Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1651
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 19:21

Am citit si eu despre soferii de tir in presa romaneasca dar sincer imi scapa ce legatura pot avea ei cu criza petrolului.

 

 

Letitia a spus ca nu e o meserie atragatoare.

intr-unul din video-urile de mai sus se spune ca sunt platite foarte bine cursele catre UK tocmai pentru ca soferii au inceput sa le refuze, fiind atacati de migranti. normal ca nu e atragator sa stii ca poti plati cu viata o cursa.



#1652
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 20:18

Ce de intrebari. Incerc sa raspund la cateva acum doar bazat pe stirile din Norvegia. Oricum UK importa mult gaz de aici, deci e relevant.

 

Gazul nu a secat dar multe campuri petroliere sunt din anii 70 si au ajuns la limita de exploatare. Asa ca e nevoie de proiecte noi care sa intre in productie. Doar ca politica in acest moment este verde, cat mai verde. Ceea ce inseamna ca se reduc prospectele, proiectele se aproba greu.

 

Exportul Norvegiei catre UK a scazut brusc la inceputul lunii aprilie anul acesta. Asa am citit aici. Din cate inteleg a scazut cererea pentru ca a venit primavara. Dar pe de alta parte in acel moment rezervele UK erau mici si zic eu teoretic statul ar fi trebuit sa continue sa importe, nu sa accepte reducerea volumului. 

Acum s-a aprobat cresterea exportului in Norvegia dar nah, mai dureaza putin pana e okish in UK. Plus ca este la alt pret.

Dar sunt si vesti bune. Am inteles ca North Sea Link va functiona intra in curand in operare.

 

Vantul nu a batut unde trebuie anul acesta. Nu a batut unde sunt morile de vant. Probabil se vor contrui si prin alte parti in incercarea de a-l prinde. Mai vedem. 

 

Problema de baza este cererea in continuua crestere. Deh, a crescut nivelul de trai si numarul aparatelor electrice din casa. Si la nivel global ceea ce se intampla acum e puternic influentat de cererea din China si India.

 

Tarile din vest vor sa fie cat mai verzi si sa respecte tratatul de la Paris dar e cale lunga. Iar societatea nu pare a fi dispusa sa renunte la confortul la care a ajuns. 

 

Rusii, da, proiectul Nord Stream 2 e controversat si multe detalii nu sunt publice. 

Superb răspuns! I-l trimit lui Boris draga mea! Dacă te contactează, well tough! 



#1653
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 20:52

Ei, dar suna mai bine sa dam vina pe lockdawn decat pe brexit.

N-are treaba cu Brexitul si cu regimul de exploatare , de taraganarea cu conducta ruseasca...

 

Si nici cu lockdown-ul nu are...ca doar gazul nu vine din China!!!



#1654
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 20:56

in romania urmeaza sa se scumpeasca gazul, deci facturile de iarna vor fi mai mari.

alimentele s-au scumpit deja, observ cum zboara banii din casa ca la nebuni, inca n-am reusit sa calculez o diferenta lunara, dar banuiesc un min. de 25%.

14 lei kg de fasole pastai late intr-o mica piata de cartier de la mine, sambata. si chiar voiam sa fac o mancare scazuta sau o ciorba, deloc n-am mancat anul asta pastai.

in piete mai mari nu merg, ca e omor.

Si in Germania la fel...nu e doar Romania afectata!(Si nu veniti s aspuneti ca in Germ,ania sunt salariile mai mari...scumpirea e scumpire, salariile au ramas le fel!!!)

 

Germania are deja cea mai scumpa energie electrica din Europa, se va scumpi iar, vom avea cheltuieli anuale cu minimum 200 de euro mai amri doar la anergie electrica.La gaz la fel...aceasi 200 de euro mai mult si pentru gaz!!!Daca adaugam ca si preturile au crescut...faceti o socoteala cam cu cit bagam mai mult mina in bizunar.

 

Salariile nu au crescut deloc insa...



#1655
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 21:17

Si in Germania la fel...nu e doar Romania afectata!(Si nu veniti s aspuneti ca in Germ,ania sunt salariile mai mari...scumpirea e scumpire, salariile au ramas le fel!!!)

 

Germania are deja cea mai scumpa energie electrica din Europa, se va scumpi iar, vom avea cheltuieli anuale cu minimum 200 de euro mai amri doar la anergie electrica.La gaz la fel...aceasi 200 de euro mai mult si pentru gaz!!!Daca adaugam ca si preturile au crescut...faceti o socoteala cam cu cit bagam mai mult mina in bizunar.

 

Salariile nu au crescut deloc insa...

E din cauza brexitului! Doar ti-a spus Mcoca!  [:-)))]



#1656
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 21:39

Am uitat sa spun de pretul la benzina care a ajuns undeva la 1,70 euro/l!!!



#1657
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 21:58

Anda, noi folosim acum energie din Germania. Până aici se mai scumpește ceva. Ca să îți faci o idee până unde se ajunge cu prețurile și globalizarea. 
Au ajuns să importe de la voi pentru că aici a fost o vară foarte frumoasă dar secetoasă. Deci nu au produs mai nimic hidrocentralele. Cum spuneam mai devreme nici morile de vânt.



#1658
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 23:03

Iar amesteci "politica ta" in toate cele si exagerezi. Istoric in California benzina e mai scumpa ca in alte state (si salariile mai mari si casele mai scumpe, ca nu poate fi altfel). Cursul benzinei la consum : https://www.eia.gov/...PTE_SCA_DPG&f=W (nu a fost deloc 2,5 anul trecut si nici 5 in momentul de fata, lasa-o moale cu minciunile).

 

mik, iar îți aduci aportul prețios pe forum criticând mesajul meu si jignind … vezi ca ti au scăpat câteva mesaje in urma… 

 

 

 



#1659
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 00:00

 Michelle ai văzut ca o idioata arsonista a dat foc la California. N-are nici o treaba încălzirea globală!



#1660
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 04:53

Michelle ai văzut ca o idioata arsonista a dat foc la California. N-are nici o treaba încălzirea globală!
inca unul acum câteva luni pe lângă San Francisco a fost pus de un profesor, iar altul lângă mine de acum vreo 3 sapt se crede ca pus/ stârnit de oamenii strazii care trăiau sub un pod.
Majoritatea focurilor sunt din neglijența sau cu intenție, sau datorită legilor de mediu nicidecum de încălzire globală…

Dar dau zor cu încălzirea globală ca multi fac milioane si nu-i verifica nimeni ( de ex Al Gore) 

sper sa le dea închisoare pe viata sau închiși la nebuni… e cumplit cata lume suferă din cauza lor. 


Editat de michelle-usa, 28 septembrie 2021 - 04:56 .




Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -