Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reguli sanitare in strainatate


97 raspunsuri la acest subiect

#31
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 iulie 2021 - 16:07

Marox, vrei sa calatoresti in Grecia? In locul tau as amana vacanta pana va avea si a doua doza.

Nu neaparat in Grecia. Mi-e teama insa ca restrictiile se vor intinde la toate tarile. Iar noi avem concediu in ultima saptamina de iulie, peste o saptamina, deci, si inca nu am luat nici o hotarire. [fri]



#32
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 14 iulie 2021 - 16:16

In Slovenia au emis azi o circulara, pana in 15/08 sunt scutiti de prezentarea certificatului de vaccinare cei care sunt in tranzit, dar dupa 15/08 nu se stie daca regula nu va deveni obligatorie pentru toti cei care vor intra in Slovenia, indiferent cu ce scop.


Editat de szivarvany, 14 iulie 2021 - 16:18 .


#33
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 11:10

Nu neaparat in Grecia. Mi-e teama insa ca restrictiile se vor intinde la toate tarile. Iar noi avem concediu in ultima saptamina de iulie, peste o saptamina, deci, si inca nu am luat nici o hotarire. [fri]

Grecia si-a modificat intr-adevar regulile pentru turisti.

 

La intrare - pe aeroport, se face aleator test gratut la cei care vin doar cu PCR - fara vaccinare.



#34
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 02 august 2021 - 12:52

Incepind cu 1 august, România a pus Franta pe lista galbena. Ceea ce inseamna ca persoanele care vin din Franta trebuie sa fie vaccinate obligatoriu cu 2 doze Pfizer, Moderna, AZ sau 1 doza Johnson. In caz ca nu esti vaccinat sau doar cu 1 doza (acolo unde sint cerute 2) poti sa treci cu un test PCR (cel antigenic nefiind acceptat) negativ de mai putin de 72 ore. Intervalul intre data intrarii in România si data ultimei doze de vaccin trebuie sa fie mai mare de 10 zile.

 

Pe pagina web a Ministerului de Afaceri Externe francez se specifica clar ca România nu recunoaste schema de vaccinare franceza, adica 1 doza unica de vaccin daca persoana a avut deja Covid.

 

Asa ca, pina la urma, a fost cit pe ce sa nu scap de ce mi-a fost frica. Cu alte cuvinte sa fie blocata fiica-mea la Otopeni. Am ajuns vineri dupa masa acasa din vacanta si noroc ca m-am gindit sa verific daca sint regulile de intrare in Ro schimbate. Si, da, erau! Modificarea fusese facuta vineri 30/07, precum mai sus, cu intrare in vigoare duminica, pe 1/08.

 

Simbata dimineata ne-am grabit sa mergem la spitalul judetean, singurul loc unde se putea face un test PCR fara programare. La 8.30 erau deja aprox 20 persoane inaintea noastra. Din fericire am primit rezultatul in aceeasi zi si a putut sa plece linistita.

 

Mi-a povestit dupa ce a ajuns ca a avut nevoie sa arate rezultatul negativ, a fost suficient si nu s-au uitat pe pasaportul sanitar unde era scris ca era vaccinata (bine, cu o singura doza de Pfizer, dar se considera vaccinare completa in Fr pt ca ea a avut Covid). A avut emotii pt ca la coada la care statea, pe toti cei din fata ei nu i-au lasat sa intre. Insa nu stie de ce si nici nu stie daca erau români ori francezi.



#35
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 02 august 2021 - 13:29

Marox, ma bucur ca a ajuns bine, vacanta placuta!  (eu cand am zis ca trece fara probleme cu vaccin, Franta era in zona verde si nici nu stiam ca nu are 2 doze facute. Am vazut si eu ca fiecare tara a avut politica proprie de vaccinare , dar apoi nu au fost in stare sa puna aceleasi reguli generale de calatorie nici macar in cadrul UE). 



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2021 - 13:43

Marox, dar putea face dovada ca a fost bolnava sau nu se incadra la perioada?

 

Si Germania a modificat de la 1 august, conditiile d eintrare in tara, cei vaccinati fara test PCR, doar daca se intorc din zonele rosii.



#37
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 02 august 2021 - 16:08

Laura25, multumesc [flo2]. Regulile se schimba atit de repede incit este practic imposibil sa faci rezervare cu mult timp inainte. Sau mergi la risc. In vara trecuta nu evolua pandemia in ritmul asta, in loc sa fie mai bine am impresia ca e mai rau.

 

Andacos, noi am avut covid in octombrie, a trecut prea mult timp ca sa ia in calcul imunitatea datorata bolii.

 

Si cu toate astea, ieri aeroportul Charles de Gaulle era plin, ca in zilele bune. Era o coada de n-am mai vazut pt Atena si Corsica. In sudul Frantei, unde am fost in vacanta, era lume multa, in ciuda faptului ca in zona respectiva numarul de cazuri a explodat. Am vazut multe masini olandeze, reprezentau incontestabil cel mai mare numar de turisti straini. Am vazut si citeva masini nemtesti, dar inca nu luasera vacanta, pe la sfirsitul saptaminii am vazut mai multe. De fapt, ordinea descrescatoare ar fi: olandezii, elvetienii, nemtii si pe urma restul lumii. Citiva italieni si spanioli si practic nimeni din estul Europei.



#38
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 august 2021 - 17:06

 

Si Germania a modificat de la 1 august, conditiile de intrare in tara, cei vaccinati fara test PCR, doar daca se intorc din zonele rosii.

 

Principala modificare este ca toate persoanele nevaccinate care se intorc din strainatate, indiferent de tara, trebuie a prezinte un test negativ.

 

Test negativ trebuie sa prezinte si cei vaccinati daca se intorc din zona rosie.

Personal sunt de parere ca aceasta prevedere va duce la deschiderea listei activitatilor unde si celor vaccinati li se va cere test negativ si va genera in timp scaderea drastica a vaccinarilor 



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2021 - 17:15

Principala modificare este ca toate persoanele nevaccinate care se intorc din strainatate, indiferent de tara, trebuie a prezinte un test negativ.

 

Pentru mine era de inteles ca cei nevaccinatoi trebuie sa prezinte teste negative, daca cei vaccinati veniti din zonele rosie , trebuie s-o faca.

 

Dar formularea ta e mai clara, ai dreptate.

 

Cu partea a doua nu sunt de acord, una e sa vii dintr-o zona rosie, cu indienta foarte mare, si una e sa te duci la film, intr-o zona cu incidneta redusa.



#40
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 august 2021 - 08:51

Si Cipru e in zona rosie actualmente si turistii vin ca la balamuc.

Ieri cand l-am luat pe fiumeu de la aeroport - am crezut ca e miting acolo - un puhoi de oemani, autocare ... Iar fiumeu a spus ca la aterizare a spus pilotul ca nu a mai vazut asa ceva - nu aveau loc de parcare pe aeroport cu avionul - erau 20 de avioane care venisera....

 

Aici in Cipru - daca ai pasaport de vaccinare pe telefon  - intri pe un culoar special - e foarte bine organizat.

 

Dar, fiumeu - venind in Italia - cu acte in regula - au facut la tot avionul test rapid  (gratuit) - ei spun ca fac aleator la avioane - toti pasagerii, pentru a vedea statisc care e situatia.

 

Insa, cazurile sunt in scadere aici.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -