Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transparenta vaccinarii


48 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:19

Trăim în România, credeai ca peste noapte toți, dar absolut toți romanii, de la vladica pana la opinca, au devenit exemple de corectitudine și cinste întruchipata, și ca nu va încerca nimeni sa se vaccineze cu prioritate, deși nu ar avea dreptul?!? Când in fiecare zi, sub ochii noștri, se petrec tot felul de abuzuri, ilegalități, încălcări ale legilor, șamd?

Vezi tu Corina, la un alt subiect legat de vaccinare, cind am spus eu si Letitia despre neregulile astea-si vorbim de inceputul vaccinarii cind am facut rearcile astea, imediiat s-a ripostat.

 

Daca spui tu...nu vad nicio reactie negativa.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:23

Aaa, am inteles. Ma bucur ca s-au prins si ca au fost expusa informatia. Probabil mai sunt si prin alte locuri, dar sa nu generalizam. Or mai fi si oameni corecti in tara asta.



#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:27

Profesorii au fost programati tot pe platforma. Cel putin la scoala pe care o cunosc eu. Da, s-a ibtocmit o lista cu cei care doresc, pentru ca nu eate obligatoriu, apoi cineva din cadrul institutiei a inregistrat toate numele pe platforma.

Nu toti, pentru ca nu toti au reusit sa gaseasca loc sau unii s-au decis mai tarziu. Apoi cand au deschis scolile, i-a prioritizat si nu au mai tinut cont (pt cei care nu se vaccinasera deja, desigur) de programarea de pe platforma, ci s-au facut alte liste in scoli. 



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:30

Nu stiu de ce anume a depins. Dar cert este ca la.unele scoli a mers ok, conform protocolului si la unele nu. Eu am avut "noroc"? Desi nu cred ca de noroc a depins, dar sigur nici de "pile",nu se poate discuta de pile la o scoala rurala amarata. 



#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:31

Am citit pe rovaccinare.ro, la comentarii, multi cetateni se plang ca merge prost platforma, iar cam tot atatia, din alte orase, se declara multumiti. Parerea mea estr ca ar.necesita ceva imbunatatiri cu programarile acestea, cum de in unele locuri merge si in altele nu, nu pot sa-mi explic. Dar nici nu ma.mira, nu am.vazut pana acum vreun sistem care sa functioneze brici la noi, ca sa ma mir de asta ca da rateuri. 

Poti sa te programezi daca sunt locuri in centrele din localitatea ce te intereseaza. Daca in Bucuresti nu sunt locuri, nu inseamna ca nu merge platforma, ci ca nu mai ai unde sa te programezi. Daca la Bicaz ma pot programa, nu inseamna ca doar aici merge aplicatia bine. 



#16
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:31

Eu cred ca platforma functioneaza acceptabil, am programat relativ usor 2 persoane peste 80 de ani in ianuarie si aseara am reusit sa programez si persoana peste 65 dupa o saptamana de accessat platforma zilnic la ore diferite.



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:32

Probabil , sper, de fapt, ca administratorii de platforma.si cei care manageriaza tot procesul acesta sa aiba aplecare si spre a analiza erorile si inpeeimentele neprevazute initial si sa remedieze. 



#18
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:32

Dubla. Platforma de vaccinare merge mai bine decat forumul

Editat de sunnyday07, 10 martie 2021 - 14:36 .


#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:34

Vezi tu Corina, la un alt subiect legat de vaccinare, cind am spus eu si Letitia despre neregulile astea-si vorbim de inceputul vaccinarii cind am facut rearcile astea, imediiat s-a ripostat.

 

Daca spui tu...nu vad nicio reactie negativa.

Sincer, imi e lehamite sa citesc de 1 milion de ori ca  "vaaaai, in romania,,#$#%#%, numai in Romania.... , ca doar traim in 'romanica' ..." etc, etc.  E o tara ca oricare alta, cu bune si cu rele, nu e totul un kkt, nu e totul o floare. Dar acelasi lucru il putem spune daca scormonim in stiri despre orice alta tara de pe glob. (in afara de Germania si Elvetia, unde , se stie, totul este perfect!) 

 

 

Si ca sa fiu sincera pana la capat, nici nu am citit postarea Corinei, am sarit dupa primele 3 randuri la postarea urmatoare, ca , dupa cum spuneam, m-am saturat de aceleasi lamentari si acuze. 



#20
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:45

Aici un material Recorder cu situația vaccinărilor. Chiar și reporterii de la Recorder spun că vaccinarea peste rând nu a fost un fenomen de proporții.

 

O parte din vaccinările ”peste rând” sunt date de modul de ambalare și reconstituire a vaccinurilor, când la finalul zilei rămân doze reconstituite care nu se pot păstra până a doua zi și sunt inoculate altor persoane neprogramate că doar nu o să ni se pară în regulă să fie aruncate.

 

Da, s-a practicat probabil și o vaccinare peste rând de altă natură, dar nu este un fenomen generalizat. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -