Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregătitoare


29 raspunsuri la acest subiect

#1
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 15:45

Bună dragelor, am deschis acest subiect în speranța că mă puteți ajuta cu niște sfaturi... Am o fetita de 7 ani în clasa pregătitoare și ceea ce face învățătoarea cu ei la clasa mi se pare mult prea mult pt ei, lucrează după manualele de la edu, cele 6 cărticele și în plus multe altele care ar face parte din programa pt clasa 1 sau a 2a din ce am citit eu și culmea e ca are pretenția de la copii sa și știe, le da și multe teme, îi și testează... Ai voștri ce fac, cum se descurcă? În cazul meu ce am de făcut, e normal, asa se face peste tot, au mai mari pretenții de la aceste generații? Mulțumesc. 



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 17:35

Eu am predat la clasa pregatitoare pana in anul asta scolar inclusiv, in Quebec.

Desigur ca sunt diferente de programa, de abordare, etc.

 

Vreau doar sa iti spun ca daca manualele si caietele date copiilor sunt acreditate pentru clasa intai si nu pentru pregatitoare, ar trebui sa semnalezi situatia, in ordine, invatatoarei, apoi directiunii si inspectoratului. Nu este normal ca tuturor copiilor din clasa pregatitoare sa li se impuna si sa li se ceara cunostinte de cls. 1. Se pot da ca material suplimentar poate unor elevi care sunt mai avansati, sa nu se plictiseasca, in cadrul unui invatgamant diferentiat, dar nu tuturor copiilor.

 

Am insa o intrebare, de ce semnalezi acest lucru de-abia acum spre sfarsitul anului scolar, cand e greu, daca nu imposibil sa se faca schimbari in materialul didactic?



#3
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 18:01

Fleurdelise cred ca m_ai înțeles greșit, manualele sunt pentru pregătitoare dar învățătoarea mai face cu ei și altele pe lângă ele, fise, teste, probleme care sunt mult mai avansate... La început, adică în primul semestru a fost cât decât ok, cu câteva scăpări, dar acum în semestrul doi parca lucrurile au luat-o razna...Și face cu toți elevii, nu doar cu 1,2,3 din clasa și are pretenția ca toți sa știe și testele la fel sunt foarte grele mai ales la matematica, vorbesc deja de ecuații, descompuneri, probleme care se rezolva cu plan de rezolvare și prin trei operatii.... Îți mulțumesc! 



#4
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 18:17

Deci eu nu am o problema cu manualele, ele sunt ok, sunt pentru pregătitoare și după programa în vigoare, eu nu sunt de acord cu ce face cu ei pe lângă aceste manuale și mai ales ca le impune sa și știe și li se dau și teme, teste și note după acestea... doamna ei e la ultima generație de copiii, după o sa se pensioneze și ne-a spus ca ea nu se mai schimba acum deci probabil nu îmi rămâne decât sa o schimb eu adică sa transfer fata la alta clasa și mi-e sa nu dau peste alta la fel sau mai rău... de asta vroiam sa aflu și ce lucrează în aceasta clasa și alți copiii... 



#5
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 11:16

... e normal, asa se face peste tot, au mai mari pretenții de la aceste generații? 

Nici vorba. Dimpotriva, se cere tot mai putin. La toate nivelurile de invatamant.

 

Dar nu cu "ai nostri" ar trebui sa compari, ci cu ceilalti colegi din clasa, care primesc aceleasi teme. Ei ce fac, se descurca?



#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 17 mai 2021 - 09:27

Si a mea e tot pregatitoare. Au manuale adecvate, mai au Y si W si au terminat alfabetul. La matematica sunt la operatiuni peste 30.

Au avut teme pentru acasa cat au invatat online, acum cand sunt fizic, nu. Le mai da niste fise pentru consolidarea anumitor litere si grupuri de litere:ce, gi, che, ghi, sa le repete si acasa.

Noi facem cu ea suplimentar, in sensul ca o intreb ce scrie acolo pe panoul ala? sau cati bani ai avut in pusculita, cati ai cheltuit si cati mai ai. Aseara ma intreba cand mergem la Abu Dhabi(nu stiu de unde pana unde) si cu ocazia asta am inceput sa invatam tarile lumii si capitalele lor.

Sunt multumita de evolutia ei in vremurile astea nebune.

Nu stiu oficial cum se descurca ceilalti copii, doamna lor nu discuta cu parintii evolutia altor copii, dar din cate am vazut cand erau online, sunt si mai buni si mai putin buni, mai atenti sau nu.



#7
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 18 mai 2021 - 19:31

Ioana nu știu cum se descurca ceilalți colegi, anul acesta a fost foarte greu din multe puncte de vedere inclusiv al socializării sau al ședințelor cu părinții, din online nu mi-am dat seama pt ca fiecare copil avea pe cineva lângă el care îl ajuta(credeau ei ca fac bine și copilul părea cel mai bun)... dacă întrebi părinții fiecare își lauda copilul ca fiind cel mai cel...

#8
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 18 mai 2021 - 19:47

Valentina Cum face fetita ta operațiile astea până la 30? noi le punem unele sub altele dar e foarte greu sa înțeleagă ei asa cum vrea doamna... La pregătitoare ar trebui sa se ajute de imagini sau numărătoare, bețișoare, etc... Legat de ce faci cu ea suplimentar părerea mea e ca e prea mult, și-asa e prea mult pt ei... și s-ar putea ca mai târziu sa fie obosita și sătulă de atâtea și sa n-o mai intereseze scoala. Fata mea face la școală doar romana și matematica cu doamna, celelalte materii sunt doar cu numele, fac tot astea în orele alea de parca s-ar pregăti pentru testarea națională... noroc ca fac engleza, sport și religie cu alți învățători și mai scapa și ei... deci de asta zic ca doamna asta a lor e prea de tot, sper sa reușesc sa o transfer la alta.

#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 19 mai 2021 - 01:18

Deci eu nu am o problema cu manualele, ele sunt ok, sunt pentru pregătitoare și după programa în vigoare, eu nu sunt de acord cu ce face cu ei pe lângă aceste manuale și mai ales ca le impune sa și știe și li se dau și teme, teste și note după acestea... doamna ei e la ultima generație de copiii, după o sa se pensioneze și ne-a spus ca ea nu se mai schimba acum deci probabil nu îmi rămâne decât sa o schimb eu adică sa transfer fata la alta clasa și mi-e sa nu dau peste alta la fel sau mai rău... de asta vroiam sa aflu și ce lucrează în aceasta clasa și alți copiii... 

Am înțeles cu manualele, nu era foarte clar în primul mesaj. Dacă însă folosește materiale suplimentare de cls. 1 cu toți copiii, problema e aceeași. Nu sunt normale aceste cerințe. Copiii trebuie evaluați după cerințele programei școlare de pregătitoare nu de cl. 1.

 

Probabil unii părinți sunt mulțumiți că e cadru didactic cu experiență și exigentă. Sar pe parcursul anilor până într- a 4 a situația se poate înrăutăți, nu mai sunt calificative ci note și copiii pot fi descurajați.

Doamna pare destul de rigidă din ce spui.

Clasa pregătitoare ar trebui să deschidă apetitul copiilor pentru școală nu să îi înece în teste și teme de cls.1.

 

În concluzie și ținând cont că ar avea aceeași învățătoare până într - a 4 a inclusiv ( aici schimbă profesorul în fiecare an) eu aș transfera copilul. Caută o învățătoare mai tânără cu o abordare mai "aerisită" și cu aprecieri bune de la părinți. Succes!



#10
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 19 mai 2021 - 10:31

Daca copilul nu are o problema cu invatatoarea de ce s-o schimbi ?

Peste vreo 2ani ai sa zici ca nu face nimic la scoala. 

 

Povesteam cu o prietena, profa de franceza la liceu si diriginte, mama unei fete clasa10 acum, un copil exceptional crescut.  Si zicea ma-sa ca indiferent de parerea ei despre profesorii fetei, ea nu s-a amestecat. A lasat-o in pace sa se descurce si sa se adapteze. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -