Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#771
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 iunie 2021 - 13:49

Guess what... se stie stiintific ca este mutatie naturala. 
Dezamagita?  [:)]

 deloc. :)



#772
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:12

Eu am primit o veste trista, fostul meu sef, cel care m-a angajat la primarie, a murit ieri. De complicatii COVID. Avea 83 ani si era un fost medic. Ceea ce nu l-a impiedicat sa fie imprudent.

 

Ne-am vazut prin ianuarie, era presedintele unei asociatii si eu trezoriera. Eram intr-o sala numai noi doi, fata in fata. Era racit si numai ce-l vad ca-si scoate masca, pentru ca, dupa cum zicea, nu mai putea respira! N-am zis nimic, doar m-am tras mai departe si bineinteles, am continuat sa port masca.

 

Ne-am revazut in aprilie, era nemultumit ca nu se putuse vaccina - trebuise sa anuleze programarea pt ca era in continuare racit (sotia lui se vaccinase).

 

Citeva zile mai tirziu am aflat ca era la spital, facuse o forma grava de Covid. Din pacate pentru el nu a fost o intimplare. Organizase la el acasa (in plina pandemie) o gustare la care invitase citiva prieteni, culmea, toti din domeniul medical: o asistenta in farmacie, dentistul si sotia, o secretara medicala, persoane de peste 50 ani. S-a aflat mai tirziu ca una din participanti, desi vaccinata, avea Covid, forma asimptomatica. Tatal ei a facut de asemenea Covid si a fost inmormintat fix in ziua in care implinea 90 ani. Toti ceilalti participanti, toti, au facut Covid. Cei care apucasera sa se vaccineze au facut forme usoare, dar 2 au fost spitalizati cu forme grave.

 

Fostul meu sef a iesit din spital, apoi a intrat din nou, apoi a iesit, a reintrat si pe urma a fost sfirsitul. [:(]



#773
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:32

Condoleante, imi pare tare rau.  :(

 

Bei nene, am ajuns cu frica in san, pare ca nu scapam de covidul asta nicicand  [fri] Nici vaccinul nu e sigur, tot distantarea si izolarea sunt sfinte. Numai ca.... nu se poate face asta la infinit, ani de zile, deja suntem in al doilea an de pandemie... Suntem oameni, avem nevoie si de relatii interumane, copiii au nevoie de scoala fizica, nu de online la infinit, mai vrei sa-ti vezi o ruda, sa iei masa cu un prieten, adica lucruri normale pana la urma, nici macar nu extravagante.

Ok, nu zic ca omul nu a fost putin imprudent, o fi incalcat regulile de la momentul respectiv, asta nu stiu...

 

Ce nu mi-e clar:

- daca te vaccinezi si produci anticorpi, cum de te mai poti imbolnavi de covid si cum il poti transmite? Rolul anticorpilor nu asta este, de a elimina virusul, de a-l respinge daca vine la mine, de a-l suprima?  Atunci cum poti transmite ceva ce nu ai? (Vorbesc la scara larga, nu la exceptii, adica oameni ce nu produc anticorpi in urma vaccinarii, dar de obicei sunt putine cazuri)

- daca ai avut covid la un moment dat, cum te poti reinfecta dupa putin timp, adica 2-3-4 luni? Iarasi nu inteleg. Orie boala ar fi, tot se produc niste anticorpi care trebuie sa te apare de acea boala o vreme, adica cateva luni. Adica daca te mai imbolnavesti, sa se intample sezonul urmator, nu atat de repede. Asa, la virozele comune, poti avea mai multe, ca sunt virusuri diferite, dar aici e unul singur, sars cov 2

 

Nu stiu... multe neclaritati si chestii fff ciudate, pe care eu recunosc ca nu le prea inteleg (dar ma rog, nu am pregatire medicala).



#774
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:37

Guess what... se stie stiintific ca este mutatie naturala. 
Dezamagita?  [:)]

 

Nu se pot da verdicte inca.

Mai multi oameni de stiinta de la The Lancet au refuzat sa dezminta ca virusul e lab-made



#775
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:41

Condoleante, imi pare tare rau.  :(

 

Bei nene, am ajuns cu frica in san, pare ca nu scapam de covidul asta nicicand  [fri] Nici vaccinul nu e sigur, tot distantarea si izolarea sunt sfinte. Numai ca.... nu se poate face asta la infinit, ani de zile, deja suntem in al doilea an de pandemie... Suntem oameni, avem nevoie si de relatii interumane, copiii au nevoie de scoala fizica, nu de online la infinit, mai vrei sa-ti vezi o ruda, sa iei masa cu un prieten, adica lucruri normale pana la urma, nici macar nu extravagante.

Ok, nu zic ca omul nu a fost putin imprudent, o fi incalcat regulile de la momentul respectiv, asta nu stiu...

 

Ce nu mi-e clar:

- daca te vaccinezi si produci anticorpi, cum de te mai poti imbolnavi de covid si cum il poti transmite? Rolul anticorpilor nu asta este, de a elimina virusul, de a-l respinge daca vine la mine, de a-l suprima?  Atunci cum poti transmite ceva ce nu ai? (Vorbesc la scara larga, nu la exceptii, adica oameni ce nu produc anticorpi in urma vaccinarii, dar de obicei sunt putine cazuri)

- daca ai avut covid la un moment dat, cum te poti reinfecta dupa putin timp, adica 2-3-4 luni? Iarasi nu inteleg. Orie boala ar fi, tot se produc niste anticorpi care trebuie sa te apare de acea boala o vreme, adica cateva luni. Adica daca te mai imbolnavesti, sa se intample sezonul urmator, nu atat de repede. Asa, la virozele comune, poti avea mai multe, ca sunt virusuri diferite, dar aici e unul singur, sars cov 2

 

Nu stiu... multe neclaritati si chestii fff ciudate, pe care eu recunosc ca nu le prea inteleg (dar ma rog, nu am pregatire medicala).

Monica, eu nu stau cu frica-n san. 

Nu e nimic ciudat si neclar. Doar trebuie sa citesti mai mult pe tema asta si sa intelegi si mai mult.



#776
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:46

Nu se pot da verdicte inca.

Mai multi oameni de stiinta de la The Lancet au refuzat sa dezminta ca virusul e lab-made

Au afirmat ca este produs artificial?



#777
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 11:09

Nu am zis ca stai tu cu frica in san.

Daca stii lucruri noi, te rog sa mi le explici, daca le-ai inteles mai bine decat mine.

Mie una mi-e neclar cum e cu imunitatea data de vaccin si de boala, cum te poti imbolnavi si transmite boala cand ai imunitate (naturala sau dobandita).

In rest mi-e clar cum se transmite intre oameni, intre un bolnav si un om sanatos, fara imunitate. Treaba cu imunitatea nu prea mi-e clara. 

Monica, eu nu stau cu frica-n san. 

Nu e nimic ciudat si neclar. Doar trebuie sa citesti mai mult pe tema asta si sa intelegi si mai mult.



#778
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 11:11

Inca se studiaza, nimeni nu stie momentan.

Sunt ambele variante in discutie deocamdata: si ca e un virus natural, aparut prin intermediul diverselor specii, si ca ar fi fost studiat in laborator si a scapat de acolo accidental.

Toata lumea vrea sa stie adevarul, dar e posibil sa nu-l aflat niciodata :)

Au afirmat ca este produs artificial?



#779
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 11:57

Condoleante, imi pare tare rau.  :(

 

Bei nene, am ajuns cu frica in san, pare ca nu scapam de covidul asta nicicand  [fri] Nici vaccinul nu e sigur, tot distantarea si izolarea sunt sfinte. Numai ca.... nu se poate face asta la infinit, ani de zile, deja suntem in al doilea an de pandemie... Suntem oameni, avem nevoie si de relatii interumane, copiii au nevoie de scoala fizica, nu de online la infinit, mai vrei sa-ti vezi o ruda, sa iei masa cu un prieten, adica lucruri normale pana la urma, nici macar nu extravagante.

Ok, nu zic ca omul nu a fost putin imprudent, o fi incalcat regulile de la momentul respectiv, asta nu stiu...

 

Ce nu mi-e clar:

- daca te vaccinezi si produci anticorpi, cum de te mai poti imbolnavi de covid si cum il poti transmite? Rolul anticorpilor nu asta este, de a elimina virusul, de a-l respinge daca vine la mine, de a-l suprima?  Atunci cum poti transmite ceva ce nu ai? (Vorbesc la scara larga, nu la exceptii, adica oameni ce nu produc anticorpi in urma vaccinarii, dar de obicei sunt putine cazuri)

- daca ai avut covid la un moment dat, cum te poti reinfecta dupa putin timp, adica 2-3-4 luni? Iarasi nu inteleg. Orie boala ar fi, tot se produc niste anticorpi care trebuie sa te apare de acea boala o vreme, adica cateva luni. Adica daca te mai imbolnavesti, sa se intample sezonul urmator, nu atat de repede. Asa, la virozele comune, poti avea mai multe, ca sunt virusuri diferite, dar aici e unul singur, sars cov 2

 

Nu stiu... multe neclaritati si chestii fff ciudate, pe care eu recunosc ca nu le prea inteleg (dar ma rog, nu am pregatire medicala).

Monica, singurul lucru sigur, verificat de nspe mii de ori in pandemia asta, este ca nu sintem egali in fata bolii. Anticorpii nu sint "cistigati" pe viata, ceea ce explica reinfectarea. Eventual o alta tulpina care apare. Pt vaccin, eu am auzit de la inceput ca nu evita imbolnavirea, ci doar formele grave. Ceea ce explica faptul ca o persoana bolnava poate infecta pe altii.

 

Cind ne-am imbolnavit noi in acelasi timp in familie am facut toate formele - doar diaree (soacra de 73 ani), tuse lunga si oboseala (barbatu-meu), dureri de cap si febra (o nepoata), febra mare si tuse (o cumnata), tuse usoara si stomac deranjat (eu), febra si tuse (un cumnat), pierdere gust si miros (fiica-mea). Fii-miu, care a stat 3 saptamini cu noi in casa, am mincat impreuna, n-a luat boala.



#780
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 12:31

Marox, mersi de raspuns.

Da, chestia asta cu gradul diferit de imbolnavire o stiam, ca difera de la om la om, irasi stiam, cred ca mai mult ma intriga unele lucruri, recunosc. Probabil se vor mai clarifica in timp, sper. 

De ex. in Elvetia, dupa cum zice Ella, daca ai facut boala, te poti vaccina dupa 6 luni si doar o doza. De unde rezulta ca medicii de acolo considera ca 6 luni are corpul uman anticorpi. O doza, pt ca probabil mai raman anticorpi...

La noi nu e asa, te poti vaccina la o luna dupa boala si cu schema completa, ca nu se stie daca produci anticorpi...

Cu vaccinul, daca pericolul este asa de mare si de la persoanele vacinate, sa transmita, parca am o strangere de inima (desi nu am facut si nu aveam de gand sa fac vreo imprudenta majora). Evreii cercetasera si zisesera la un moment dat ca rata de transmitere de la persoanele vaccinate e fff scuzta, nu zero, dar sub 1%, adica nu ceva care sa se petreaca in mod curent. Bine macar ca reduce riscul unei forme grave.

Stiu ca-s intrebari fara raspuns unele din ele, nici cei mai sus decat mine nu le cunosc

[flo2]  [flo2]





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -