Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


903 raspunsuri la acest subiect

#691
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:01

Elkia, fiecare fintre fete a fost o tura de 10 zile online, Ana merge acum la scoala, de o saptamana, iar Andreea tocmai va termina cele 10 zile de online. Geometria in spatiu predata online e groaznica... asa la clasa, fac diverse exemple, mai iese fiecare la tabla, ii supravegheaza prof... pe cand in online doar le posteaza niste materiale, zice 2 vorbe si gata, lucrati tema  [fri]  [alcool]  [batcap] . Si Andreea (si alti copii probabil): nu am inteles nimic! Recupereaza la meditatii si cu ce mai stiu eu sa o ajut... dar cu cat e baza mai solida in clasa, cu atat mai bine. Si in online, nu e, nu se pricep sa predea lectiile, nu-i stapanesc pe copii (unul pleaca sa manance si daca il striga prof, nu e , unde e, altul la baie, altul fosneste ceva, altuia ii cade ceva pe jos, e un zgomot de fond teribil acolo..)

Sa speram ca nu mai intra online... desi se raspandeste omicronul asta rapid de tot, cu vaccin cu tot... Noi suntem vaccinati toti, noi adultii am facut si booster la final de decembrie si cred ca am avut o forma usoara si neobservabile prin septembrie-octombrie cand au intrat online dupa cazuri la scoala (la teste rapide nu a iesit, insa am verificat anticorpi cand am vrut sa fac booster, iar eu nu as fi avut de unde sa iau decat de la scoala de la ele, ca eu lucrez mult de acasa si in perioada aia chiar am stat numai acasa, nu m-am vazut cu nimeni)... [alcool]

 

Mult succes baietilor tai! Sa ia note bune la proiecte! Acum cu pandemia, nici in laboratoare nu mai au voie, ca cica se intersecteaz prea multe clase, unii vin, altii pleaca si asa sunt normele sanitare.. sta covidu ascuns in laborator  [fri]  [fri] Deci nu au mai facut ceva in laborator din 2020 februarie....



#692
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:05

Mik, da, s-a mutat furtuna. A nins peste noapte si o lapovita de dimineata.

 

Qarina, mijlocia mea zicea de dimineata ca o colega e pozitiva. Aceeasi colega a fost pozitiva si inainte de craciun  [bang]

 

Coca, ce cumparaturi ati mai facut in we?



#693
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:12

si daca e pozitiva ce se intampla Otilia?

 

ai mei au avut si 3 pozitivi. le zic ca asta e, la un moment dat o sa face toti corona, unii de multe ori.

 

nah belea Monica. cu laboratoarele. cred ca daca decidentii ar citi pareri ale oamenilor asa ca noi, altfel ar decide. dar ei stau un bula lor. 

 

la noi copii se intersecteaza la greu. si nu se observa o majorarea a cazurilor.

 

Mik, tu de ce stai acasa?

 

te citesc cu drag si spor. si am ramas surprinsa sa vad ce bine semeni cu mama ta.

 

acu cica lucrez  [alcool] . am gatit salata de cartofi si varza (mai intai 15 minute la instantpot si acu la cuptor), am pus casa in ordine si rufele,

dimineata nu am nici o inspiratie. 



#694
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:17

Salutare dragilor,

 

mai Judoka, ori eu scriu cu picioarele ori tu citesti aiurea. Fisierele mele  din link (l-am sters ) erau gratis.

 

doar daca vroia video, costa atat. 

 

 

daca merge a mers aplicat la copilul meu de 13 ani si la 14 se vede diferenta la 5 ani e aer curat. in fine, parerea mea.  [batcap]  

Beides. Si e mailul trimis e gol, nu are nimic atasat. 
 

In fine, problemele cred ca sunt mai complexe si nu o sa le rezolv eu de la distatnta. Stiu doar, personal, ca am priorizat tot timpul sportul si socializarea la gradinita. Au fost tot timpul inscrisi in colectivitate, chiar daca era scump sau as fi putut sta cu ei acasa. Iar la un club, isi creeaza modele , prieteni, se creeaza disciplina,  mai vad si altceva decat ascuns dupa fusta mamei. Sunt multe avantaje.

 

Uite, noi in continuare ne tinem de antrenamente(si de instrument) , desi ne rupe la bani si la benzina.  [fri] si la timp investit.

————

13 ani nu se compara cu 5, acolo intervine adolescenta, hormonii, discutiile, altfel trebuie sa procedezi.

 

Mutumesc de raspunsuri tuturor [flo2]  mai imi formez si eu o parere.



#695
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:18

Mik, da, s-a mutat furtuna. A nins peste noapte si o lapovita de dimineata.

 

Qarina, mijlocia mea zicea de dimineata ca o colega e pozitiva. Aceeasi colega a fost pozitiva si inainte de craciun  [bang]

 

Coca, ce cumparaturi ati mai facut in we?



#696
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:26

 

Sa ia note bune la proiecte! Acum cu pandemia, nici in laboratoare nu mai au voie, ca cica se intersecteaz prea multe clase, unii vin, altii pleaca si asa sunt normele sanitare.. sta covidu ascuns in laborator  [fri]  [fri] Deci nu au mai facut ceva in laborator din 2020 februarie....

De acolo sare virusul,  [clo] .

La ai mei copii erau inchise toaletele in timpul orelor, se dezinfecta. Hai ca asta am inteles. Dar profesoara le cerea sa nu bea lichide in timpu orei, in timp ce ea se servea bine mersi din sticla de pe catedra, grrrr



#697
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 11:34

Eu il ador pe ministrul francez al invatamantului: a tinut omul cu dintii de scoala, protocoalele le-a tot schimbat sa reflecte realitatea. La noi nu se mai inchid clase acum. Aia bolnavi stau acasa, ceilalti se testeaza la 2 zile (daca sunt caz contact) si cu asta basta.

 

Otilia, am fost la solduri pentru mine :), Maya m-a insotit numai dar nu a vrut sa se uite la nimic pt ea. Acum drept sa spun as fi preferat sa merg singura, ca dupa cateva magazine am vazut ca s-a plictisit si am plecat. Mi-am luat un pantalon fucsia :) si o bluza.

 

Am fost in centru, nu in Mall dar asa nu mi-a placut. Lume, nebunie, 2-3 mini manisfestatii, o gramada de street actors. 



#698
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 12:02

mcoca, asa e, scoala, invatatura, trebuie sa mearga mai departe. Altfel o sa avem generatii intregi de copii invatati online.

Era pe undeva o gluma... o poza cu un zid stramb, cu caramizi puse aiurea si sub el scria: prima generatie online!

Copiii trebuie sa mearga fizic la scoala (bineinteles, daca cine nu se simte bine, ramane acasa), degeaba vin tot felul de experti sa spuna ca nuuuu, si online se invata, cine vrea sa invete invete oricum. Da' aia care nu au chef de scoala, dar totusi sunt copii buni, pot invata dar le e gandul in alta parte, ce facem cu ei? Ii lasam fara scoala? Cine zicea asta, ma rog, se refereau la copii din familii dezorganizate, de care nu se ocua nimeni, de care spuneau ca nici cu scoala fizica nu invata nimic. Dar unii copii saraci, din mediul rural, chiar tin cu dintii de scoala asta fizica, parintii chiar ii incurajeaza cu scoala pt a-si depasi conditia.

 

Noi avem la fete grupuri de parinti pe whatsapp... unul al parintilor Andreei e ok, rezonabil, celalalt, Doamne... scriu non stop ca daca se poate online, sa invete cat mai mult online pt a nu fi expusi ei si familiile lor, ca se transmite repede si sanatatea e mai importanta, educatie se poate face si online, preventin "haideti sa cerem scoala online 1 saptamana sau 2, e mai bine asa".... pai dupa voi am inavat online inca 100 de ani de acu incolo, ca virusul tot pe aici o sa fie.... Erau aceiasi (ma rog parte din ei, un grup compact) care scriau in septembrie 2020, cu ton de repros, sa luam imediat masuri, pentru ca, in curte, la deschidere (care fusese pe clase) unii copii s-au imbratisat, avand astfel contact fizic unii cu altii. Si i-au si numit, X s-a imbratisat cu Y, W a dat mana cu Z etc sa luam imediat masuri acasa. Cred ca daca aruncau cu pietre si spargeau toate geamurile din scoala era mai ok, pt ca ar fi pastrat distanta  [alcool] . Ok, nu era foarte recomandat contactul fizic, dar: erau afara, in curte, aveau masti, imbratisarea aia a durat 3 secunde....la naiba ca nu suntem roboti, ci oameni! Si ei, copii, dupa atata izolare....

Efectiv ma seaca oamenii aia sunt asa alarmisti si dau o stare proasta din orice... [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]


Editat de monicabo, 01 februarie 2022 - 12:05 .


#699
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 12:29

Monica, pe grupul ala de parinti te intrebi cine e adultul in ecuatie. 

 

in fine, la mine in land, ca educatia corespunde ministerului de land, se face numai fizic. Slava Domnului ca ai mei ar fi rupti in online.



#700
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 01 februarie 2022 - 13:32

Bine v-am gasit!

 

Scriu e-mail-uri, rontai fistic, citesc revista presei - orice numai sa nu lucrez ceva serios, desi trebuie sa trimit ceva important pana pe 3 februarie  [fri] .

 

In ceea ce priveste scoala copiilor, eu nu m-am amestecat niciodata in notele primite (sa scriu profesorilor sau sa vorbesc cu ei direct). Ce nota ai luat, atata ai meritat, data viitoare sa muncesti mai mult. Chiar daca uneori se mai plangeau ei ca ar fi fost nedreptatiti - asta-i viata, nedreapta. Am o prietena care asa facea cand era fiica-sa in gimnaziu - "ma duc sa vad de ce a luat M. nota 7 la engleza". Asa, si? De ce crezi ca a luat? Pentru ca nu a stiut, nu a fost atenta, degeaba nu, in orice caz. Ce raspuns astepta de la profesor? Da, doamna, aveti dreptate, fiica dvs. este foarte buna, am gresit eu cand i-am pus 7. Pe mine m-ar irita sa vina parintii sa-mi ceara socoteala. Or mai fi si greseli de notare, nu zic nu, dar fac parte din viata.

E drept, s-a intamplat ca amandoi copiii mei sa iubeasca scoala, sa le placa sa invete, nu am avut probleme deosebite. Fii-miu scria oribil in clasele primare, chiar ma intrebam daca are vreo problema cu coordonarea mana - cap, dar si-a revenit pana in liceu, acum scrie maruntel, ordonat si ingrijit. 

 

Pentru concentrare, la un copil de 5 ani, sunt foarte bune cartile acelea de exercitii - uneste 10 puncte intre ele si vezi ce obtii, cauta 5 diferente intre 2 imagini, labirint (condu iepurasul la morcovul sau), mic/mare, gros/subtire, tanar/batran etc. Cred ca le-am cumparat toate cartile de genul acesta cand erau mici, mai ales de la editura Teora, sunt foarte bune. Copiii sunt ocupati, se distreaza si mai invata cate ceva. Dupa ce termina toata cartea, puneam mana pe foarfece (si eu, si copilul), decupam figurile si faceam colaje pe hartii colorate.

 

activitati-matematice-teora2.jpg

activitati-matematice-teora3.jpg

 

Activitatile extrascolare sunt importante, de asemenea. Indiferent cat de greu ne-a fost, i-am dus la inot, handbal, karate, balet, fiecare ce a vrut. De fii-miu nu s-a lipit nimic, pana la final de liceu, dar tot a capatat niste experiente/abilitati, in timp ce fata face cu pasiune totul, mereu a avut cate o activitate preferata. Acum iubeste karatele, lesina daca lipseste de la o sedinta  [:)] .

 

Intamplarea face ca acum, de Craciun, mi-am facut si eu cadou un ser de noapte si o crema de zi de la Estee Lauder. Fooooarte faine! Crema am si terminat-o, ma mai cadorisesc la 1 martie cu alta.

 

Un Februarie fericit va doresc, mai vin eu,

Ioana


Editat de ioana, 01 februarie 2022 - 13:47 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -