu vor veni. dl presedinte si dl ministru al ne-educatiei nu au rezolvat nimic.


Editat de velvet, 19 decembrie 2021 - 10:53 .


#34
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 11:49

Vacanta de iarna, a fost in ultimii ani pana in 9 ianuarie. Iar structura anului scolar e anuntata inca dinainte cu aproximativ un an. Anul asta nu stiau dinainte cand incepe scoala. S-a modificat structura anului scolar luna trecuta, in data 5 noiembrie pentru ca in plin varf pandemic a fost vacanta fortata pentru elevi timp de 2 saptamani in luna octombrie. Parintii au tot dreptul sa fie suparati pe starea asta de fapt. Guvernantii schimba regulile in timpul jocului in asa fel incat totul devine incert. Accepti incertitudinea viitorului pentru tine insati, dar cand vina vorba de copilul tau se schimba socoteala. Si asa au cea mai incarcata programa scolara din europa. Nu exista echilibru si schimbarile sunt foarte dese. ====== O realitate a Romaniei este si aceea nivelului de trai scazut pentru cei din grupul social cu venituri de la mediu in jos. Care sunt mult mai multi decat credem si noi si de care uitam cand ne trimitem copiii in vacante fancy si tabere. (Dar nu ar fi treaba noastra sa ne ammintim de ei ci a guvernantilor care trebuie sa aiba grija si de vacanta lor) Ei nu isi pot face vacantele decat in iunie si septembrie cand sunt ofertele pentru buget redus si dupa 3 ianuarie cand totul se ieftineste si pot prinde si ei cateva zile de aer curat. De ceea s-a renuntat la scurtarea vacantei mari.

 

Sunt convinsa ca "exact" la astia s-au gandit initiatorii petitiei. 

[bla]

 



#35
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 12:00

la mine unii copii nu vor veni, au bilete luate de mult timp. la mine-n clasa, zic, sunt multe clase in scoala. copiii nu vor veni. dl presedinte si dl ministru al ne-educatiei nu au rezolvat nimic.

 

Si cine le motiveaza absentele ? 

La mine la scoala trebuie facuta cerere la director ptr ca elevul sa poata pleca in co cu parintii in timpul scolii. 

 



#36
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 12:50

eu le motivez, in urma cererii-motive personale.

 

nu mi se pare normal sa nu mai mearga oamenii in vacante ca s-a decis schimbarea de pe-o zi pe alta. 

 

si eu gaseam solutie sa plec, dar, din pacate, se inchid tarile, iar tara unde ar trebui sa plec e cu semnul ?. si nu mi-ar parea rau sa raman pe-acolo, da'in pandemie fara serviciu, mai greu.


Editat de velvet, 19 decembrie 2021 - 12:52 .


#37
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 14:10

La noi vacanța e mereu 2 săptămâni, vacanța de Crăciun. Nu e diferența între copii mici sau elevi de liceu. Anul asta pică între 23 dec și 7 Ianuarie.

#38
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 19 decembrie 2021 - 17:12

In alta ordine de idei, eu nu am semnat petitia pentru ca stiu ca nu se va schimba nimic ( eu nu am auzit vreo petitie care sa fi avut succes, dar poate nu stiu eu...) . Oricum noi de pe 3 lucram, nu avem vacante rezevate sau ceva. Dar cred ca o saptamana de somn, odihna, mers la patinoar cu prietenii le-ar fi prin tare bine. Sper sa mearga la scoala si cand ne va lovi valul ce face ravagii acum prin Europa.

#39
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 02:19

Ai mei in Ontario au din 22 dec pana in 3 ian - 8 zile 

Mie îmi ies 11 zile, nu că ar schimba asta ceva.



#40
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 20 decembrie 2021 - 02:30

Laura, am înțeles. Nu știam că au schimbat durata vacanței de iarnă de pe o zi pe alta.

Cel mai simplu era să prelungească cu 2 săptămâni cursurile în vară, dar de ce să fie simply când se poate complicat.

 

Aici nu se schimba structura anului școlar decât în caz de forță majoră. Anul trecut am avut o săptămână suplimentară de stat acasă în ianuarie, dar nu a foat vacanță, ci școală online.

Trebuie să se respecte 180 de zile de școală anual.

 

Cred că vor fi obosiți copiii, și fizic și mental, la reînceperea școlii. Înțeleg că unii nu vin totuși, ce vor face însă cu evaluările programate la început de ianuarie, adică la sfârșit de trimestru.

 

Doar ca idee, noi nu avem "școala altfel" comasată. Ieșiri se fac, mai bine zis se făceau, tot timpul anului. Ieșiri culturale, educative și chiar turistice, se vizitează mai ales ville de Québec, unii au mers și în străinătate. Ieșiri la teatre, muzee, avem de câteva ori pe an. Iarna se iese la schi, săniuș, patinaj, hockey, vara la piscină.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -