Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reguli sanitare in strainatate


97 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 01 iulie 2021 - 10:49

Vacantele se apropie sau au inceput. Si odata cu ele, intrebarile: care sint regulile sanitate in vigoare in tara X sau Y in care am vrea sa mergem - pasaport sanitar, vaccin obligatoriu, etc? Cit costa un test PCR sau antigenic?

 

Ma gindeam sa recapitulam intr-un topic separat toate regulile de calatorie in strainatate si sa-l actualizam in functie de informatiile comunicate oficial.

 

Franta: https://www.interieu...de-voyage#from2

Grosso modo, in traducere: daca vii dintr-o tara "verde" (UE) si esti vaccinat, prezinti certificatul de vaccinare. Daca nu esti vaccinat, trebuie prezentat un test PCR sau antigenic negativ de mai putin de 72 ore.

 

Informatie recenta: Testele vor nu vor mai fi gratuite pt turistii straini incepind cu 7 iulie - vor costa 49 euros un PCR si 29 euros cel antigenic. Testele PCR trebuie facute in laborator, cele antigenice se fac in farmacie.

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 iulie 2021 - 10:49

Stie careva care sunt regulile in Portugalia?



#3
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 iulie 2021 - 11:16

Mie afacerea asta cu teste PCR mi se pare tare nebuloasa. Preturi de aici intre 70  si 90 de euro.
In Romania am gasit si cu 50 de euro. Unde este diferenta asta la pret? Ce profit se scoate la un singur test? 
 

Testele rapide din farmacie costa 4-5 euro.



#4
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 01 iulie 2021 - 14:38

Judoka, cum stii, in Franta mina de lucru e scumpa. Pe extrasul cu actele platite, vreo 10 euro erau luati pentru prelavarile din nas. (ceea ce e normal). Cei 70 de euros sunt direct platiti de stat (Sécurité Sociale) si nimeni nu platea nimic din buzunar, chiar daca era o analiza facuta "din comoditate" si chiar pentru cei care veneau in Franta si se testau. Mi se pare normal sa fie cu plata. Testul PCR are si avantajul ca e "oficial". 



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 09:47

Regulile de intrare in Elvetia sunt aici:

 

https://www.bag.admi...inreisende.html

 

Pe liata tarilor de risc au ramas 3, cele cu mutanti: UK, Indua si Nepal.

 

Copiii aub 16 ani nu stau in carantina..in cazul in care vin dintr-o tara cu mutant, au nevoie de test antigen (facut cu max 24 ore inainte de intrarea in tara) sau PCR (facut cu max 72 ore inainte de intrarea in tara).

 

Cei vaccinati (de la 16+) sau care au avut covid, nu tb sa stea nici in carantina si nu au nevoie nici de test, chiar daca vin dintr-o tara cu mutant.

 

Toti cei care vin cu avionul tb sa-si dea datele de contact (e un cod QR, unde apar datele tale, zborul si locul din avion).

 

La noi testele antigen sunt gratuite (din mai); cele PCR de la 150 Fr in sus.

 

Avem certificatul covid din 7 iunie, e recunoscut de UE si statele Schengen. La fel, certificatul UE e recunoscut aici. Avem un app unde l-am incarcat, autoritatile au un alt app, covid check, unde il verifica. Ei vad doar numele, data nasterii si ca e verde. Nu vad daca esti vaccinat, ai avut covid sau ai test negativ. La inceput certificatul era valabil 6 luni, acum au prelungit la 1 an.

 

Noi avem si certificatele internationale de vaccinuri, recunoscute in toata lumea. Se poate calatori si cu ele.


Editat de Ella73, 03 iulie 2021 - 09:49 .


#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 10:18

Mik, inseamna ca in Elvetia mana de lucru e si mai scumpa  [:)] . Ella, fantastic ce preturi aveti. 150 franci un test ? Daca ai familie numeroasa ai incurcat o.

 

Marox, unde vreti sa calatoriti? 

Noi am vrea Spania anul acesta. Problema e copilul de 14 ani, care nu e vaccinat, deci trebuie sa gasim un centru sa facem test antigen recunoscut. Grrr. Se cer teste de la 12 ani.
Si cum tranzitez Elvetia? Trebuie sa ma informez si cu regulile de acolo.

—————

 

Da, e normal sa fie cu plata.
Daca ai‘ ghinion‘de familie numeroasa, platesti mai mult. Ssu stai local si asa v ati chiunuit ca fraierii cu scoala on line si lipsa activitatiilor/ socializarii atata amar de vreme.

 



#7
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 11:58

Testul pcr in ro m- a costat 243 RON. 
daca pleci din Germania romania nu se cere test ( costa 79€ in Germania. )
in August noi Adulți vom fi vaccinați dar copii nu. Alți  bani, alta distracție . 
noi nu vaccinam copii . 



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 19:08

Ce sunt testele antigen ca m-am zapacit?Testele rapide?

 

Eu stiu ca cerintele de testare(respectiv testele PCR) sunt aöe companiilor aeriene, n-are nicio treaba cu intrarea intr-o tara sau alta.

 

Tara din care vii, daca e pe lista"neagra" atunci stai in carantina, nu imi amintesc sa fi ctit undeva ca un test PCR negativ, te poate scapa de carantina.

 

Va chiar o tara de pe lista "neagra" te trimite obligatoriu in carantina, insiferenr de test, de faptul ca esti sau nu vaccinat



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 19:36

Noi n-avem lista neagră, avem lista roșie și cei ce vin de acolo stau izolați pe banii lor la hotel 10 zile. Cei  de pe lista Galbena se izoleaza acasă 10 zile. Dar or sa schimbe regulile pentru cei vaccinați de 2 ori.


Editat de Letitia1, 03 iulie 2021 - 19:38 .


#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 iulie 2021 - 19:48

Noi n-avem lista neagră, avem lista roșie și cei ce vin de acolo stau izolați pe banii lor la hotel 10 zile. Cei  de pe lista Galbena se izoleaza acasă 10 zile. Dar or sa schimbe regulile pentru cei vaccinați de 2 ori.

Asa e cu listele astea, doar ca pe momenz nu-mi venea deloc in minte cum s enumesc!!! [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -