Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#41
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.711 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 20:43

In urma cu o luna am văzut pe yt un reportaj in care spunea ceva de genul ca, companiile vor fi clasificate in funcție de amprenta de carbon si asta si in funcție de asta vir fi influențate stockurile, participarea angajațiilor  etc… 

ma gindeam in sinea mea… neh … nu o sa facă asta …n au cum . E prea mult.

 

ieri am citit ( nu am apucat sa vad interviul real ) a lui Gore ( mare nenorocit … de la el a început rahatul si minciunile cu climatul )ca de la anul companiile si FIECARE persoana vor fi monitorizate prin sateliți amprenta de carbon care o produce …si normal ca se vor plăti taxe in funcție de asta .

nu știu daca aceasta monotorizare va fi doar la noi, ori  si in Europa… ma îndoiesc ca, Chinasi Rusia vor pune botul la vrăjeala. 
 

 Inflația aici a ajuns cea mai ridicată in 30 de ani, taxele s au mărit  si continua sa se mărească …acum cu clima alte taxe, alte legi … de unde frate toate astea dintr-un amarit de salariu? 

 



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.277 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 20:46

Si pe mine ma ingrijoreaza ca vor sa schimbe  boilerele cu gaz pe cele electrice sau niste pompe.. Cred se va ajunge ca incalzirea casei iarna sa fie un lux.

Exact! Ca sa ce? Salvam cumva planeta cu asta? Nuuuuuu! Pina cind marii poluatorii nu fac ceva, putem noi sa ne mutam in peșteri!  Cum am spus, ma bucur ca majoritatea nu mai susține this climat BS, așa ca cine va participa la alegeri, va trebui sa drop this BS.



#43
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 20:50

Metoda cu pompe mi se pare foarte buna, e simpla teoretic. Implica ceva munca pana se instalează. Știu persoane care au așa ceva aici pe insula și sunt tare mulțumite. Folosești energia solară înmagazinata in pământ sau apa, dar consumi totuși curent Pt pompa. Oricum, consumul se reduce cu 80% din de citesc. 



#44
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.711 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 21:27

Exact! Ca sa ce? Salvam cumva planeta cu asta? Nuuuuuu! Pina cind marii poluatorii nu fac ceva, putem noi sa ne mutam in peșteri!  Cum am spus, ma bucur ca majoritatea nu mai susține this climat BS, așa ca cine va participa la alegeri, va trebui sa drop this BS.

 

te bucuri degeaba...cei de sus au deja investiti in aceste proiecte...le curg bilioanele in conturi ..asa ca vor da inainte cu salvarea planetei si nu vor face absolut nimic pt oamenii de rind...si nici planeta nu va fi salvata.

 

parca traieste cineva sute de ani sa ii mai traga de mineca.



#45
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.711 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 21:31

Metoda cu pompe mi se pare foarte buna, e simpla teoretic. Implica ceva munca pana se instalează. Știu persoane care au așa ceva aici pe insula și sunt tare mulțumite. Folosești energia solară înmagazinata in pământ sau apa, dar consumi totuși curent Pt pompa. Oricum, consumul se reduce cu 80% din de citesc. 

 

energia solara se se poate inmagazina in pamant?

din cate stiu ca se poate inmagazina in baterii.

 

dar de ce nu se foloseste Thorium? e mai ieftin...dar poate prea ieftin.



#46
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.277 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 21:34

te bucuri degeaba...cei de sus au deja investiti in aceste proiecte...le curg bilioanele in conturi ..asa ca vor da inainte cu salvarea planetei si nu vor face absolut nimic pt oamenii de rind...si nici planeta nu va fi salvata.

 

parca traieste cineva sute de ani sa ii mai traga de mineca.

Cita vreme idioții nu ma obliga sa îmi schimb boilerul și mașina, e încă ok



#47
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.711 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 22:24

Cita vreme idioții nu ma obliga sa îmi schimb boilerul și mașina, e încă ok

 

La noi in California, in berkley s a pus ban pe natural gas. 



#48
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 10 noiembrie 2021 - 23:05

Eu nu cred că se va renunța la gaz prea curând. Deja se văd efectele nevoii crescute de electricitate.

E prima dată când citesc în ziare cum guvernul va deconta facturi de electricitate pentru familiile sărace.

 

Iar cu mașinile electrice de ar fi totul lapte și miere. Eu tocmai mi-am luat mașină hibrid. Deja mașinile electrice își pierd din avantaje. Mă refer la taxe de drum și parcare. În nici un caz nu se pot încărca gratis. Nici pe la serviciu nu mai merg încărcate. Clădirile nu și rețea pentru așa ceva și e bătaie pe locuri. 



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 00:16

energia solara se se poate inmagazina in pamant? din cate stiu ca se poate inmagazina in baterii. dar de ce nu se foloseste Thorium? e mai ieftin...dar poate prea ieftin.

 

Da, se poate. Citește despre GHP. Geothermal Heat Pump. 
 

De ex la noi vara, in spital, se face aer condiționat folosind apa din mare. Ultimele veri însă a fost prea cald. Din cauza încălzirii climei, creste temoeratura aerului și implicit a apei, nu ma poate raci sufucient. 



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.711 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 01:07

Da, se poate. Citește despre GHP. Geothermal Heat Pump. 
 

De ex la noi vara, in spital, se face aer condiționat folosind apa din mare. Ultimele veri însă a fost prea cald. Din cauza încălzirii climei, creste temoeratura aerului și implicit a apei, nu ma poate raci sufucient. 

Geothermal pumps extrag caldura din pamint...mi se pare diferit din ce ai spus tu ca energia solara e inmagazinata sub pamint si redistribuita de acolo.




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -