Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#51
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.748 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 01:16

maisinile electrice poate merg in zone mai putin populate...dar nu-mi imaginez in zone de peste 100 mii locuitori unde sa puna atitea pompe prin oras si ce face lumea in timp ce incarca cu orele...

in locuinte nu sunt avantajoase bateriile decat daca sunt si panouri solare.

ce fac cei amariti ,de unde atitia bani sa cumpere si sa isi permita sa mentina o masina electrica.

taxele sunt mai mari la inregistrare anuala, reparatii, asigurari 



#52
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.748 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 01:17

panourile solare au avantaje dar si dezavantaje.

dupa 10 ani isi pierd din putere mai ales in zonele aride, unde nu ploua se depune mult praf pe ele.

contractele se renegociaza cand se vinde casa...si nu intotdeauna sunt avantajoase noului proprietar. multe case au avut probleme cu acoperisurile.

 

sunt zone cu multe zile inorate...acolo ce fac?

sau cum a fost in texas cand a dat inghetul s-au stricat toate moristile si solarele.



#53
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.748 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 06:09

Uite ce se întîmplă in portul din LA cu containerele, una din cauze e legea de mediu data la începutul lui 2020 prin sunt interzise camioanele mai vechi de 10 ani ca poluează… plus taxele pe benzina care face multe companii, camioane sa ocolească California .

 

Sau cu, situatia oribila a caselor… care e influențată in mare parte de legile de mediu …

 

așa ca priviti la California si tot înainte cu legile de poluare sa vedem cat ne tine buzunarul…



#54
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 07:46

Geothermal pumps extrag caldura din pamint...mi se pare diferit din ce ai spus tu ca energia solara e inmagazinata sub pamint si redistribuita de acolo.

 

Da, in engleză văd ca doar așa explica, cum spui tu. Energia geotermala, din interiorul pământului. 
 

In suedeza am citit asta: https://www.borrener...-med-varmepump/

unde scrie ca e energia solară inmagazinata in pământ. 
 

In tot cazul, nu contează asta. Ci ca este o sursa de care ne putem folosi, consumând mai putina energie electrică decât dacă ne încălzim numai cu aceasta din urma. 
 



#55
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 07:51

Eu cred ca energia solară e o buna investiție in zonele călduroase. Dar și in celelalte, unde vara e lumina și soare. E ceva de genul: sa îți faci vara sanie și iarna car. 

 

Michelle, energia din panourile solare se înmagazinează. Am colegi care au panouri pe case, produc mai multă energie decât consuma in lunile de vara. E normal, vara la noi e lumina aproape non stop și încă nu prea am avut nevoie de aer condiționat. Dar vremurile se schimba și e din ce in ce mai clar ca doar sursele de energie clasica nu sunt suficiente.


Editat de mihaela_s, 11 noiembrie 2021 - 07:58 .


#56
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 10:14

maisinile electrice poate merg in zone mai putin populate...dar nu-mi imaginez in zone de peste 100 mii locuitori unde sa puna atitea pompe prin oras si ce face lumea in timp ce incarca cu orele...

in locuinte nu sunt avantajoase bateriile decat daca sunt si panouri solare.

ce fac cei amariti ,de unde atitia bani sa cumpere si sa isi permita sa mentina o masina electrica.

taxele sunt mai mari la inregistrare anuala, reparatii, asigurari 

durata de incarcare a unei baterii depinde de amperajul bateriei si puterea masinii cat si de tensiune. 

La noi statiile de incarcare sunt de 220V si de 380V. Bineinteles ca incarcarea la 380V dureaza cam 2 ore. adica mai putin decet la cele de 220 si e si mai ieftin curentul.

 

(PS, la casa am si de 380. La constructia casei din asta am folosit. De asta stiu ca e si mai ieftin si cate ceva despre)

 

Dar, exista statii de incarcare rapida de 20 minute.

 

eu cred ca cu timpul se vor regla toate astea, chiar daca acum nu se vede asta. Important e sa se faca niste pasi. Momentan doar s-au semnat niste hartii si s-a dat din gura.

 

si apoi nu toate tarile sau toti producatorii vor sa treaca pe masini electrice. Din ce am citit Germania (mare producatoare de automobile) se opune. Nu vrea sa renunte la motoarele cu ardere interna, deja se lucreaza la carburant sintetic curat.

 

Si numai Germania. Nici alti producatori japonezi samd nu renunta la motoarele cu ardere interna.



#57
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.976 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 11:29

Eu nu cred ca trecerea la automobile electrice va rezolva criza climatica, doar daca ar fi vorba despre incurajarea transportului public in detrimentul celui personal. 

 

pp.jpg



#58
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.319 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 11:36

Eu nu cred ca trecerea la automobile electrice va rezolva criza climatica, doar daca ar fi vorba despre incurajarea transportului public in detrimentul celui personal. 

 

attachicon.gifpp.jpg

Binenteles ca nu. Doar China si India polueaza prin industrie infinit mai mult decit prin trafic.



#59
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.466 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 11:39

Se tot pedaleaza pe masinile electrice (trebuie sa ti le si permiti, inaointe de toate), dar acu cateva zile spuenau de criza energiei electrice care va veni :-) Inca nu am aflat ce se intampla cu bateriile acestor masini, cat polueaza ele de fapt.



#60
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.308 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 11:42

Binenteles ca nu. Doar China si India polueaza prin industrie infinit mai mult decit prin trafic.

Asta ma supara si pe mine cel mai mult, noi suntem obligati sa adoptam energii neconventionale, bineinteles cu costurile aferente, pe care le suportam noi din buzunarul nostru, insa adevaratii poluatori, merg mai departe fara a face ceva palpabil.




Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • ecografie de confirmare

    stefiar
    - Astăzi, 11:54

  • Oboseala, insomnie

    ZDenisa
    - Ieri, 23:51

  • It’s a…

    BeckyGaie
    - Ieri, 23:05

  • Primire Geanta Bebelusului

    Amy_75
    - Ieri, 17:20

  • Ședință foto

    BiancaDragnea
    - Ieri, 13:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -