Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PREMATURI 25S-28S- 30S- 32S- 34S- 36S diferente


38 raspunsuri la acest subiect

#31
Roswita

Roswita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 08 mai 2008 - 15:43

Si eu am nascut prematur(am avut iminenta de avort toata perioada sarcinii),m-am internat la 29 de saptamani pt ca mi s-au fisurat membranele(am facut efort fizic la servici)si am nascut 5 saptamani mai tarziu un baietel de 2100gr sanatos,fara nici un fel de probleme.Mai avem putin si facem 3 anisori si in afara de racelile obisnuite din perioadele de iarna n-am avut alte probleme. Sanatate multa tuturor.

#32
arrianna

arrianna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 00:42

si eu am nascut prematur la 29 de saptamani doua fetite gemene minunate. au avut foarte multe probleme, au fost in coma fiecare pe rand, nimeni nu le dadea nicio sansa si totusi ele s-au incapatanat sa traiasca! acum au aproape un anisor!!! prima dintre ele a avut hemaoragie gradul 3 spre 4 si mi-au spus ca va fi leguma. nu e leguma, mai are multe de recuperat motor, insa sansele sa fie f bine sunt mari, dupa cum o vad eu si imi spun medicii. cealalta a avut hemoragie gradul 1 spre 2 si este mult mai bine. amandoua au fost operate de retinopatie de prematuritate si au trecut cu bine si peste aceasta incercare. mergem la sibiu la vojta, fac si eu cu ele acasa si sper sa fie totul bine. psihic sunt bine, asta este un lucru bun. am emotii pentru fiecare achizitie pe care o fac, insa ele imi lumineaza viata si sunt foarte fericita ca le am, ca oricare dintre voi. au ramas cu strabism destul de avansat si sper sa rezolv si problema asta cumva. voi v-ati lovit de asta? ati reusit sa le corectati privirea copiilor vostri?

#33
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 26 iunie 2008 - 17:25



#34
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 26 iunie 2008 - 17:59

Saluti, Micsunea!

In primul rand sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere, atat fizic, cat si mental! Apoi nu te ingrijora caci totul va fi bine! Incearca sa te odihnesti (desi stiu ca dupa un timp nu mai arata a odihna ce faci tu!), bea apa cel putin 2l pe zi (f.f. important!) si fii pozitiva. Nu-ti spun povesti! Si eu sunt mama unui copil nascut prematur, poate si din vina mea. Am muncit pana cand m-au oprit medicii! Iata povestea: la 26 de saptamani cand am venit la control aveam contractii puternice si aproximativ regulate. Nu-ti poti imagina ce teama imensa te cuprinde! Copilul coborase deja 2 cm din 4. In urma testului urinei mi s-a descoperit o infectie urinara puternica si este posibil ca aceasta sa fi fost cauza nasterii premature. A urmat un tratament cu Adalat de vreo doua saptamani dar nu a fost suficient. Pe 11 decembrie 2007 am intrat in spital si am mai iesit pe 13 ianuarie 2008. In tot timpul asta am avut 24/7 ac in vena cu un medicament numit Bolus. Ceea ce insa vreau sa-ti spun, Micsunea, este ca nimic nu este prea putin pentru copilul tau! Stiu, e greu sa stai in pat dar fii ascultatoare caci mai bine este acasa in patul tau, langa cei dragi decat in spital! Si apoi nici nu iti imaginezi ce inseamna sa-ti vezi copilasul in incubator. Eu pana la urma am nascut la 33 de saptamani si 2 zile iar fetita mea a avut apgar 9. A mers bine de la inceput! S-a nascut cu 1750g si acum are 6500g la 21 de saptamani. E lumina sufletului meu! In schimb si eu am avut injectii cu hidrocortizon si astfel ea nu a avut nevoie de suport in acest sens. Dumnezeu ne ajuta, roaga-te Lui! Daca tu esti puternica si copilasul tau va fi!

Te pup si-ti urez multa sanatate!
Ella

P.S. Incearca sa treci cu sarcina totusi de 33 de saptamani, chiar 34! Inainte de aceste termen ii va fi mai greu copilasului sa se adapteze. Organele lui sunt pregatite pentru mediul extrauterin abia dupa 34-35 de saptamani!

#35
Brigitte

Brigitte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 23:21

Buna fetelor...

eu nu scriu f mult pe site..insa de citit va citesc aproape zilnic.Astazi am fost la controlul de rutina si...colul meu este deschis ...e la 2cm...am contractii neregulate si cei de la spital mi-au facut ceva injectie ptr maturizarea plamanilor bebelului...si atat...in rest mi-au tot recomandat repaos la pat.Sunt destul de speriata, nu prea stiu la ce sa ma astept si ma intreb cat oare pot sa mai prelungesc sarcina??ce sanse am sa o duc la termen??


[gravi]27 sapt cu [fetita]

#36
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 08 iulie 2008 - 01:32

daca stai cumintica in pat si asculti de medic poti ajunge cu sarcina la termen, cand spune repaos la pat inseamna stat lungit in pat si butonat telecomanda si cam atat, poti sa iti pui o perna sub fund astfel ca burtica sa fie ceva mai sus si sa nu mai apese pe col!



Eu la toaleta cand mergeam folodeam supozitoare cu glicerina ca nu aveam voie sa fac nici un fel de efort!



Rabdare si asculta de sfatul medicului.



eu am scris ce tratament am facut si nu mai reiau acum dar dac ai curiozitate poti sa cauti!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#37
Brigitte

Brigitte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 08 iulie 2008 - 02:12

multumesc mult Anca ptr raspuns....insa in afara de acest repaos si injectiile alea , dr. nu mi-a mai prescris nimic...asa-i in tara asta[V][:(!]...vad la fetele care mai au probleme cum iau tot felul de medicamente ...aici astia spui ca-s nebuni...sper ca pana la urma sa fie bine.

[gravi]27 sapt cu [fetita]

#38
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 01:28

Si fiica mea a fost nascuta prematur la 29s, a cantarit 1700 gr (cezariana) si-a avut 48cm, scorul abgar 3 (a suferit la nastere). Am stat in spital 4 luni, dintre care 2 inainte de sarcina (placenta praevia) si n-aveam voie nici la wc sa merg singura, trebuia sa merg cu scaunul cu rotile. Primele aprecieri la adresa ei au fost cumplite, cica n-ar fi normala, reflexele nu erau in ordine, nu lua in greutate, ce mai, tot tacamul. Acum are aproape 17 ani, e mare si frumoasa (deh, povestea cu cioara [:D]) si perfecta. Si slava Domnului, n-are nici o problema, e la fel ca toate fetele de varsta ei.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -