Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PREMATURI 25S-28S- 30S- 32S- 34S- 36S diferente


38 raspunsuri la acest subiect

#11
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 16 noiembrie 2007 - 01:00

o floare si de la mine, si sa duci sarcina cu bine pana la capat, micsunea! [flo2]

(nici eu nu am reusit decat pana la 34 de saptamani, am micut grabit:))

#12
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 15:26

Buna fetelor,


Sunt la 30 plus trei zile, am in continuare contractii (noaptea de ieri a fost teribila), vineri mi-a masurat colul cu doua degete si l-a estimat la 2,5-3 cm in conditiile in care cu doua saptamani fix in urma avea 3,4cm.

Continui cu un utrogestan si un plic de magneziu pe zi. Pot sa iau buscopan daca vreau.

Sunt destul de trista, sper sa stea BB cat mai mult in burtica, dar uite ca in ciuda faptului ca stau in casa la odihna de vreo 20 de zile, colul continua sa se scurteze iar contractiile parca sunt din ce in ce mai intense.
Deocamdata, scopul nostru este sa ajungem la 32 de saptamani...

[pup]
Micsunea 30+

#13
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 20 noiembrie 2007 - 15:34

ai citit ce am scris?

incearca sa vb cu medicul sa schimbi tratamentul si intreaba de ginipral!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#14
anca_pur

anca_pur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 12:57

buna fatelor,

incerc sa va alamuresc care sunt diferentele intre un copil nascut la termen si unul prematur (eu l-am am nacut pe Patrick la 34 de saptamani cu o zi inainte de sustinerea examenului final de doctorat, dupa unii sau 35 dupa altii, pt ca am avut 3 ginecologi, 1 in franta, 1 in elvetia si unul in germania), si asta fiind parerea doctorului sef de clinica intr-un spital numai de femei (el a fost numarul 160 pe daTA DE 3 FEBRUARIE SI PANA SEARA S-AU MAI NASCUT 3, deci nasteri in abundenta):

numarul de saptamani ramase pana la data la care trebuia sa se nasca reprezinta riscul in procente (Patrick are 5 %) cu care se diferentiaza de un copil nascu normal si aceste diferente dispar complet la varsta de 14 luni, de la aceasta se considera normal, nu e de loc adevarata povestea cu pana in clasa intai, si asta mi-a zis-o si pediatrul din elvetia.
deci nici o grija, traiesc ei si sunt normali si cu 350 de grame, daca are zile pana si doctorii se minuneaza de dorinta de viata a unor copii.,...si cum Patrick care nu avea nimic in afara ca nu vroia sa manance a stat aproape 3 saptamani in spital si cum din intamplare una din doctorite era romanca si cum de obicei daca esti emigrant dar ai studii superioare mai ales facute la ei, te trateaza super si iti explica, isi iau o gramada de timp si deci am vorbit cu o gramada de doctori.


daca aveti mai multe intrebari va raspund cu placere (ce nu stiu intreb, cumnatii mei sunt doctori in germania si nu sunt romani sa tina totul secret),

va pup si chiar daca am scris in graba pt ca fac mai multe lucruri deodata sper ca ati inteles ce am vrut sa zic

anca

#15
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 18:34

Anca Vlad, sigur ca am citit ce ai scris!
Imi pare rau ca ai avut asa mari dificultati in sarcina dar ma bucur ca totul s-a terminat cu bine!

O sa o intreb pe doctora mea de gynipral. Exista si aici (in Belgia) medicamentul asta (sau cel putin in Franta stiu clar ca exista, asa ca sigur doctora a auzit de el).

Va tin la curent.

Va pup si va multumesc pentru mesaje,
Micsunea
30+

#16
micsunea

micsunea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 18:37

Anca-pur mi se pare pozitiv mesajul tau, sau cel putin asa il vad eu...
Doctora mea mi-a spus ca daca nasc la 32 de saptamani, BB va fii OK. Dar eu tot citind ce spun fetele si ce scrie pe internet, nu mi se pare deloc OK!

Altei fete de la odisee i-a spus ca la 34 de saptamani BB nu are nicio problema daca iese, dar iar, pe internet nu scrie acelasi lucru...

Asta e, acum fac cat pot si sa dea DD sa stea toti bebelusii pana la termen in burtici, al meu inclus.

[pup]
Micsunea
30+

#17
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 18:38

exista important este sa sti de el este sub forma de fiole, eu l-am facut in perfuzie si capsule-tablete!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#18
gabi_fer

gabi_fer

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 19:18


Draga Micsunea, imi cer scuze ca intervin desi am un bb nascut la 38.5 sapt dar... cand nu aveam nici 4 luni, in drum spre birou m-a apucat o avalansa de contractii de urlam de durere. Ajunsa la spital, de urgenta aflu ca am colul scurtat, placenta inserata jos. La ecografie doctora imi spune ca sunt 30% sanse sa ajung la 9 luni si 50% la 7 luni. Din ziua aceea eu nu m-am mai ridicat din pat, doar ptr toaleta iar tratament luam cu pumnii. La 7 luni povestea se repeta, contractii de plangeam de durere, la nastere parca nu le-am simtit asa de dureroase, la spital doctora de garda imi spune ca nasc, am 2 cm. Vine doctora mea care imi opreste contractiile cu tratament si ma trimite a doua zi acasa in pat de unde nu am voie sa ma misc. Datorita d-nei doctor, care a fost k dar nu pana la capat poti citi in povestea noastra, am reusit sa ajung la 38,5 sapt dar recunosc ca nici eu nu m-am sculat din pat desi pe la 5-6 luni am avut o depresie urata.. Multumesc lui D-zeu ca totul a iesit cu bine, puiul meu s-a nascut la termen.
Iti urez multa rabdare si o nastere la termen!





Gabi si Alexandru-Ionut
19.04.2006
"Invata-mi mintea sa priceapa ce inima nu vrea sa intelega..."




#19
Eftimie C.

Eftimie C.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.304 mesaje

Postat 14 decembrie 2007 - 14:47

Anca pur poti sa-mi dai si mie niste detalii despre copilul nascut la 36 saptamani?A avut Apgar 3 si asta pentru ca s-a nascut pelvian cu funduletul inainte si necesitat reanimare la nastere.
Am tras foarte multe cu el pe la 1 an si 4 luni, pentru ca s-a descoperit ca in momentul nasterii tragandu-l i-au dislocat bazinul.Noroc de un mare medic bucurestean, care s-a ocupat de noi si acum Edi e super ok.Dar am avut nevoie de interventie chirurgicala si de ghipsuri + recuperare cu gimnastica si masaje medicale
Micsunea ai mare grija de tine si cere permanent doctorilor sa-ti explice ce se intampla si din ce cauze.Sper sa ajungi cu bine la capatul sarcinii si sa pui repede poze cu bb mic


Carmen E. si [copil]Eduard-Costin (28.02.2003)

#20
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 14 decembrie 2007 - 15:59

cand eram in spital medicul meu imi spune ca tinta noastra e 36 de saptamani ca la aceasta varsta sarcina intra in luan a 9-a si e la termen si bb are tot ce ii trebuie!



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -