Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#41
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 14:17

Am ajuns la 76 de infectati la 100000 de locuitori, insa -nu e nimic oficial, dupa diverse afirmatii a celor de specialitate, nu cred ca vor avea prea multe relaxari de pe 15.

 

Sa vedem...



#42
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 14:25

Dana, dar totusi la voi e lockdawn cu fata umana: se poate calatori in, europa , se poate merge la aki in Elvetia ....

Noi nu suntem in lockdown si nu putem calatori.



#43
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 14:34

Dana, dar totusi la voi e lockdawn cu fata umana: se poate calatori in, europa , se poate merge la aki in Elvetia ....

Noi nu suntem in lockdown si nu putem calatori.

Ceea ce e foarte rau din punctul meu de vedere ca puteam sta si mai bine daca se interziceau calatoriile astea.

 

La noi e totul inchis, deci nu stiu cit de uman e lockdown-ul asta, insa si cu atitea restrictii se incalca regulile.



#44
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 14:50

conform datelor publice - vaccinarea celor de pest 45 de ani din Olanda   incepe dupa 1 mai si va fi cu unul din aceste trei  - AstraZeneca, Janssen sau Curevac

Uw vaccin
In de huidige vaccinatieplanning van de overheid krijgt u vanaf begin mei 2021 – van oud naar jong – een vaccin. Dat kan worden toegediend op een GGD-priklocatie of bij de huisarts. U krijgt mogelijk het vaccin van Oxford/AstraZeneca , Janssen of CureVac .



#45
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 15:03

Eu una as prefera un lockdown strict, 15-30 zile, cu scoli la distanta, serviciu la distanta, magazine inchise, dar dupa aceea sa revina totul cum a fost din iunie pina in septembrie. Adica se mergea la scoala, la serviciu, la cinema, teatre, musee, coafor, vacante.

 

Ori acuma ce e? Unele magazine inchise, dar nu toate, in functie de locatie. Mall-urile de mai mult de 20000 m2 inchise. Un magazinas situat intr-un astfel de centru comercial e inchis, dar daca e situat intr-un centru gen outlet in care se circula prin exterior, e deschis. Carrefour-ul, Auchan-ul, indiferent de suprafata si locatie sint deschise, fiind alimentare.

 

Munca la distanta mai mult nu, decit da (in ciuda guvernului care spune ca asta ar trebui sa fie norma).

 

Copiii, in functie de liceu, o zi da, o zi nu sau o saptamina nu si doua da. La liceul lui fii-mea au mentinut un stagiu practic de florile marului (adica se tine acolo un concurs si au nevoie de sali in saptamina aia), dar intreprinderile care lucreaza la distanta n-au cum sa primeasca elevi si celelalte, cu normele sanitare, n-o sa inghesuie salariatii ca sa le faca loc.

 

Curfew incepind cu ora 18, dar cind vii de la seviciu/scoala nu se tine cont - cu alte cuvinte, lumea circula. In schimb, cind lucrezi pina la 6, ai interes sa faci cumparaturile in week-end.

 

Muzee, cinema, restaurante - inchise.

 

De iesit din tara nu e poate decit cu motiv precis, familial sau profesonial, nu turistic.

 

Statiunile de ski sint deschise, dar toate instalatiile (telecabine, etc) inchise.



#46
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 15:36

habar nu stiu daca mai ajuta ceva. 

In Olanda e de la 18 decembrie lockdown strict - iar de 3 saptamani avem si corfew de la ora 9 seara.

Nu mi se pare ca a ajutat foarte mult. E un echilibr f sensibil.

 

Dar azi au inceput iar scolile in Olanda - toti copiii la scoala. Sa vedem iar ce vine...



#47
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 17:21

habar nu stiu daca mai ajuta ceva. 

In Olanda e de la 18 decembrie lockdown strict - iar de 3 saptamani avem si corfew de la ora 9 seara.

Nu mi se pare ca a ajutat foarte mult. E un echilibr f sensibil.

 

Dar azi au inceput iar scolile in Olanda - toti copiii la scoala. Sa vedem iar ce vine...

La noi se vad rezultatele restrictiilor din 15 decembrie...cum spuneam am ajuns la 76 de infectati la 100000 d elocuitori, ceea ce e foarte bine comparativ cu alte state.Insa abia dupa ce ajungem sub 50 e situatia sub control.



#48
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 18:39

Re

 

habar nu stiu daca mai ajuta ceva. 

In Olanda e de la 18 decembrie lockdown strict - iar de 3 saptamani avem si corfew de la ora 9 seara.

Nu mi se pare ca a ajutat foarte mult. E un echilibr f sensibil.

 

Dar azi au inceput iar scolile in Olanda - toti copiii la scoala. Sa vedem iar ce vine...

Redactor, ce inseamna mai exact lockdown strict la voi? Pentru ca vad ca definitiile lockdown-ului difera destul de mult de la o tara la alta.

 

La noi o mini relaxare de astazi. Se redeschid toate magazinele neesentiale, inclusiv in mall uri, frizeriile si muzeele. Ramane curfew 20-5.

 

cert este ca dupa sarbatori cazurile au scazut la sub jumatate si continua sa scada, mai ales spitalizarile scad si asta e foarte important. Ca a fost curfew ul cauza e greu de stabilit, dar e cert ca a contribuit, a fost probabil o combinatie de factori, faptul ca vizitele s-au rarit oricum dupa sarbatori , etc.

 

Avem 6 regiuni in Quebec in zona portocalie, cu cazuri foarte putine, acolo s-au deschis restaurantele.



#49
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 19:34

La noi lockdown inseamna

- totul inchis in afara de magazine de mancare si farmacii

- nu are voie sa vina mai mult de o persoana acasa



#50
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 08 februarie 2021 - 20:29

La noi nu a fost niciodata faza cu cate persoane sa ai in casa, au fost numai recomandari. Din cauza nu stiu carei chestii legale nu s epoate. La fel, politia nu iti poate intra in casa intre 9 seara si 6 dimineata nici cu mandat.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -