Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#681
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 12:53

Elkia

 

f fain desenul. La arte plastice e f subiectiva evaluarea.

—————

Eu sunt obosita, zilele astea m-am cuvat devreme, facut miscare, mancat ok. Nu stiu de ce nu am energie.

 

Afara e o vreme super, soare, vreo 6-7 grade. Poate iesim la aer mai incolo.



#682
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:14

Buna.. la noi e inca frig... asa ca fara chef de plimbare (si mie in general imi place sa ies, dar sunt f friguroasa).



#683
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 10:59

B


Editat de Elkia, 01 februarie 2022 - 04:51 .


#684
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 11:19

Neata voua. 

La mine e soare si se face cald, acum sunt 3grC si se simt ca -1grC.

Cred ca gerurile au trecut. Macar platim mai putin la caldura.

Lasa ca am vazut la TV ca facturile la energie ale Palatului Cotroceni sunt cu de la 10000ron pana la 45000ron mai mici decat perioada coresp a anului trecut. Mda, fac oamenii economie.  [batcap]  [fal]

Ale e racita, zice ca o doare gatul. Ii dau Isla si Strepsils si ma enerveaza ca e la fel de ipohondra ca ta'su si nervii mei sunt prastie.  [batcap]

Asa ca sambata m-am descarcat facand curatenie prin bucatarie. Era prea tare vantul pe-afara sa plec de-acasa.  [:-)))] Si am facut rapid si-o negresa in care am pus toate ciocolatele incepute de prin frigider si 2mere rase. 

 

O zi faina sa aveti.  [flo2]

 



#685
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 14:21

Noi am avut un week end linistit. Sambata am fost la shopping cu Maya, duminica la o plimbare cu Eva prin parc. Intotdeauna e mai funny cu Eva.

In rest asteptam vacantaaaa. Vreau sa plecam cateva zile la zapada, dar la sanie de data asta.



#686
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 14:37

Salutare!

 

Noi bine azi. A trecut furtuna cea mare, noi inca nu suntem pozitivi. Life goes on.



#687
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 16:05

Salutare!

 

Noi bine azi. A trecut furtuna cea mare, noi inca nu suntem pozitivi. Life goes on.

 

Stay negative :) am auzit ca a fost furtuna mare prin europa ... colegii mei din scotia povesteau de dimineatza. posibil sa fi fost aceeasi. oricum, sper sa fi trecut fara ravagii si urmari prea mari la voi.

 

Coca, suna bine weekendul vostru. 

 

Dana, sanatate lui Ale!

 

Si de fapt saptamana buna si productiva tuturor.

 

Noi am avut un weekend relativ linistit, am avut de muncit cate ceva, a fost frig dar plin de soare, asa ca ne-am inarmat cu haine pe masura si am facut niste plimbari prin paduri inzapezite si inghetate. 

 

Mr A are un copil pozitiv in clasa, dar nu e foarte clar ce si cum ca se pare ca doar copilul a scris pe chat-ul lor, nu e nimic oficial prin scoala. Eu sper ca ceva protectie avem cu totii acum, oricum ar fi:)

 

sunt bucuroasa ca diseara ma duc la gym

 

sunt suparata ca se pare ca Estee Lauder a scos de pe linie crema mea favorita???? sau sper ca asta sa fie temporar pana isi promoveaza varianta noua, nu stiu. noroc ca mai am o cutie de rezerva, ca cea de acum e pe terminate. sper sa-si revina la cap pana le termin pe toate.



#688
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 08:54

noroc ca mai am o cutie de rezerva, ca cea de acum e pe terminate. sper sa-si revina la cap pana le termin pe toate.

[:D]  [:)]

am urmarit un reportaj mai demult, un studiu cu utilizarea cremelor( si de mare firma luxoase si gama basic) , are efecte minime aplicarea cremelor. Conteaza numai genetica si ce consumi e interior. ( e valabil si pt celulita)  [bib]

————

Elkia,patru sute? e o suma mare pt bugetul ei.
Eu cred ca ar putea incepe cu ceva basic, jocuri, lego, desenat, oprirea comportamentelor neacceptabile gen tipat,dat cu piciorul in usa. Pe vremea noastra nu erau , de ex., atatea informatii, atatea tutoriale cu baby sitting, cu videouri cu sport/miscare, speciale pt copii. 

Am vazut in carantena o familie care se apucase sa faca filme. Aveau scenariu, costume, o idee sa tina copiii ocupati. 
 

————

Ai mei tot in teste si evaluari. Sunt obositi si stresati. 

 

Otilia, bine ca a trecut furtuna fara mari pagube. 
 

O zi frumoasa tuturor  [flo2]



#689
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 09:13

Buna dimineata. 

 

Eu lucrez de acasa de o saptamina, si-mi place. La noi iar s-a pus de iarna, putintica zapada, cit sa te incurce pe drum si putin frig cit sa fie polei. Asta este. 

Copilul mare a inceput practica in sectia de neurologie. Ceilalalti o tin in examene si evaluari. Cea mica va avea vacanta doua saptamini.  [:)] are noroc. 

 

Dana, cum e Ale ? I-a trecut raceala ? 

Qarina, ce crema de la EL folosesti ? eu sunt incintata de mai toate si de cele de la Clinique. Am o piele foarte snoaba, la primele aplicari de crema noua pielea mea se declara foarte multumita. 

Otilia, s-a terminat urgia la voi ? 

Elkia, in desen poate nu a respectat proportiile si tehnicile indicate. Stai tu linistita, nu e decit o nota de desen. 

 

Va las cafele. 



#690
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 10:42

Salutare dragilor,

 

Monica, cum sunteti? cred ca scoala online v-a zapacit. 

 

si pe buna dreptate. scoala online nu se potriveste deloc la unii copii.

 

de ex imi spunea copilul meu azi ca electricitatea la fizica a fost facuta in online, sem 2 in 2020. si mecanica de anu trecut a fost frumoasa. dar ei acum din cei 12 copii cu curs de  ore sapt la fizica (vor da bac scris) 7 sunt cu note de 5-6 puncte din 15. 

asi au copii 7 ore de projecte sa incerce sa isi ridice notele. eu cam l-am stresat pe al meu dar a reusit 13 din 15 la al doilea si la primul 8/15.

 

Dana, sanatate multa  lu Ale.

 

Mik, da clar e o nota si ei o privesc la fel. de fapt ei stiu exact cum se calculeaza notarea- la clasa 9-a au 80 tema aleasa si 20 oral, dar la clasa 11 au 40 lucrarea, 40 Teza scrisa (stil baroc) si 20 % nota la oral. 

dar eu sunt romanca si raman socata de cata importanta aloca la nota asta, avand in vedere ca nota de la Arte intra cu 15 puncte in nota de la bac. 

 

si chiar de as fi scris la profa, nu as fi facut nimic pt ca sigur ea are un Matrix si nota e documentata. si fixa. Amin.

 

Otilia,  wow, dar ce vijelie ati avut  [fri] Bine ca atzi scapat.

 

mai Judoka, ori eu scriu cu picioarele ori tu citesti aiurea. Fisierele mele  din link (l-am sters ) erau gratis.

 

doar daca vroia video, costa atat. 

 

in fine, un copil zapacit, are o mama zapacita. Urania face un documentar super. si nu, nu e ca alte n-spemii de podcast-uri. are un inceput si foarte multa logica si un sfarsit. e documentat. face diferenta dintre pedeapsa si disciplina si reguli clare. iti aratata cat e de importanta ideea de control si empatie sunt foarte multe, foarte multe chestii. [:)]

 

daca merge a mers aplicat la copilul meu de 13 ani si la 14 se vede diferenta la 5 ani e aer curat. in fine, parerea mea.  [batcap]  


Editat de Elkia, 01 februarie 2022 - 10:45 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -