Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Olimpiada de la Tokio 2020 - 21

olimpiada

63 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2021 - 11:42

Despre Simone, am auzit f multe variante, care e cea adevarata poate doar un grup restrins o stie. Ba ca are ADHD si nu si-a putut lua medicatia ca era interzisa , ori are twisters... greu de înțeles ca tocmai acum are aceste probleme mentale si atacuri de panica când participa la competiții de ani de zile si daca nici sportivii nu sunt invatati cu presiunea atunci cine? chiar nu a avut probleme pana la Tokyo?
imi pare rau pt ea, poate e timpul sa se retraga și caută motive sau poate chiar are…poate faima și presiunea de a fi cel bun e greu de dus.

lumea a devenit parca din ce in ce mai sensibila si nu mai poate face fata la stres, la presiune si pt orice insucess, greseala , nereusita...dau vina pe probleme mentale.

Eu nu pricep cum de toate bolile astea au aparut dupa Olimpiada din Brazilia, ADHD nu apare asa peste noapte dupa cunostintele mele.

 

Eu sper sa-si gaseasca cumva echilibru si cred ca si antrenorii, managerii echipei SUA, nu trebuiau s-o mai cheme in echipa dupa ce s-a retras,Problemele ei nu au aparut in Tokyo , este clar, iar cei ce iau decizii privind componenta lotului olimpic, ar fi trebuit sa tina cont de starea ei.


Editat de andacos, 01 august 2021 - 15:02 .


#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 01 august 2021 - 12:13

Am luat de pe FB o poza sub care scria: iată ce e in spatele unei medalii olimpice. In opinia meu absolut nici un sportiv ajuns la olimpiada nu e acolo doar pentru participare, toți vor o medalie. Și e normal, după atita munca ca sa ajungi acolo. 

Miniaturi atasate

  • 391DA009-717E-4C4E-BB49-35EF5E672951.jpeg

Editat de Letitia1, 01 august 2021 - 12:14 .


#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 01 august 2021 - 14:52

In ce o privește pe Simone Biles, eu credeam ca s-a retras, apoi am crezut ca a venit la Tokio doar ca sa susțină echipa, m-am mirat sa o văd ca participa, dar nu m-am mirat ca a clacat. Nu știu cine a sfătuit-o sa vina la olimpiada, dar acea persoana ar trebui concediată. De ce cariera ei sa aiba un așa final, de care tot timpul se va vorbi și va fi menționat? Ca așa e lumea, își aduce aminte mai mult de insuccese decit de succese. 
 

Și cum nimeni nu e de neînlocuit, deja echipa SUA are o noua vedeta de care vorbește toată lumea Sunisa Lee! Știrea iesirii din competiție a lui Simone Biles e deja yesterday’s news, așa e viața.



#34
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 august 2021 - 15:25

din ce am mai citit, Simone ia un medicament care in Japonia este interzis. Poate de asta...



#35
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 august 2021 - 16:15

Vis a vis de spiritul olimpic... da, asa incepuse totul, cu important e sa participi. Doar ca... fiecare si-a dorit mai mult... Dupa o vreme, au inceput sa apara lucrurile urate, legate de dopaj, prin anii '80, initiate multe de ex RDG (pt a-i bate pe cei din vest), dar nu numai... Au fost suspiciuni si in cazul sportivilor din ex URSS, USA, Canada, si incepand cu olimpiada din '88 au inceput sa si fie prinsi (si suspendati apoi). Apoi dopajul s-a tot dezvoltat, antidopingul la fel... s-a ajuns acum la pastrarea probelor de urina timp de 10 ani, si le mai reanalizeaza periodic. Si noi am avut probleme aici, si altii.... Au ajuns sa puna pe lista interziselor substante care nu maresc neaparat capacitatea de efort sau performantele sportive, dar pur si simplu pot sa "mascheze" existenta altor substante care fac asta... Noua ne-a pus capac nurofenul, cu efedrina care nu face nimic in plus pt sportiv (doar ii trata o raceala), dovada ca la scurt timp dupa, au scos substanta de pe lista neagra. Cu clasamentul pe medalii... da, si el distruge putin spiritul olimpic, pe de o parte spui "important e sa participi" si pe urma spui "avem foarte putine medalii, conduce tara X, urmata de tara Y", "a luat locul 6, un loc slab, nu a fost medalie", deci s-a ajuns la o goana dupa medalii. Intotdeauna locul 4 e cel mai rau posibil...

 

Da, Andrea Raducanu a pierdut medalia atunci ptr 2 pastile Nurofen. 

 

https://www.g4media....ma-proasta.html

 

Si aceasta persoana trans indopata chimic poate concura liber. N-a castigat nimic ca barbat, dar de cand a tranzitionat a castigat 2 concursuri deja si acum participa la olimpiada ca femeie.  [:(]

 



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2021 - 16:27

Da, Andrea Raducanu a pierdut medalia atunci ptr 2 pastile Nurofen. 

 

https://www.g4media....ma-proasta.html

 

Si aceasta persoana trans indopata chimic poate concura liber. N-a castigat nimic ca barbat, dar de cand a tranzitionat a castigat 2 concursuri deja si acum participa la olimpiada ca femeie.  [:(]

Parca imi amintesc ca un spray nazal a fost cauza care a dus la luarea medaliei Andreei in Atena.

 

Eu consider unfair ca un transgender sa participe la competitiiile sportive,Corect spus de catre participanti"doping legal" si corect dupa mine sa se simta defavorizate participantele.



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 02 august 2021 - 04:51

michelle, eu nu am vazut nici festivitatea de deschidere si nici vreun titlu pe tema asta, nu mi-a atras atentia in ziare, ce s-a intimplat?

 

deschiderea mi s-a parut  trista, boring...ma asteptam la mai multa creativitate.

 

despre proteste :

 

https://www.nbcnews....ations-n1275222

 

https://www.nytimes....em-protest.html



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 02 august 2021 - 04:52

de ce i-a lasat pe rusi sa participe daca i-a prins cu matza in sac data trecuta? am auzit ca au dat bani.



#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 02 august 2021 - 05:41

Bryce Mefford de la inot sta pe o strata invecinata la mine in zona , a fost la liceul lui William. Toata comunitatea ia facut galerie [flo2]

 

 


Editat de michelle-usa, 02 august 2021 - 07:32 .


#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 02 august 2021 - 07:35

Eu nu pricep cum de toate bolile astea au aparut dupa Olimpiada din Brazilia, ADHD nu apare asa peste noapte dupa cunostintele mele. Eu sper sa-si gaseasca cumva echilibru si cred ca si antrenorii, managerii echipei SUA, nu trebuiau s-o mai cheme in echipa dupa ce s-a retras,Problemele ei nu au aparut in Tokyo , este clar, iar cei ce iau decizii privind componenta lotului olimpic, ar fi trebuit sa tina cont de starea ei.

 

Pt prima data cand am auzit ca are adhd...si la cat s a vb de ea, nimeni nu a pomenit de asta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -