Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Olimpiada de la Tokio 2020 - 21

olimpiada

63 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 iulie 2021 - 18:53

Pun o poza pe care am gasit-o azi si mi se pare interesanta...le recunoasteti ?

 

3femei.jpg

 

 

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 iulie 2021 - 19:23

Daaa...

 

 

Hai ca daca tot s-a deschis subiectul, ce spuneti de Simone Biles si actiunea ei?

 

Eu nu o inteleg, sincer de ce s-a mai intors in echipa daca nu a fost stabila psihic, nu stia ce inseamna Jocurile Olimpice si presiunea lor?

 

A desconsiderat total echipa olimpica a SUA, a creat o situatie de neacceptat.



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 iulie 2021 - 22:08

Extraordinare performantele sportivilor!

 

Am tipat pentru sportivirii romani, bravo lor! 

 

Un inceput nemaipomenit pentru lotul Marii Britanii, ma minunez in fiecare zi cate medalii obtin. Au muncit foarte mult acesti sportivi, mai ales in conditiile incertitudinii si stresului din pandemie. Orice performanta, orice participare, orice renuntare , isi are meritul ei.



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 07:58

Ce a facut gimnasta americana poate fi de neinteles pt unii. Ce simplu e sa judecam pe altii din tastatura. 

Dupa copilaria nefericita, cu o mama alcoolica ce facea tur-retur la inchisoare, dupa abuzurile sexuale de la nenorocitul ala de medic al echipei, e deja fantastic cum a trecut peste toate. Asta pe langa efortul enorm care se depune in disciplina asta.

Deja faptul ca a ajuns la jocuri e o mare performanta. Sper sa si revina si,sa aiba oameni apropiati care sa o ajute. Si oricum a stat pe margine si si a incurajat partenerele de echipa.

 

————-

Cum s a comportat spadasina romanca revenita in tara mi se pare tare urat. Pacat de efortul ei.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 09:15

Ana-Maria Popescu fosta Ana-Maria Branza, scrimera, medaliata cu Aur la Rio, cu Argint la Tokio, A fost exceptionala!!!!!!!!!!!!

 

 

Conferinta ei de presa a fost extraordinara. Am ascultat-o integral.

Un discurs manifest. O pledoarie excelenta pentru sport si performanta. Pentru o ziaristica sportiva curata si corecta, pentru eforturile depuse de toti sportivii numai ca sa ajunga la olimpiada, 

Efortul ei ne-a adus o medalie de argint, tarii.

Conteaza culoarea medaliei? 

De 2 ori am urmarit da capo al fine discursul ei. 

 

Din discursul ei:

"Anul trecut în luna iulie de-abia renunțasem la cârje, învățam să merg din nou. Iar acum m-am întors cu o medalie, chiar de argint, de la Jocurile Olimpice. Dacă eu am putut, oricine poate, visați oameni buni.
 
Visați și credeți în visul vostru chiar și atunci când pare incredibil. Pe lângă asta, să le țineți pumnii și când nu aveți nimic de spus despre sportivii români măcar nu spuneți.
 
E greu, e al naibii de greu să fii acolo, să știi că ai concurs și să citești un titlu, un titlu care poate că aduce trei click-uri. Dar poate dărâma castelul, castelul din cărți de joc al unui sportiv care a muncit atâția ani de zile și nu-i corect.
 
Hai să ne apreciem munca unii altora și să trăim în armonie, pentru că vrem nu vrem, suntem cu toții o echipă. Ne place sau nu, suntem în aceeași echipă cu toții" 

 

"Și dacă eu am reușit, atunci cu siguranță fiecare copil care intră într-o sală de sport trebuie să înțeleagă că are o șansă, iar datoria noastră este să îi susținem. Când sunt jos, mai ales când suntem jos"

 

 

 

Zic io sa sa ascultati discursul, si inainte de asta sa stiti ca ditai ministrul a jignit-o, si sa va faceti propria parere. 



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 09:31

https://www.g4media....e-olimpice.html

N am pomenit nimic de performantele si munca ei. Oricum foarte nesportiv si arogant a revenit in tara.
 

„Credeam ca ma asteptati cu cecul de cinci milioane de lei.“ declaratia sportivei. 
 

Iar ministrul sportului, indiferent bun, rau, e si el fost campion. Trebuia sa se bucure de medalie si sa lase pe alta data frustrarile si nemultumirile.



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 10:46

 

 

„Credeam ca ma asteptati cu cecul de cinci milioane de lei.“ declaratia sportivei. 

A fost un raspuns ironic pe masura afirmatiilor ministrului care tocmai, ca fost sportiv, trebuia sa stie mai bine ce scoate pe gura legat de munca si performantele altui sportiv. 



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 10:48

Ma bucur ca atat s-a retinut din performantele acestei excelente sportive si din punct de vedere fizic si moral! Si inteleg. Cand oamenii sunt departe si citesc doar o mica particica fara sa cunoasca situatia in ansamblu cred ca nimeni nu trebuie sa aiba nicio pretentie.

 

Ea a cerut in nenumarate randuri un buget de doar 5 milioane de lei, pentru sportul numit scrima, pentru sala care nu este moderna, pentru antrenorii care fac din rahat bici cu copiii talentati.

 

Raspunsul ministrului a fost, ca sa se disculpe pentru negativizarea cererii: Ana Maria Popescu nu ar fi luat medalia de aur la JO de la Tokyo nici dacă bugetul federaţiei de scrimă ar fi fost mai mare cu 5 milioane de lei. Afirmația sa a scandalizat opinia publică din România.

De aici si sarcasmul ei si refuzul de a da mana cu ministrul.

===

 

Si da, Ana Maria Popescu a avut dreptate. In discursul sau.

Incredibil cum in loc sa laudam performantele cuiva aducem in discutie rahaturi numai asa sa tarnuim reputatia cuiva. Sa il judecam. Sa ii minimizam eforturile.

 

Pfui, sa fie la voi acolo.

Ca pentru mine Olimpada inseamna altceva.



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 10:49

Daaa...

 

 

Hai ca daca tot s-a deschis subiectul, ce spuneti de Simone Biles si actiunea ei?

 

 

Am auzit interviu cu un tip care spunea ca desi  traim cel mai fast moment pentru omenire (e pace, prosperitate, este mancare, tehnologia ne face viata usoara) , e si momentul cu cele mai multe depresii si anxietati. 

Sper ca toti sportivii sa aiba sprijinul si ajutorul specializat al psihoterapeutilor. E greu cand esti in lumina reflectoarelor si asteptarile de la tine sunt uriase, in acelasi timp fiecare gest , fiecare vorba fiindu-ti analizate si disecate in media.



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 29 iulie 2021 - 10:58

Ce mai interpretam la greu, nu e vorba de a minimiza eforturi.

Sa fie acolo la voi, tipic mioritic scandalul. 
Citiți puțin și comentariile la articol. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -