Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1501
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:48

Valentina, asa gandesc multi oameni vis a vis de vaccin, ca e periculos, ca ii imbogatim pe altii (ipoteza asta nu o neg nici eu, si chiar cu propagarea initiala a virusului, cum de a ajuns sa se transmita atat de rapid de la om la om, dupa ce a venit de la liliecii aia), ca e manevra, ca una ca alta...

Pana la urma si virusul poate avea consecinte nefaste asupra organismului (chiar ma rau decat presupusele efecte secundare ale unui vaccin), chiar daca supravietuiesti si iesi din spital... 

Sau ca vaccinul a fost fabricat mult prea rapid si nu a fost timp de studii pt a se stabili clar ce efecte adverse pot aparea. Sa stii la ce te astepti cand faci un vaccin, exact ca atunci cand iei un medicament, ai prospectul in fata.

 

SI eu am cateva cunostint de acest gen. Cu argumentul asta, in special, cu studiile ca sunt necesari macar vreo 3-5 ani.... Poate de regula asa o fi, dar virusul asta era mult prea virulent pt a mai astepta inca vreo 3-5 ani.... Si 1 an jumate-2m cat a trecut pana acum, mi se pare mult si personal marturisesc ca am obosit.

Nici un cele mai negre vise nu-mi imaginam un astfel de cosmar. Imi imaginam o epidemie (stil gripa) care va trece in 2-3-4 luni.



#1502
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:53

Pe 23 oct am o nunta, deja una din cumnate mi-a zis ca ea daca trebuie sa faca test nu vine, ca nu da ea banii pe teste. Vaccin, exclus!

Cosmeticiana mea mi-a zis ca am innebunit, cum sa ma vaccinez, pai astia au dat virusul asta ca sa vanda vaccinuri, sa se imbogateasca! [alcool]

Astept cu nerabdare inceperea anului universitar, la noi o sa fie hibrid, seminarii fizic si cursuri online. Deja e agitatie printre studenti, ca de ce le cere universitatea sa se testeze pe banii lor, ca le ingradeste accesul la educatie. Ei vor online, ca na, te poti duce cu telefonul si sa stai pe wc in timpul seminarului, cum i s-a intamplat unui prof anul trecut! [batcap]

 

Sau o sa fie vaccinatii la interior si ne-vaccinatii afara pe terasa, cum am fost eu la nunta in iunie. Binenteles ca ne-vaccinatii au intrat in sala tot timpul, plus ca atunci o sa fie mai frig.  [fri]

 

Cunosc student care a fost in Italia sapt trecuta ptr un proiect facultate + primarie. Mai erau locuri libere ptr studenti, dar trebuia sa aiba vaccinul facut macar 1 doza si nu au gasit studenti dispusi sa se vaccineze. Mai bine au pierdut o asa ocazie. 



#1503
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:54

La noi scade in continuare incidenta, am ajuns la 63,1 la 100000 de locuitori.



#1504
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:55

Cineva mi-a zis legat de vaccin ca greseala a fost ca e gratis.

Daca se cereau bani ptr vaccin era inghesuiala.  [fri]



#1505
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:56

Am uitat sa spun, s-a decis ca din noiembrie, toti cei nevaccinati, aflati in carantina, nu vor mai beneficia de renumeratie, asa cum era pina acum!!!



#1506
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 09:57

Cineva mi-a zis legat de vaccin ca greseala a fost ca e gratis.

Daca se cereau bani ptr vaccin era inghesuiala.  [fri]

Asta e o mare prostie, pentru vaccinul asta(vaccinurile astea) platim cu totii, chiar si cei nevaccinati, chiar daca ei nu realizeaza asta!



#1507
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 10:16

Ei na si tu acum, de ce sa ma simt intimidata?! Eu nu ma simt deloc intimidata si voi folosi certificatul verde la nevoie. Nu ostentativ, ci acolo unde am nevoie.

Ce o sa mi se intample? Crezi ca o sa-mi dea un nevaccinat una in cap?! 

 

De aia m-am vaccinat, sa scap de o forma grava daca fac, sa scap de boala de tot, sanu nu fac deloc, ca scap de restrictii, si sa am o viata normala. Si nu ma voi lasa intimidata de nimeni, ar fi culmea. Si cei nevaccinati au intrumentele lor de obtinere a certificatului: testele sau eventuala trecere prin boala. Sa le foloseasca fara retineri, daca au nevoie!

Atita timp cit nevaccinatii sunt dominanti, restrectiile se vor aplica tuturor!!!Din pacate...

 

Am inteles ca s-a aprobat certificatul verde si in Romania, insa cred ca multi se vor simti intimidati sa-l foloseasca...la cita agresivitate exista in tabara celor nevaccinati, nici nu e de mirare.



#1508
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 10:19

Cineva mi-a zis legat de vaccin ca greseala a fost ca e gratis.

Daca se cereau bani ptr vaccin era inghesuiala.  [fri]

Nu exista nimic gratuit. Dar ca si accesibilitate vaccinurile ar trebui sa fie exclusiv gratuite oriunde in lume indiferent de tara indiferent de religie, bogatie/saracie(!!). Asta e o utopie azi dar eu asa cred ca ar trebui sa fie.



#1509
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 10:58

Dana, pana la urma vaccinul tot noi il platim, prin contributiile la buget. Noi toti, indiferent ca ne-am vaccinat sau nu.

Doar ca nu exista (si nu ar trebui sa existe) o alta taxa la accesarea lui.



#1510
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 23 septembrie 2021 - 10:59

of topic = eu cred ca toate tarile ar trebui sa doneze din productie tarilor in curs de dezvoltare. Orice si de toate. 

Am lucrat intotdeauna in productie, va spun sigur, ca intotdeauna ar fi ceva de dat. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -