Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregătitoare


29 raspunsuri la acest subiect

#11
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 mai 2021 - 18:08

Dana după mine copilul la 6-7 ani nu știe dacă e bun sau rău cineva cu el sau ce-ar trebui sa facă și deocamdată trebuie îndrumat... tu ai copiii, i-ai lăsa sa se descurce și sa se adapteze de la vârsta asta asa cum spui ca a făcut x? Orice părinte vrea ce e mai bun pt copilul lui și vrea să-i dea un start în viață bun și face tot posibilul pt asta și acest lucru vreau sa fac și eu pt copilul meu, nu sa mi-l obosească și plictisească o doamna sătulă poate... Deci încă o data va rog pe cele care sunteți în situația mea să-mi spuneți ce lucrează copiii la școală, se descurcă? 



#12
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 mai 2021 - 18:48

Deci eu acum ca mămică ma aflu într-o situație dificila și de asta vreau sfaturi de la voi... nu știu cum sa procedez, sa o las unde este mi se pare foarte greu pt ea, sa o transfer nu știu cum o sa fie... ea e o fetita bună și cred ca s-ar adapta cu alta doamna și alți colegi... nu știu dacă ar rezista în continuare unde este acum dacă vor merge în ritmul asta... ma gândeam astăzi sa încerc sa ne unim câțiva părinți care ar fi de acord și considera ca și copiii lor sunt în aceeași situație și sa stam de vorba cu doamna și să-i explicam problemele noastre dar dacă doamna ne-o lua-o în nume de rău și o sa creadă ca ii dam noi sfaturi după atâția ani de experienta în școală... poate ea considera ca face bine? 



#13
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 mai 2021 - 21:27

Dana după mine copilul la 6-7 ani nu știe dacă e bun sau rău cineva cu el sau ce-ar trebui sa facă și deocamdată trebuie îndrumat... tu ai copiii, i-ai lăsa sa se descurce și sa se adapteze de la vârsta asta asa cum spui ca a făcut x? Orice părinte vrea ce e mai bun pt copilul lui și vrea să-i dea un start în viață bun și face tot posibilul pt asta și acest lucru vreau sa fac și eu pt copilul meu, nu sa mi-l obosească și plictisească o doamna sătulă poate... Deci încă o data va rog pe cele care sunteți în situația mea să-mi spuneți ce lucrează copiii la școală, se descurcă?

 

Da, asa am facut. Baftă în continuare. 



#14
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 07:48

tu ai copiii, i-ai lăsa sa se descurce și sa se adapteze de la vârsta asta asa cum spui ca a făcut x? 

 

Si eu, exact asa am facut si fac in continuare. Cu un mare respect pentru scoala si pentru profesori. Nu m-am amestecat niciodata, chiar daca poate in unele situatii, in sinea mea, nu am fost de acord. 

 

Eu nu sunt invatatoare, dar daca as fi si "s-ar uni cativa parinti" sa-mi explice mie ce am de facut i-as ruga politicos sa-si vada de treaba.

 

Fetita ta a ajuns la aceasta invatatoare prin repartitie? Adica ai inscris-o la scoala primavara trecuta si la 1 septembrie ai aflat ca este repartizata in aceasta clasa? Nu cumva, din aceeasi dorinta "de a-i asigura cel mai bun start in viata", ai facut tot posibilul sa ajunga la aceasta invatatoare, despre care ai auzit tu ca e buna?

 

Ioana


Editat de ioana, 20 mai 2021 - 07:49 .


#15
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 08:06

Alyp,

 

o sa aiba aceeasi invatatoare si in clasa 1 ? Teme asa multe are si acasa ? Are timp invatatoarea sa dea atatea teste, in detrimentul explicatiilor in clasa?
De romana nu te plangi, e nivelul la fel de exigent ?

 

Eu as lasa copilul unde este. Daca nu sunt probleme grave, o schimbare e mult pt el, are deja colegii, mediu. Mai ales ca nu are toate orele cu aceasta profesoara. 
Si cum reusesti sa transferi copilul ? 
 

As scrie o nota invatatoarei sau as incerca sa o contactez la telefon / intalnire.



#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 08:09

Si cum a scris Valentina ca procedaza, mi se pare super. [pk] 
Lucruri practice, citit, socotit, descoperit orase. 



#17
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 21:23

Ioana eu m-am mutat în acest oraș de câțiva ani, pe atunci am înscris fata la cea mai apropiata grădiniță, ma interesa doar distanta pt ca mergeam și merg și la servici de dimineață după ce o duc pe ea ,apoi am înscris-o la școala de care aparțineam și unde este și fratele ei vitreg a 8a și a ajuns prin repartiție la aceasta doamna, nu ma așteptam să fie așa pt ca totuși școala e văzută bine și auzisem ca și profesorii și învățătorii sunt buni dar poate la doamna noastră și vârstă își spune cuvantul, nu zic ca nu o fi fost bună cândva dar acum cam încurcă lucrurile și e cam depășită de situație...

#18
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 21:32

Judoka, da o sa aibă aceasta învățătoare pana în clasa a 4a,are teme în fiecare zi și la romana și la matematica și de explicat nu știu ce și cât le explica la clasa pt ca fata oricum nu înțelege nimic poate pt ca sunt și prea grele pt ei...la romana scriu dictari,multe propoziții, fise cu cuvinte cu litera la care sunt, cuvinte cu același sens sau cu sens opus și sigur, manualul lor...

#19
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 21:46

Dacă ai posibilitatea legală să o transferi, încearcă să o faci.

Demersurile singură sau cu un grup de părinți la învățătoare nu vor schimba probabil nimic, o vor agasa doar.

Subliniez că pregătitoarea trebuie, în opinia mea, să deschidă apetitul pentru școală, curiozitatea de a învăța și trăi experiențe de cunoaștere. Nu e pentru a scrie și citi și face operații cu numere peste 30. Astea se fac în cls. 1. Până într-a patra ce vor face, materii de facultate? Și faptul că nu predă celelalte discipline prevăzute în programă ci tot scriere, citire și matematică e un semnal de alarmă.

4 ani va fi greu pentru fetița ta, în cel mai bun caz se va obișnui cu toceala și înghițirea materiei pe nemestecate.

 

Eu mi-am transferat copilul la începutul clasei a 3a. Pentru că nu se adapta la acea școală, era etichetat nemeritat iar comunicarea școală-părinți era una dificilă. Nu numai cu învățătoarea am avut probleme, din păcate ci și cu administrația after school ului, politica școlii în materie de intimidare și atitudinea generală față de părinți. În treacăt, învățătoarea la 1 sau 2 ani de pensie. Nu regret decizia, copilului îi merge mult mai bine acum. Învățătoare în primul an de carieră. Copiii o iubesc și părinții nu prea au ce să-i reproșeze. Nu am "ales" învățătoarea, ci doar școala. Însă le cunoșteam pe toate de la clasa a 3 a, sunt colegele mele. Copilul nu e favorizat în nici un fel, mai face și pozne, dar pe ansblu totul e bine, incomparabil cu anul trecut.



#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 23:03

Tu esti singura care poate sa hotarasca daca ramane fetita la invatatoarea actuala sau alegi sa o schimbi.

 

Tu ce parere ai de invatatoare, v-ati intalnit cu ea?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -