Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transparenta vaccinarii


48 raspunsuri la acest subiect

#21
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:49

Profesorii au fost programati tot pe platforma. Cel putin la scoala pe care o cunosc eu. Da, s-a ibtocmit o lista cu cei care doresc, pentru ca nu eate obligatoriu, apoi cineva din cadrul institutiei a inregistrat toate numele pe platforma.

Nu neaparat. Eu lucrez intr-o universitate, nu m-au programat ei, am facut-o eu, la call center, pe platforma apaream, ca sunt faza a 3-a. Mi-am facut programare la sf lui ianuarie pentru 20 martie abia.



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:50

eu stiam de la inceput ca anumite ministere au centre dedicate. la fel cum a fost in faza 1 cu centrele exclusive. si acum sunt. mi se pare absolut normal sa fie. nu mai zic ca politistii ar fi trebuit sa fie vaccinati in faza 1 cu medicii ca stau pe strazi de 1 an fara pauza. cu bune si rele, dar sunt foarte expusi. 



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:53

 

 

 

Si ca sa fiu sincera pana la capat, nici nu am citit postarea Corinei, am sarit dupa primele 3 randuri la postarea urmatoare, ca , dupa cum spuneam, m-am saturat de aceleasi lamentari si acuze. 

Sincer, nu pricep de ce a trebuit(tu) sa explici...era o constatare, nu e prima data si nu va fi nici ultima data, cind un user din afara tarii-unde nu totul e perfect asa cum ironic sugertezi tu, dar da...se incearca a fi totul bine, este atacat virulent, verbal sua cu voturi negative, cind face o afirmatie despre neregulile ce se vad.



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:55

Nu neaparat. Eu lucrez intr-o universitate, nu m-au programat ei, am facut-o eu, la call center, pe platforma apaream, ca sunt faza a 3-a. Mi-am facut programare la sf lui ianuarie pentru 20 martie abia.

 

Si nu a intrebat nimeni pe.cineva responsabil de ce nu se face.programarea? Sau v-au anuntat ca nu, sau de ce? Eu voiam sa.imi fac singura si mi-a spus ca ar dura mai mult, ca va fi mai rapid prin scoala, si asa a fost



#25
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:58

Conform materialuluii Recorder, așa arată proporțiile celor vaccinați în intervalul 27 dec - 5 martie:

 

Ambele doze.jpg

 

O singura doza.jpg

 

Deci 4008 din 636462 = 0.63%

și 524 din 466558 = 0.11%

 

Cam acestea sunt proporțiile celor vaccinați ”peste rând”.



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 15:02

Deci vestea buna este ca majoritatea respecta ordinea si randul, ceea ce mi se pare ok. Si iarasi presa ia un procent din ceva, si transforma o mizerie in stire nationala. Ca sa ne invatam minte sa mai ascultam in gura presei.



#27
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 15:03

Pe mine m a programat intr o noapte mf, la 23,45 :-) Am fost super fericita. La vaccinul AZ, rapelul il am in aprilie.

Dar cunosc foarte multa lume care nu vrea oricare vaccin, de exemplu, pt ca peste noapte toti sunt microbiologi, alergologi, imunologi :-)

 

Ca o comparatie, in Italia merge greu cu vaccinarea, tatal colegului meu, de 83 de ani cu diferite boli cronice, abia in aprilie va face prima doza de vaccin...

 

Edit: cunosc persoane care au mers seara la centrele de vaccinare si au primit din dozele nefolosite; ceea ce mi se pare ok, adica mi s ar parea strigator la cer sa se arunce aceste doze pt ca unii n au venit 


Editat de szivarvany, 10 martie 2021 - 15:07 .


#28
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 15:05

Anda, au spus ca sa ne programam singuri daca dorim mai repede, alfel trebuie sa dam un mail la resurse umane, cu nu-s ce date,acord, whatever si sa asteptam ca acel cineva sa ne programeze. Nu am asteptat, am facut-o eu personal. Asta bineinteles dupa ce a fost transmisa lista cu personalul dornic sa se vaccineze.

Am colege care s-au programat prin intermediul institutiei, au gasit locuri mai repede, pentru ca s-au programat acum 3 saptamani, cand erau disponibile mai multe vaccinuri.


Editat de valentinag, 10 martie 2021 - 15:07 .


#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 15:08

 

Ca o comparatie, in Italia merge greu cu vaccinarea, tatal colegului meu, de 83 de ani cu diferite boli cronice, abia in aprilie va face prima doza de vaccin...

 

 

Tatal meu- in Romania, primeste pe 25 martie , prima doza, [il]



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 15:08

Am.inteles, sper sa mearga bine si din ce in ce mai repede! Succes! 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -