Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transparenta vaccinarii


48 raspunsuri la acest subiect

#1
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 09 martie 2021 - 22:10

Romania parea ca sta bine la vaccinarea anti covid, pana cand trasparenta aratata brusc de catre ministerul sanatatii ne-a aratat cam cate persoane s-au “bagat in fata” la coada vaccinarii.

 

Voiam doar sa imi exprim indignarea, eu incercand de zile bune sa programez pe cineva din etapa 2 pentru vaccin in Bucuresti.

 

https://m.hotnews.ro/stire/24652859

 

 



#2
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 09 martie 2021 - 22:25

Un alt punt de vedere aici: https://m.hotnews.ro/stire/24654346



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:31

Eu nu inteleg ce se intampla? Se face o vaccinare paralela? SI cum se ajunge pe aceasta lista?



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:33

Trăim în România, credeai ca peste noapte toți, dar absolut toți romanii, de la vladica pana la opinca, au devenit exemple de corectitudine și cinste întruchipata, și ca nu va încerca nimeni sa se vaccineze cu prioritate, deși nu ar avea dreptul?!? Când in fiecare zi, sub ochii noștri, se petrec tot felul de abuzuri, ilegalități, încălcări ale legilor, șamd?


Editat de CorinaDani, 10 martie 2021 - 13:34 .


#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:36

Eu nu inteleg ce se intampla? Se face o vaccinare paralela? SI cum se ajunge pe aceasta lista?

Asa cum au fost vaccinati profesorii prioritar saptamanile astea, pe baza de lista intocmita la nivelul scolii si data mai departe catre inspectorat, apoi DSP. S-au facut liste in cadrul unor insititutii si au fost centre dedicate pt acele institutii  (SRI, MAI, MAPN) . Eu asta am inteles.

 

Pe de alta parte, eu am inteles (poate gresesc) ca nici persoanele din caminele de batrani de exemplu nu au fost vaccinate in urma programarii in platforma, ci pe baza de liste si organizare paralela cu ce se intampla prin intermediul platformei .   



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:07

Profesorii au fost programati tot pe platforma. Cel putin la scoala pe care o cunosc eu. Da, s-a ibtocmit o lista cu cei care doresc, pentru ca nu eate obligatoriu, apoi cineva din cadrul institutiei a inregistrat toate numele pe platforma.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:11

La început, când a fost deschisa platforma de vaccinare pentru programări etapa a 2a, se vedeau toate centrele de vaccinare, inclusiv cele cu circuit închis, dedicate vaccinării cadrelor medicale, celor din armata, jandarmerie, mai, samd. După câteva reglări și update-uri ale platformei, omul de rand, eligibil pentru etapa a 2a, nu a mai putut vedea aceste centre în lista. Exemplu - la Ploiești apărea pe 15 ian un centru de vaccinare la o unitate militara (plus câteva aflate în spitale) , ulterior centrul a dispărut din lista, acolo se vaccinau cei din diverse structuri. La fel și mare parte din centrele existente în spitale, văzute de mine pe platforma, în data de 15 ian. Dacă nu vedeam, poate nu credeam să-mi fi povestit cineva. Am stat calare pe platforma, zilnic, timp de mai bine de 2 saptamani, pana am reușit să-mi programez soțul, pe care platforma nu-l recunoștea inițial ca bolnav cronic, deoarece nu erau încărcate corect și complet informațiile din siui. Nici medicul de familie nu mi-l putea programa, am reușit cu chiu cu vai, după ce am stat o ora pe apel în așteptare, când am sunat la call-center. 



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:12

Si, in afara de asta, situatia reala este ca multi au anulat vaccinarea si au putut propune o alta persoana in loc, care sa benegicieze de doza deja deschisa. Din orice grupa era, important era sa nu se piarda doza respectiva, pentru ca nici asa nu mi se pare corect, sa arunci un vaccin si asa greu de obtinut si de gasit.

 



#9
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:18

https://revistaprese...1-decembrie.htm

nu este vorba despre cei care erau eligibili in etapa 1 sau 2, ci despre cei care s-au bagat in fatza intr-un fel sau altul


Editat de sunnyday07, 10 martie 2021 - 14:21 .


#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:19

Am citit pe rovaccinare.ro, la comentarii, multi cetateni se plang ca merge prost platforma, iar cam tot atatia, din alte orase, se declara multumiti. Parerea mea estr ca ar.necesita ceva imbunatatiri cu programarile acestea, cum de in unele locuri merge si in altele nu, nu pot sa-mi explic. Dar nici nu ma.mira, nu am.vazut pana acum vreun sistem care sa functioneze brici la noi, ca sa ma mir de asta ca da rateuri. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -