Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reguli sanitare in strainatate


97 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 iulie 2021 - 15:17

Testul pcr in ro m- a costat 243 RON. 
daca pleci din Germania romania nu se cere test ( costa 79€ in Germania. )
in August noi Adulți vom fi vaccinați dar copii nu. Alți  bani, alta distracție . 
noi nu vaccinam copii . 

 

Cere Germania test la intoarcerea din Romania?



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 05 iulie 2021 - 13:56

Marox, unde vreti sa calatoriti? 

Noi am vrea Spania anul acesta. Problema e copilul de 14 ani, care nu e vaccinat, deci trebuie sa gasim un centru sa facem test antigen recunoscut. Grrr. Se cer teste de la 12 ani.
Si cum tranzitez Elvetia? Trebuie sa ma informez si cu regulile de acolo.

Nu avem o tinta precisa, sint multe tari care ma tenteaza, de unde subiectul. Despre Italia, de ex, am aflat/citit ca un test PCR costa 300 € si ma intreb cit de fiabila e informatia.

 

La noi mai e si problema urmatoare: vacanta la sfirsitul lui iulie, eu cu barbatu-meu sintem vaccinati complet (cu o singura doza caci Covid in octombrie). Fiica-mea a avut si ea Covid in acelasi timp cu noi si astazi se vaccineaza cu unica doza, deci se incadreaza in termenele date ("vaccinare de plus de 14 zile"). Baiatul se vaccineaza si el astazi, dar nu a avut boala, iar a doua doza o va avea de-abia in august. Asa ca banuiesc ca trebuie sa faca un test PCR/antigenic inainte de plecarea din Fr si inainte de plecarea din tara de vacanta.

 

Voi de ce vreti sa traversati Elvetia? De ce nu traversati numai Franta? Ca oricum, ca sa ajungeti in Spania din Germania, dupa Elvetia tot trebuie sa treceti prin Franta.



#13
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 09:49

Marox,

 

nu cred ca poate costa 300 de euro un test, imposibil.
Priveste partea pozitiva, e numai un test, nu patru. Asta e si din cauza ca regulile nu sunt uniforme, nu sunt echitabile, informatii o gramada, nu stii ce sa alegi, liste care se schimba de la o zi la alta.

In Germania, de ex., copiii nu se vaccineaza. 
 

Trecem prin Elvetia, pt ca din est, e mai rapid si oricum trecem pe langa granita. Dar, copiii pana in 16 ani nu au nevoie de test. Macar atat.

 

p.s , noi stam in Franta.

 

Italia pare o optiune buna. Noi nu mergem,pt ca am mai facut 3-4 vacante acolo si mai vrem sa schimbam. Ne gandeam si la Portugalia, dar e cam departe.



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 11:54

Judoka, citeam un articol unde spunea ca Spania asteapta al 4-lea val, situatia sanitara s-a degradat in ultimele zile. Andaluzia si Catalonia au intentia sa preconizeze masuri sanitare restrictive.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 11:57

Judoka, citeam un articol unde spunea ca Spania asteapta al 4-lea val, situatia sanitara s-a degradat in ultimele zile. Andaluzia si Catalonia au intentia sa preconizeze masuri sanitare restrictive.

Eu din cite stiu si Grecia e exact in aceasi situatie.

 

Recent nu am mai citit nimic despre Grecia, insa acum vreo 2 saptamini, am vazut un reportaj in care medicii avertizau de incapabiulitatea spitaleleor, aveau o rata de peste 100 de incetaftai la 100000 de locuitori si emdicii avertizau ca incidenta va creste odata cu invazia turistilor.



#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 06 iulie 2021 - 12:13

Si in Portugalia e marita incidenta. Pe de alta, parte daca stam toti loco, nu stiu ce locuri la cazare mai gasim, in august iau vacanta si bw si bayern.
Prietenii nostrii de aici se duc in Elvetia la aer curat, munte si lacuri.



#17
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 13:09

https://reopen.europa.eu/

 

Acesta e siteul oficial unde gasiti reguli de calatorie pentru fiecare tara membra a UE in parte.



#18
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 17:44

Cere Germania test la intoarcerea din Romania?

nu stiu daca germania cere, dar Lufthansa  cere. 

 

am primit email de la Lufhansa cand eram in ro, cu 3 zile inainte de zbor si mi-a zis sa aduc la imbarcare testul pcr/sau certifical de vaccinare sau dovada ca ai avut boala.

 

am o prietena care a zburat Lowcost duminica si i-a cerut schnelltest - nu stiu care e denumirea pe romana la testul asta rapid ca-s mai multe teste rapide( ea si l-a facut direct in Berlin) ca a zburat de sambata pana duminica.



#19
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 07 iulie 2021 - 17:47

Eu din cite stiu si Grecia e exact in aceasi situatie.

 

Recent nu am mai citit nimic despre Grecia, insa acum vreo 2 saptamini, am vazut un reportaj in care medicii avertizau de incapabiulitatea spitaleleor, aveau o rata de peste 100 de incetaftai la 100000 de locuitori si emdicii avertizau ca incidenta va creste odata cu invazia turistilor.

 

acu vreo 2 saptamani chiar a fost o emisiune la TV din romania, nu stiu care si o tipa din ambasada romana de la Atena spunea ca grecia cere test la turisti veniti.

pe grupurile de turisti romani postau aia ca info e eronata. ulterior a dat vina pe un translator ambasada. mda.

Razvanpascu scria despre asta.



#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 13:58

Am auzit la un post de radio ca e recomandat ca turistii francezi sa evite Spania (Catalonia) si Portugalia. Nu stiu ce oficial vorbea ca n-am prins de la inceput, dat cind jurnalista l-a intrebat ce trebuie sa faca cei care au facute rezervari, tipul a inceput s-o intoarca, ca trebuie sa fie prudenti, etc. Cind ma gindesc la toti portughezii de la mine din sat care fac migratia de vara, minim 3 saptamini si cei care pot 2-3 luni, nu vad cum recomandarile sanitare o sa-i impiedice sa plece.

 

Judoka, voi v-ati hotarit pentru destinatia de vacanta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -