Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Olimpiada de la Tokio 2020 - 21

olimpiada

63 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 19:35

da, dar spirit de echipa inseamna sa-ti sustii si coechipera care are o problema si nu mai poate participa.

Si-a pierdut concentrara, a cazut de pe barna si apoi a facut atac de panica. In astfel de conditii un bun coechiper ii sustine decizia.

In fond echipa Americii a castigat o medalie.

Spiritul de echipa in asemenea competitii este altul. Din punctul meu de vedere-pe care nu trebuie neaparat sa-l impartaseasca si altii, ea avea datoria sa mearga mai departe.Ele primesc consultanta psihologica, e vorba de Bailes, multipla campioana, nu de o incepataore care ar fi avut toate motivele sa faca atac de panica.

 

Oricum am vazut evolutiile ei la birna, sol si paralele(calificarile pe echipe), ea avea ceva probleme dinaintea concusrsului oficial, bu mai avea stralucirea aia, aroganta aia de la Olimipada din Brazilia, se vedea ca e nesigura pe ea, poate totusi era mai bine daca nu ar mai fi convocat-o dupa ce s-a retras.

 

N-am citit nimic ce spune presa americana despre asta(n-am avut timp).



#22
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 06:29

Am vazut finala individual compus la gimnastica fete.

 

Pe primul loc Sunisa Lee America iar pe locul 2 o sportiva care mi-a placut enorm, din Brazilia, Andrade Rebecca cu un sol excelent, gratios si spectaculos.

 

Mi-a mai placut o sportiva din echipa Germaniei Kim Bui, 32 de ani, biolog.

Mi-a placut enorm, protestul lor asupra misoginismului si sexualizarii exprimat prin echipament cu pantalon intreg. 

Bravo, fetelor!

 

attachicon.gifgermania.jpg

 

exact. Sa vedem cine stie pe nume castigatorii. 

 

Dar acum toata lumea stie cine este Simone Biles . I se acorda deja prea multa atentie in conditiile in care toti sportivii prezenti acolo sufera de aceeasi presiune si stres. 



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 07:11

Am vazut finala individual compus la gimnastica fete.

 

Pe primul loc Sunisa Lee America iar pe locul 2 o sportiva care mi-a placut enorm, din Brazilia, Andrade Rebecca cu un sol excelent, gratios si spectaculos.

 

Mi-a mai placut o sportiva din echipa Germaniei Kim Bui, 32 de ani, biolog.

Mi-a placut enorm, protestul lor asupra misoginismului si sexualizarii exprimat prin echipament cu pantalon intreg. 

Bravo, fetelor!

 

attachicon.gifgermania.jpg

Viviana, intreaga echipa de dimnastica a Germanieie,evolueaza cu aceste costrume, nu doar Kim Bui-



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 09:27

Viviana, intreaga echipa de dimnastica a Germanieie,evolueaza cu aceste costrume, nu doar Kim Bui-

Asta am si spus.



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 13:03

Nu am inteles de ce a fost amendata echipa Norvegiei pt echipament, de ce trebuie purtati musai chiloti/bikini la volei peplaja.

De ex la atletism am facut fete si in chiloti de sport si in pantaoni scurti, fiecare cum a vrut si nu am auzit discutiile astea stupide.

 

Care este faza cu imbracamintea nemtoaicelor la gimnastica? Am vazut ca au echipament lung maini-picioare, am zis ca asa au vrut... care a fost mesajul?



#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 13:19

Vis a vis de spiritul olimpic... da, asa incepuse totul, cu important e sa participi. Doar ca... fiecare si-a dorit mai mult... Dupa o vreme, au inceput sa apara lucrurile urate, legate de dopaj, prin anii '80, initiate multe de ex RDG (pt a-i bate pe cei din vest), dar nu numai... Au fost suspiciuni si in cazul sportivilor din ex URSS, USA, Canada, si incepand cu olimpiada din '88 au inceput sa si fie prinsi (si suspendati apoi). Apoi dopajul s-a tot dezvoltat, antidopingul la fel... s-a ajuns acum la pastrarea probelor de urina timp de 10 ani, si le mai reanalizeaza periodic. Si noi am avut probleme aici, si altii.... Au ajuns sa puna pe lista interziselor substante care nu maresc neaparat capacitatea de efort sau performantele sportive, dar pur si simplu pot sa "mascheze" existenta altor substante care fac asta...

Noua ne-a pus capac nurofenul, cu efedrina care nu face nimic in plus pt sportiv (doar ii trata o raceala), dovada ca la scurt timp dupa, au scos substanta de pe lista neagra.

 

Cu clasamentul pe medalii... da, si el distruge putin spiritul olimpic, pe de o parte spui "important e sa participi" si pe urma spui "avem foarte putine medalii, conduce tara X, urmata de tara Y", "a luat locul 6, un loc slab, nu a fost medalie", deci s-a ajuns la o goana dupa medalii. Intotdeauna locul 4 e cel mai rau posibil...



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 20:09

Eu cred ca principiul "important e sa participi" e decedat demult, atita timp cit exista recompense banesti pentru medaliati, recompense diferite in functie de culoarea medaliei, clar ca fiecare va incerca -ürin diverse metode, unii prin munca sustinuta, altii apelind la diverse trepticuri, sa fie cel mai bun si cit mai bun.

 

Cred ca si doborirea recordurilor-nationale, internationale sunt si ele rasplatite financiar...asa ca totul se rezuma(si aici) la bani.



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 19:52

Sunt dezamagita de Olimpiada de anul asta. Deschiderea a fost deplorabila...,atitudinea multor sportivi cu ingenuchiatul si cu intorsul spatelui cand se canta imnul tarii ori se ridica steagul lasa de dorit. Sportivilor carora nu le place tara care o reprezinta si care ii sustine, sunt liberi sa se duca in lumea larga ...ar trebui descalificati, pt ca nu sunt acolo sa protesteze.

Uita ca au ajuns acolo nu numai prin fortele si talentul lor dar si cu ajutorul comunitatii, al tarii.


Editat de michelle-usa, 31 iulie 2021 - 20:02 .


#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 31 iulie 2021 - 19:53

Despre Simone, am auzit f multe variante, care e cea adevarata poate doar un grup restrins o stie. Ba ca are ADHD si nu si-a putut lua medicatia ca era interzisa , ori are twisters... greu de înțeles ca tocmai acum are aceste probleme mentale si atacuri de panica când participa la competiții de ani de zile si daca nici sportivii nu sunt invatati cu presiunea atunci cine? chiar nu a avut probleme pana la Tokyo?
imi pare rau pt ea, poate e timpul sa se retraga și caută motive sau poate chiar are…poate faima și presiunea de a fi cel bun e greu de dus.

lumea a devenit parca din ce in ce mai sensibila si nu mai poate face fata la stres, la presiune si pt orice insucess, greseala , nereusita...dau vina pe probleme mentale.


Editat de michelle-usa, 01 august 2021 - 04:48 .


#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2021 - 11:38

Sunt dezamagita de Olimpiada de anul asta. Deschiderea a fost deplorabila...,atitudinea multor sportivi cu ingenuchiatul si cu intorsul spatelui cand se canta imnul tarii ori se ridica steagul lasa de dorit. Sportivilor carora nu le place tara care o reprezinta si care ii sustine, sunt liberi sa se duca in lumea larga ...ar trebui descalificati, pt ca nu sunt acolo sa protesteze.

Uita ca au ajuns acolo nu numai prin fortele si talentul lor dar si cu ajutorul comunitatii, al tarii.

michelle, eu nu am vazut nici festivitatea de deschidere si nici vreun titlu pe tema asta, nu mi-a atras atentia in ziare, ce s-a intimplat?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -