Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1681
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 09:56

Prin comparatie la noi deja se vaccineaza la cerere cu mic cu mare, este un pas inainte :-)  Si asta nu e iluzie, e realitate :-)

Colegul lucreaza tot in domeniul transporturilor, teoretic avea prioritate, dar abia si au facut vaccinul colegii de 50 ani + .

teoretic,

practic cei din domeniu transporturilor nu au nici o prioritate.

 

la noi in prio 3 au intrat politistii si cei din indutria alimentare. Teoretic, ca de la 07.06 e liber, fara prio. 

 

si eu intram in categoria 2 (handicap) de vaccin, teoretic. practic nici in grupa 3 (lucrez pt  industria alimentara) nu am reusit sa gasesc termin.

 

discutia continua.

 

ceea ce ma uimeste pe mine ca Ro s-a oprit undeva la 25%, chiar si cu liberalizarea programarilor. Adica vaccineaza copii, si tot e putin.

 

eu azi la 16 am termin la vaccin si ma doare capul. 



#1682
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 10:03

 

ceea ce ma uimeste pe mine ca Ro s-a oprit undeva la 25%, chiar si cu liberalizarea programarilor. Adica vaccineaza copii, si tot e putin.

 

eu azi la 16 am termin la vaccin si ma doare capul. 

 

Romanii "e destepti", nu se vaccineaza cu serul globalist, masonist, insemnat cu semnul fiarei 666, cip-uit. 

Cu micii a mers pentru cei care oricum nu prea au mancat dupa votca de la birtul din colt platita pe datorie in caiet pana vine ajutoru' social sau alocatia lui pruncu' .



#1683
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 10:29

Romanii "e destepti", nu se vaccineaza cu serul globalist, masonist, insemnat cu semnul fiarei 666, cip-uit. 

Cu micii a mers pentru cei care oricum nu prea au mancat dupa votca de la birtul din colt platita pe datorie in caiet pana vine ajutoru' social sau alocatia lui pruncu' .

 

La un asa discurs nici eu nu m-as fi vaccinat. Ptr ca nimeni nu asculta un adevar prezentat cu atata batjocura si condescendenta. 

 

Am discutat cu o doamna in varsta care tot asa mi-a explicat ca ea nu "isi baga virus in ea" si etc. 

I-am explicat foarte frumos cum functioneaza vaccinarea in general si toate beneficiile ce rezulta de aici si i-am spus ca eu cred ca trebuie sa fie un act medical benevol. I-am mai spus ca la mine in familie s-au vaccinat toti cu exceptia copiilor. N-am verificat daca s-a vaccinat, ca nu ma intereseaza, dar sunt convinsa ca va avea alta atitudine. 



#1684
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 10:46

La un asa discurs nici eu nu m-as fi vaccinat. Ptr ca nimeni nu asculta un adevar prezentat cu atata batjocura si condescendenta. 

 

Din pacate un "discurs" plin de adevar, mie chiar imi pare batjocora la adresa stiintei toate teoriile aste fluturate cu atita siguranta pe tot felul de portaluri/site-uri romanesti.

 

Am o cunostinta antivaxer...nu va spun ce lista de afecte adverse ce apar dupa vaccinare, deci ca urmare a inocularii vaciinului, nu la efectele inteparii- cred ca pe aia cu solzii a uitat-o!!! [alcool] [alcool]

 

Cumva -dupa ce mi-am creat o impresie despre cum e privit vaccinul in mediul romanesc, eram sigura ca s eva ajunge in punctul asta.



#1685
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 10:50


si eu intram in categoria 2 (handicap) de vaccin, teoretic. practic nici in grupa 3 (lucrez pt  industria alimentara) nu am reusit sa gasesc termin.

 

Lasind la o parte ca te vaccinezi astazi, cum s-a desfasurat inscrierea la voi, de nu ai primit termin daca faci parte din grupa 2.

 

Adica, astepti sa ti se faca o oferta de termin, care oricum va fi inaintea celor din urmatoarea categorie, deci nu stiu cum de "nu ai reusit sa gasesti termin", terminul asta fiindu-ti dat, nu-l cauti tu...

 

Sotul a primit vineri a doua doza, vineri a fost ok, simbata s-a resimti putin insa dupa un paracteamol a fost ok.I-a spus doctorita ca urmez si eu la vaccinare(asta stiam dar as fi vrut sa stiu cam cind [:)])



#1686
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 11:04

Lasind la o parte ca te vaccinezi astazi, cum s-a desfasurat inscrierea la voi, de nu ai primit termin daca faci parte din grupa 2.

 

Adica, astepti sa ti se faca o oferta de termin, care oricum va fi inaintea celor din urmatoarea categorie, deci nu stiu cum de "nu ai reusit sa gasesti termin", terminul asta fiindu-ti dat, nu-l cauti tu...

 

Sotul a primit vineri a doua doza, vineri a fost ok, simbata s-a resimti putin insa dupa un paracteamol a fost ok.I-a spus doctorita ca urmez si eu la vaccinare(asta stiam dar as fi vrut sa stiu cam cind [:)])

 

faptul ca fac parte din categoria 2: medicul meu de familie dupa ce m-am mutat e un ortoped si nu face vaccinuri in cabinet. mi-a zis sa sun la 116117. am sunat de multe ori. dar raspuns: nr nealocat. Am inteles ca trebuie sa sun dupa fix, nu dupa mobil. ei bine, eu dupa fix nu pot suna. decat de la servici. si am lucrat de acasa.

dar apoi seara am inteles ca mergea..nu mai conteaza.

 

trebuie sa suni sa ti se de-a cod si cu codul ala iti cauti loc la vaccin.

in categoria 3 am urmat fix acelasi traseu. Parca la mijloc de aprilie au trecut la categoria 3 si am primit actele de la firma semnate cu prio 3.

 

E bine asa?!

 

 

am colegi care au stat si au sunat si au primit cod, au gasit loc la diverse centre si atunci la vaccinare trebuia sa ai hartia de la angajator ca esti prioritar.

altfel, nu te vaccinau.

 

pe de alta parte recunosc ca nu am stat de dimineata pana seara cu mana pe telefon.  Noi lucram in online cum nu am lucrat vreodata. am avut si 50 de ore saptamanale, in momentul in care eu lucrez part-time.

pe de alta parte serviciul a scris ca incearca sa aduca vaccinarea in sediu, asa ca degeaba ma vaccinau eu, daca nu vaccinam si barbatul. azi ne vaccinam amandoi. si, vad ca sunt niste locuri libere din inmultirea dozelor de vaccin. dar tot nu vaccinam copilul, cel mare. 

 

ca cel mic nu il vaccinam deloc.



#1687
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 11:08

Dana,

 

pai cred ca in curand vor vaccina pe toti si va fi ca in ro. la liber. 

miercuri au fost 1,2 milioane de vacinuri facut iar vineri  985.000 vaccinuri. 

 

si in orice societate vor ramane un procent nevaccinati.

 

la copii in clasa sunt destui copii de 16 respt 14 ani nevaccinati vreodata


Editat de Elkia, 14 iunie 2021 - 11:09 .


#1688
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 11:11

La noi se face on line inscrierea-se facea mai bine spus ca daca priorizarea s-a ridicat, nu stiu acum cum se procedeaza.

 

Te inscrii on line si primesti de la ei e-mail cu data la care te vaccinezi.

 

La sotul meu-tot in grupa a doua a duratcred ca vreo doua luni pina a primit programare , insa am anulat-o ca a primit mai repde la medicul d efamilie.

 

Ins ainscrierile sunt on line-au fost.



#1689
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 11:11

La noi se face on line inscrierea-se facea mai bine spus ca daca priorizarea s-a ridicat, nu stiu acum cum se procedeaza.

 

Te inscrii on line si primesti de la ei e-mail cu data la care te vaccinezi.

 

La sotul meu-tot in grupa a doua a duratcred ca vreo doua luni pina a primit programare , insa am anulat-o ca a primit mai repde la medicul d efamilie.

 

Ins ainscrierile sunt on line-au fost.



#1690
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 11:35

Dana,

 

pai cred ca in curand vor vaccina pe toti si va fi ca in ro. la liber. 

miercuri au fost 1,2 milioane de vacinuri facut iar vineri  985.000 vaccinuri. 

 

si in orice societate vor ramane un procent nevaccinati.

 

la copii in clasa sunt destui copii de 16 respt 14 ani nevaccinati vreodata

Inca e putin vaccin pentru citi solicitanti sunt!!!

 

Adica ridicarea priorizarii nu inseamna neaparat ca te vei si vaccina mai repede.Pentru perioada urmatoare am inteles ca iar se asteapta mai putin vaccin si din ce s eprimeste trebuie asigurata cea dea doua doza, deci  si fara priorizare , nu primesti termin as arapid.

 

(eu am sperat sa primesc pina la sfirsitul lui mai , inceputul lui iunie termin, insa nu a fost sa fie...mai astept)





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -