Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregătitoare


29 raspunsuri la acest subiect

#21
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 20 mai 2021 - 23:18

Am uitat sa intreb, fetita are probleme, s-a plans ca e prea greu? Ii place la scoala?



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 21 mai 2021 - 08:10

Alyp,

 

complicat

Eu as documenta totusi putin ce se face, teste, cate teme are, volumul de munca, faptul ca materiile suplimentare nu conteaza. Vorbit cu educatoarea, cu directiunea scolii, poate la sedinta cu parintii cand se da drumul. Cerut parerea si altor parinti. Daca nu se schimba nimic, esti in continuare nemultumita, poti sa te gandesti la tranfer.

 

Fata mea in clasa a patra a avut ghinion cu o invatatoare dificila. In sensul ca era stresata, tipa mult la copii, nu avea clasa sub control. Problema nu se putea pune in sedinta cu parintii. De transferat nu prea puteam, era in an terminal, la alta scoala era exclus sa o mut.

 

Noroc ca faceau o singura materie cu ea. 
La noi este si sistemul in scoala primara, se schimba educatoarea in fiecare an. Consider ca e f bine asa.

————-

 

Din ce spui tu mi se pare mult : dictari, fractii. Fetita ce zice, cum se descurca ? 

 

Pe de alta parte numai mie mi se pare f ok cum zice valentina ca -rocedeaza suplimentar cu copilul. Iar tie ti se pare greu.



#23
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 21 mai 2021 - 21:04

Deci eu nu înțeleg de ce la noi nu se respecta programa,ce oare vor sa demonstreze învățătorii sau profesorii, sau vor sa ridice anumite scoli în slăvi ca vai ce multă carte se face acolo sau ce implicați sunt ei în predare... și după aceea se mira de ce scot pe bandă,, analfabeți functionali", copiii trebuie cumva stimulați, făcuți sa le placa, să-și pună mintea la contribuție, sa gândească singuri, nu sa fie îndopati ca gascanii și apoi vai doamne de ce sunt plictisiți copiii...zilele trecute doamna le-a reproșat ca doar 2-3 stiu și restul,, dorm în banci"deci dacă de acum sunt plictisiti ce sa mai zic mai târziu...teme,teste sau note nici nu ar trebui sa le dea la pregătitoare. La Valentina cred ca e prea devreme cu orașele și capitalele, fata mea nici nu realizează bine care-i treaba cu tarile și orașele d-apoi să-i mai explic ce-i aia capitala, în rest e bine ca are timp sa facă suplimentar cu copilul, noi abia avem timp de teme și de citit.

#24
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 21 mai 2021 - 21:31

Fetitei nu prea ii mai place la scoala, mai ales când știe ca ii da doamna test nici nu vrea sa se ducă, abia o conving... La teme nu se mai descurca acum, i se par grele și-mi zice sa le fac eu, i se dau exerciții de genul 14-9,23-14,a-19=7 sa se afle a sau a+b+c=29,sa se afle a, b și c dacă a+b=15 și b+c=14 sau probleme de genul A are 14 ani și B cu 9 ani mai mult, câți ani vor avea împreună peste 2 ani... le ia doamna caietele acasă la control și ii este corectata fiecare litera sau cifra,, mâncata" de parca ar trebui sa scrie totul perfect de pe-acum... știe sa citească destul de bine, nu scrie însă după dictare propozițiile pe cât de repede ar vrea doamna și mai greșește la semnele de punctuatie(și astea prea de tot de pe acum), nu prea știe cuvinte cu același sens sau opuse, sau alintate. Oricum în toamna înainte de începerea clasei întâi o sa încerc sa o transfer, pana atunci sunt în căutare de informații despre doamne și despre ce fac alți copii din oraș la pregătitoare, dacă vad ca peste tot au asemenea cerințe cred ca n-avem decât sa ne conformam și sa ne punem pe învățat, dar pe actuala învățătoare tot o schimb. Va mulțumesc pentru răspunsuri și sfaturi!



#25
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 21 mai 2021 - 23:23

Aoleu ! Păi cu asta trebuia sa începi ! Ecuații la pregătitoare !? Dictare ? 

Cred ca programa o poti gasi pe net, iar cu doamna trebuie discutat serios în ședința de fata cu toata lumea. Una este sa dea multe teme si altceva sa sara clase. Ca a sărit cam 2 deja. 

 



#26
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 08:44

a+b+c ?  [fal]  [fal]  [fal]

 

mut-o din vara, dar intereseaza-te despre viitoarea invatatoare, sa nu dai tot peste asa ceva.nu, nu toate sunt asa. doamna actuala nu se va schimba, oricate discutii veti avea. succes!



#27
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 09:00

Nici n-ar avea rost sa se mai schimbe, nu?! Oricum e la ultima generație, o așteaptă pensia, ce mai contează niște copii pe care ii nenorocește?! Eu nu zic sa nu învețe acești copii, chiar sa lucreze mai mult cu cei care au potențial dar nu de acum, să-i ia încet, sa insiste pe ce e de baza în programa... copiii din ziua de azi sunt mult mai inteligenți decât eram noi dar trebuie sa știi cum să-i iei pt ca altfel se pierd și e păcat... 



#28
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 09:08

eu nu cred ca s-ar schimba nci daca ar mai avea 3 generatii pana la pensie. daca un invatator baga doar matematica si romana cu pompa, este pe sistemul vechi. deci adio! trebuie imbinate metode traditionale cu cele moderne. si inca ceva ff important, trebuie sa te cobori la mintea copiilor, dar natural, spontan, nu fortat. trebuie sa te simta ei ca esti acolo pt ei, ca-i intelegi, ajuti, va distrati, dar si invatati razand. ehe...multe sunt implicate in aceasta meserie, care de fapt, e vocatie.



#29
Alyp5

Alyp5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 11:50

Da Velvet, asa e, foarte bine spus! dar ce ne facem ca foarte putini sunt asa... meseria asta nu este pentru oricine... 



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 22 mai 2021 - 22:18

Caută o învățătoare mai tânără, la curent cu metode mai.moderne, cu învățarea prin joc.

 

Velvet, ai mare dreptate!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -