Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PREMATURI 25S-28S- 30S- 32S- 34S- 36S diferente


38 raspunsuri la acest subiect

#21
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 16 decembrie 2007 - 00:38

Eu am nascut la 34 de saptamini,prin operatie cezariana,gemeni bivitelini,fata si baiat,2200g fiecare si 44 de cm.Nu au avut nici o problema contrar opiniei generale,toti se asteptau sa iasa prost.Am nascut in sectia in care lucrez de 13 ani.Ne-a avut Dumnezeu de grija,oamenii din jurul meu au facut tot ce le-a stat in putinta.
Am avut o sarcina urita,cu repetate dezlipiri de placenta,repaus complet la pat si tratament incepind cu gravibinon pina in saptamina 24,papaverina,scobutil,diazepam,plegomazin,salbutamol inlocuit apoi cu duvadilan si pe ultima suta de metri partusisten fiole si tablete.Nu m-am gindit nici o secunda la mine,adica nu a contat ca mi se atrofiasera muschii gambelor si coapselor de atita stat la pat incit abia ma mai tineam pe picioare si faceam febra musculara daca urcam 5 trepte,nu a contat ca aveam miinile permanent <albastre> de la perfuzii,nu a contat ca am stat foarte mult singura,eu cu sarcina mea si gindurile mele legate de copii pe care ii purtam totdeauna optimiste,pentru ca cei de acasa nu aveau totdeauna vreme de mine,erau si alte probleme de rezolvat.Si pina la urma chiar nu a fost greu.
Mi-a fost ingrozitor de frica la final si nu pentru mine,pentru ei!,apucasem sa fac dexametazona fix cu 48 de ore inainte sa nasc.Cit a tinut cezariana-am avut rahianestezie-am plins tot timpul,pur si simplu lacrimile imi curgeau fara sa le pot controla.Ce mi-a ramas foarte bine in minte,in memoria auzului- tipatul primului nascut,al baiatului,cu tonalitate joasa si la scurta vreme tipatul fetitei cu tonalitate inalta.Si-apoi doua chipuri mititele,cianozate,ce nu pareau foarte vesele ci chinuite.
Acum au 4 ani si 11 luni,sint foarte bine dezvoltati,isteti,sint in ordine.Ti-am povestit experienta mea in ideea de ate incuraja.
Ce pot sa-ti spun draga Micsunea,decit sa ai multa incredere in Dumnezeu si in profesionistii care sint alaturi de tine!Nu se poate sa nu iasa bine!Ai multa rabdare,fa ceea ce ti se recomanda,stai in pat cit e nevoie!
Multa putere iti doresc si din suflet,astept asemeni celorlalte fete sa ne dai vesti bune!


Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003


#22
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 16 decembrie 2007 - 14:17

quote:
Initial creeata de micsunea

Buna tuturor,

am citit mai multe articole despre prematuri, dar uneori informatiile sunt contradictorii.

Mamici de prematuri, imi puteti explica diferentele intre un prematur nascut la 28 de saptamani si unul la 30 de saptamani, etc.

Cate "categorii" de prematuri sunt? Si care sunt riscurile pentru fiecare?
Am auzit ca bebelusii nascuti la 32 de saptamani sau mai tarziu nu pastreaza sechele (in masura in care nu dai de un bou incaltat ca doctor!!!) si se descurca foarte bine. E adevarat?


Micsunea
28+ [fetita]
in risc de nastere prematura datorita uterului contractil



micsunea, cum esti? Ar trebui acum sa ai in jur de 33 de saptamani, asa-i? Mai da-ne un semn de viata [pup]

___________________


#23
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 29 decembrie 2007 - 21:53

Micsunea, si eu am fost in pericol de nastere prematura la a doua sarcina, din saptamana 21. Din cauza stresului de la servici (lucruri foarte urate facute special pt mine) mi s-a deschis colul, la 22 de saptamani faceam cerclaj, iar la 24 de saptamani copilul era jos, apasand asupra colului (aveam dureri tot timpul) si imi dadeam seama ca statea doar in firul de cerclaj.
Am facut o singura nesabuinta, am mers la dr pe o ninsoare crunta si am coborat 1 etaj in clinica (n-aveau lift la Medsana), eu chitita sa fac o ecografie. Mi s-a facut rau, si nu mi-au mai trebuit apoi iesiri.
Numaram insa zilele si saptamanile stand in pat, fiecare saptamana era un succes pentru mine si bebelus. Cand am ajuns la 32 de saptamani m-am gandit ca deja avem sanse mari, la 34 am inceput sa rasuflu mai usurata desi am avut un episod de contractii, la 35 mi-a scos cerclajul pt ca firul era deja in tensiune, si am nascut de-abia la 38 de saptamani si 5 zile.
Nu mi-a fost usor, dar cand stiam ca viata si sanatatea copilului meu depind de mine, am facut tot ce-am putut ca sa vina pe lume sanatoasa, la termen si fara complicatii.
Si asa s-a intamplat, 3080 kg si 49 cm, nota 10.

#24
xerxe2005

xerxe2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 15:12

Eu am nascut la fix 36 de saptamani. Cred ca din cauza efortului, ca ma jucasem in zilele din urma cu nepotelul meu, l-am tot ridicat in brate cu cele 10 kg ale lui si am inceput treptat sa simt ca obosesc mai repede ....
Mi s-au rupt membranele dimineata, cand ma pregateam sa plec la serviciu in ultima zi inainte de prenatal. Nu am avut contractii dureroase decat 8 ore mai tarziu si am nascut la 18 ore dupa ce mi s-a rupt apa.
Ni s-a facut antiobiotic si mie si baietelului meu si slava Domnului, totul a fost foarte bine. S-a nascut cu 3 kg si la 4 luni avea 6.5 kg.
Nu a avut pana acum (5 luni si o saptamana) nici o problema de sanatate, nu a racit. Doar mi se pare mie ca doarme prea putin. Noaptea se trezeste uneori si din ora in ora sa pape si nu a dormit niciodata mai mult de 3 ore legate si asta rar. E insa foarte activ, foarte vesel si zambaret[hop]
Sa dea Domnul sa fie totul bine cu el!

#25
anadaria

anadaria
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 21:22

[biz]Buna tuturor,
astazi am fost la doctor si mi-a spus ca am amenintare de travaliu prematur. Am 28- 29 sapt.,e cam devreme.Va rog spunti-mi cate ceva despre asta. Mi s-a recomandat repaus la pat pana la 35 sapt.Stie cineva unde as putea gasi gravidinon? Sunt cam speriata,vreau sa fie fetita bine, iar mie nu-mi trec contrctiile.

#26
Claudia_31

Claudia_31

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 01:38

Buna am un baietel care in data de 15 ian. face un anisor si este nascut la 32 de saptamani. Are prematuritate gr.1 ,s a nascut cu 2.200de kg. In primele doua zile de viata mergea din rau in mai rau a scazut la 1.700kg ,a facut detresa respiratorie si m am hotarat sa merg cu el la TM. Acolo a prins puteri a luat in greutate, si am inceput fel si fel de controale care mi au dat foarte mari emotii.A avut mult de suferit, la dr. oftalmolog a spus ca are retinopatie si a ajuns in stadiul 3 dar din fericire a dat inapoi fara sa ajungem la operatie, apoi la neuro mi au spus ca are leucomalacie si am tinut tratament cu el cateva luni, dupa care am primit vestea cea mare ca totul s a sfarsit si baietelul este bine asta in decurs de un an in care mergeam frecvent la TM. la controale. Dar fericirea nu a durat prea mult ca in data de 13 dec. a facut convulsii nefebrile si dupa ce i am facut tomograf am aflat ca sunt sechele de la leucomalacie si avem tratament pe o perioada de 2 ani in care sper sa nu se repete convulsiile. Poate daca ma straduiam mai mult nu nasteam asa de repede si el era bine, imi pare rau ca este asa de mic, firav si sufera atat de mult, dar sa speram ca este doar un episod care v a trece repede.Va doresc sanatate maxima!

claudia_31

#27
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 12:13

quote:
Originally posted by anadaria
[biz]Buna tuturor,astazi am fost la doctor si mi-a spus ca am amenintare de travaliu prematur. Am 28- 29 sapt.,e cam devreme.Va rog spunti-mi cate ceva despre asta. Mi s-a recomandat repaus la pat pana la 35 sapt.Stie cineva unde as putea gasi gravidinon? Sunt cam speriata,vreau sa fie fetita bine, iar mie nu-mi trec contrctiile.
cu travaliu prematur m-am confruntat si eu de la 25-26 de saptamani, am luat sulfat de magneziu si ginipral perfuzabil si am stat internata in spital pana am nascut, am scris la acest subiect despre tratamentul de mentinere a sarcinii si impotriva contractiilor, pe care l-am facut!vb cu medicul si spune-i ca ai dorii sa te tina sub observatie, poate sa te si interneze, e mai bine sa fi sub ochii lor acolo decat acasa!POZE VLADUT"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#28
sunshine2000

sunshine2000
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 21:59

quote:
Originally posted by anadaria

[biz]Buna tuturor,
astazi am fost la doctor si mi-a spus ca am amenintare de travaliu prematur. Am 28- 29 sapt.,e cam devreme.Va rog spunti-mi cate ceva despre asta. Mi s-a recomandat repaus la pat pana la 35 sapt.Stie cineva unde as putea gasi gravidinon? Sunt cam speriata,vreau sa fie fetita bine, iar mie nu-mi trec contrctiile.



am sa-ti povestesc despte mine si fetita mea . s-a nascut la 28 de saptamani si a avut 900g. Cand am vazut-o...era cat o sticla de lapte..de pe vremuri.Avea capusorul cat pumnul meu si degetele ca betele de chibrit.A stat in incubator 2 luni, si fiecare zi a fost un chin pentru mine. Am atins-o prima data cand avea o luna si 7 zile. Nu iti pot descrie ce am simtit.Vestile rele au inceput abia dupa ce a scos-o din incubator. Hemoragie cu repetitie la frontanela,suspecta retinopatie oculara , sept atrial 5,2 mm, tahicardie de gr.2.A inceput o lupta grea si cu sanse mici de reusita. Dar nu am renuntat. La examenul clinic cand avea un anisor, atunci cand doctorii mi-au spus ca copilul este sanatos si m-au felicitat pentru tot ce am facut pentru ea....am lesinat. Acum are 8 anisori, este o frumusete si o minune. Mai avem unele mici probleme,mai bine zis sensibilitati, dar este OK.Asa ca...nu fi speriata .Spera ca totul va fi bine, fi optimista.

sunshine

#29
Vichy

Vichy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 februarie 2008 - 15:34

buna dragele mele,

nu am mai intrat pe acest forum de ceva timp
si eu am nascut acum 3 saptamani o fetita la 27 saptamani si 2 zile
1.050 kg. si 41 cm. care din pacate nu a supravietuit, a devenit ingeras

am nascut la Polizu (urasc acest spital), fetita noastra scumpa si draga a facut hemoragie cerebrala, a trait doar 5 zile
si era asa de frumoasa

te iubim enorm ingerasul nostru scump

pupici
Claudia

Claudia

#30
Ginger00

Ginger00

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 14:03

[flo]Vicky -Dumnezeu sa-ti odihneasca in pace ingerasul....asa lovituri nu ar trebuii nimeni sa sufere...Un pupic pentru tine [pup]
Eu am nascut prin cezariana la 35 de saptamani doi gemeni de 2000 si 2200gr - s-au oprit din crestere la 33 saptamani.Pe perioada sarcinii am avut risc ridicat de avort ,la 24 si la 31 de saptaani am intrat in travaliu dar din fericire au reusit sa opreasca in timp.Copii sunt bine,nu au avut nevoie de oxigen,am facut injectiile de maturare a plamanilor de 2 ori.

Mamica de gemenasi [baietel][baietel]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -