Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:51

Eu am observat ca la dus consum aceeasi cantitate de apa cat daca as face baie, deci nu e mare economie:)

 

Depinde cat dureaza un dus.  [:)] 
Eu le prefer scurte si cu apa nu foarte calda, altfel ma molesec rau.

 

Uite si o comparatie, de la 10 min in sus, un dus e mai putin economic decat cada.

 

http://www.habitanov...on-bain-douche/

Dar si la cada, daca nu o umplii complet, economisesti destula apa.



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:57

Am mai spus, eu nu traiesc extravagant.

Aici nu prea am inteles. Ce legatura au una cu alta ? 
Daca iti cumperi un t shirt la 3 euro, nu traiesti extravagant, dar nici ecologic.

Noi , de ex., incercam sa cumparam haine/pantofi de calitate, produs eventual in Europa, dar sa dau 60 de euro pe o bluza oricat de fairplay ar fi produsa, nu imi permit.



#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 02:18

Putem noi sa ne mutam in peșteri, pina cind țările de mai jos nu or sa facă eforturi majore in ce privește poluarea, mare diferența noi nu putem face. B06BAC56-A199-48E4-8AC5-91D2E5CAED02.jpeg Lumea însă a devenit foarte iritată de toți ipocriții ăștia de politicieni, celebritati și activiști, care ne spun noua cit de poluata e planeta și ce eforturi sa mai facem, in timp ce ei se deplasează numai cu avioane personale, merg pe luna in vacanța, maninca carne de cea mai scumpa și trăiesc in ditai casoaiele pe care evident ca nu se încălzesc cu panouri solare. Marea problema e ca planeta e supra populata. In ultimii 17 ani a crescut populația cu peste 1 miliard de oameni. Creste populația, cresc nevoile, creste consumul. Văd ca nici un activist nu menționează chestia asta.

Asa e, Letiția. Si la intilnirea recenta cu clima, culmea ipocriziei ca s au dus cu jeturi personale si vorbeau de poluare.

 

MotTo-ul lor : RULES FOR THEE, BUT NOT FOR ME

 


Editat de michelle-usa, 07 noiembrie 2021 - 02:42 .


#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 02:38

Mai mult de cat fac nu sunt dispusă sa incerc,  atita timp cat marile companii nu le pasa de poluare, sau testele pt  înarmare cu care polueaza apele si aerul .

 

Deci degeaba mâncam noi 3 frunze când alții poluează la nivel înalt  

 

personal nu vreau sa renunt la friptura de vita , la SUV, la aragazul pe gaz. 

Produse de la ferma la noi sunt f scumpe, lumea nu isi permite decât ocazional .

 

Solare pe casa nu pun, devalorizează casa , nu sunt eficiente, sunt scumpe.

 

mașini electrice nu toată lumea isi permite din f multe puncte de vedere . 

 

 

 

 



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 10:48

Io traiesc in Romania unde inca mai gasesc in piete fructe si legume crescute in curtile oamenilor, lapte de la tzatza vacii, miere din stupi, mere si caise direct din pomi, capsuni cu gust de capsuna, porci hraniti din troaca cu resturi de la masa si boabe de porumb si kileriti de Ignat spre disperarea UE.

 

Nu am SUV, nu imi doresc niciun SUV, nu am avut niciodata - imi doresc ca la anul sa imi iau o masina electrica, nu hybrid, electrica ca asta-i viitorul. Mica, asa ca pentru 2 persoane. Am auzit ca guvernul nostru se gandeste sa imi dea  niste bani pe masina asta a mea.

 

De umblat cu bicicleta la cumparaturi umblu.

Electrocasnice imi iau din alea care sa tina ani buni.

Folosesc apa din putul meu.

 

As pune panouri solare daca s-ar creea un sistem de plata avantajoasa.

Am 2 pubele in curte in care sortez ca imi da primaria saci eco pentru ele. Pacat ca aia care ridica gunoiul nu sorteaza si ei.

 

Nu as renunta la zborul cu avionul. Am familie dincolo de ocean.

Prin Europa ne putem plimba cu masina.

 

Nu as renuta la a/c.



#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 10:59

Io traiesc in Romania unde inca mai gasesc in piete fructe si legume crescute in curtile oamenilor, lapte de la tzatza vacii, miere din stupi, mere si caise direct din pomi, capsuni cu gust de capsuna, porci hraniti din troaca cu resturi de la masa si boabe de porumb si kileriti de Ignat spre disperarea UE.

 

Nu am SUV, nu imi doresc niciun SUV, nu am avut niciodata - imi doresc ca la anul sa imi iau o masina electrica, nu hybrid, electrica ca asta-i viitorul. Mica, asa ca pentru 2 persoane. Am auzit ca guvernul nostru se gandeste sa imi dea  niste bani pe masina asta a mea.

 

De umblat cu bicicleta la cumparaturi umblu.

Electrocasnice imi iau din alea care sa tina ani buni.

Folosesc apa din putul meu.

 

As pune panouri solare daca s-ar creea un sistem de plata avantajoasa.

Am 2 pubele in curte in care sortez ca imi da primaria saci eco pentru ele. Pacat ca aia care ridica gunoiul nu sorteaza si ei.

 

Nu as renunta la zborul cu avionul. Am familie dincolo de ocean.

Prin Europa ne putem plimba cu masina.

 

Nu as renuta la a/c.

 

Asa am trait si traim noi la tara.

 

Nu stiu de panouri solare dar ai mei si sora mea are un sistem pe acoperis ( arata ca un panou solar) care incalzeste apa asa incat pentru baie si spalat vase au apa calda cu 0 energie consumata.



#27
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 11:07

Aici nu prea am inteles. Ce legatura au una cu alta ? 
Daca iti cumperi un t shirt la 3 euro, nu traiesti extravagant, dar nici ecologic.

Noi , de ex., incercam sa cumparam haine/pantofi de calitate, produs eventual in Europa, dar sa dau 60 de euro pe o bluza oricat de fairplay ar fi produsa, nu imi permit.

 

Scump nu inseamna neaparat natural. In vara am fost cu fii-mea sa-si ia o jacketa pentru iarna si am vazut ca esi costa peste 160 de lire  era o eticheta mare pe care scria cu mandrie ca pentru producerea acelei jackete s-au folosit 10 sticle de plastic reciclate. 

Asa ca plasticul e in toate,in imbracaminte, incaltaminte,covoare, perdele, tot.



#28
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 11:15

Collins, scăderea natalității nu e buna Pt ca de ex când noi vom ajunge pensionari, nu va avea cine sa me întrețină. Indirect, dar prin impozite, care fac “potul” de pensii. 
 

Măcar sa se mențină natalitatea. 

 

Tradus ar insemna ca facem copii sa aiba cine sa ne dea un pahar de apa la batranete :)))



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 11:37

Tradus ar insemna ca facem copii sa aiba cine sa ne dea un pahar de apa la batranete :)))

eu nu vad asa chestiunea asta.

 

E o relitate statistica, economica a Romaniei de azi. Si a altor tari. Valorea pensiei depinde de buget. Bugetul pentru pensie e direct dependent de contributia salariatiilor in anii respectivi.

 

Momentan la noi, de exemplu, sunt mai multi pensionari decat salariati.

Sunt judete in care 10 salariati sustin 16 pensionari.



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 noiembrie 2021 - 11:38

Tradus ar insemna ca facem copii sa aiba cine sa ne dea un pahar de apa la batranete :)))

 

Exact, așa e sistemul in lumea întreaga. Nu știu cum se poate schimba. Mai ales ca durata de viața s-a dublat in ultimii 100 de ani. Deci e clar ca scăderea natalității pune in pericol traiul celor in vârsta. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -