Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1691
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 iunie 2021 - 14:17

Fiica-mea a fost fara putere dupa rapel (Moderna), a dormit aproape toata ziua. Eu maine am rapelul, sunt curioasa cum va fi. 



#1692
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 10:04

Aici vaccinarea a inceput sa stagneze. Au spus la TV ca e din cauza ca oamenii vor sa plece in vacanta si, daca se vaccineaza acuma, rapelul pica in iulie-august, ceea ce nu le convine multora.

 

Dupa ce, prin aprilie se practica turismul vaccinal (unii faceau 50 km, chiar 100 km dus ca sa se vaccineze), acuma sint locuri libere de pe-o zi pe alta la un centru la 15 km si doar jumatate din doze sint rezervate. La noi in comuna va fi instalat un centru provizoriu, 1000 doze pe 3 zile, la inceputul lui iulie. Voiau sa puna programarile pe un site cu 2 saptamini inainte, dar au decis sa avanseze data, doar, doar, or gasi amatori pt toate dozele.

 

Faptul ca lumea vrea sa plece in vacanta il constatam si noi in primarie. Suna telefonul in nebunie pt programari de pasapoarte. Au asteptat toti sa se deschida granitele si acuma, practic in ultimul moment, se bulucesc. Si sint gata sa vina de departe, 50-100 km.



#1693
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 iunie 2021 - 00:10

Azi William a avut și el prima doza de vaccin.

plecam intr-o vacanța lunga la sf lui Iulie și fiind așa expus e bine sa fie vaccinat. Plus când va merge înapoi la școala nu vreau sa îl bage in carantina de fiecare data vând cineva testează pozitiv 


Editat de michelle-usa, 19 iunie 2021 - 00:12 .


#1694
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 00:19

de azi noapte a inceput sa ii fie rau. il doare capul si mana si de dimineata a luat  tylenol de 500mg....dar tot il doare.

e molesit, sta in pat...nu are chef de nimic...doar se vaita ca il doare.

nu are febra dar nu mai poate de cald.

cei drept ca sunt 40'c la noi. am tinut ac-ul aproape non stop de zi dimineata si i-am pus si un ventilator in camera...ca tot zice ca ii e cald.

 

pe mine doar mana m-a durut o noapte si o zi la prima doza...la a2-a am avut dureri de stomac si parca m-a durut iar mana.

 

aici, la adolescenti se face numai Pfizer.


Editat de michelle-usa, 20 iunie 2021 - 00:20 .


#1695
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 09:39

O sa ii treaca, Michelle!

Si fii-mii i-a fost asa rau. Dar in maxim 2 zile a fost ok.



#1696
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 10:34

Michelle, ati II va fi mai bine cu siguranta!!!



#1697
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 iunie 2021 - 01:12

nu a făcut febra dar nu mai putea de cald … l- am ținut toara ziua si noaptea cu AC, ventilator , prosop ud. 
 

Dar ce a fost rău a trecut, azi ii e mult mai bine…. mergem la restaurant de ziua tatălui . Cred ca numai la ideea de restaurant … s a facut bine ca prin minune .

 



#1698
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 iunie 2021 - 09:39

Ne-am vaccinat si noi cu a doua doza de vaccin - de data asta in Cipru. job done!



#1699
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 iunie 2021 - 11:13

Mie mi-a fost rau dupa a 2a doza de Moderna. A inceput cu durere de brat, care se ducea la umar si ceafa, seara cu febra si frisoane, care a tinut toata noaptea. Dupa a aparut si durerea de cap/ochi si lipsa de putere. Am dormit toata ziua, spre seara mi-am revenit. A 2a zi nu am mai avut nimic, doar putin durere de brat.

Majoritatea insa au asa reactii adverse (seful meu a fost la fel, plus alti colegi+prieteni).

Deci acum suntem plini de anticorpi  [:D] depinde si de sistemul imunitar : cu cat reactiile sunt mai puternice, cu atat sistemul imunitar e mai puternic. 

 

La noi au spus ca reactiile adverse la Moderna sunt mai puternice decat cele la Pfizer si din cauza de vaccin mai mult:

-Moderna : 0.5ml doza, 100 micrograme

-Pfizer : 0.3ml doza, 30 micrograme

 

Medicii aici recomanda in caz de simptome de gripa medicamente pt durere si febra.

 

Avem si certificatul covid  [:)] pe hartie (descarcat din contul de pe site-ul de programari) si introdus in app-ul aferent. Cei care-l citesc, nu vad decat ca e ok certificatul, numele si data nasterii. Nu pot vedea insa daca esti vaccinat, ai avut covid sau ai test negativ. E valabil 6 luni, dar poate il vor prelungi. Aici spun insa ca spera sa nu mai fie nevoie sa-l folosim. 


Editat de Ella73, 24 iunie 2021 - 11:17 .


#1700
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 24 iunie 2021 - 14:36

Am făcut luni a doua doză de Pfizer. Am fost avertizată înainte că sunt mai frecvente efectele secundare la a doua doză.

În ziua vaccinului nu am avut nimic, a doua zi simptome gripale, dureri de oase, amețeli, dureri de cap, locul injecției tare, roșu și dureros.

Am stat numai în pat venită direct de la școală.

A treia zi am lucrat normal și m-am simțit bine în prima parte a zilei, seara iar simptome gripale.

Azi m-am trezit răgușită, cu durere în gât, nas congestionat și stare de vlăguire specifică gripei. Noroc că e zi liberă.

Sper să-mi treacă în curând că fac 3 zile de efecte.

 

Ca o curiozitate, exact aceleași simptome a avut tatăl meu în ianuarie la prima doză de Pfizer, dar nici un simptom la a 2a.

 

Nimic care să mă facă să regret că m-am vaccinat.

 

Ella, eu am citit că afirmația cu atât mai multe efecte cu atât mai mulți anticorpi trebuie luată cu rezerve, și cei care nu dexvoltă efecte secundare produc anticorpi. Cantitatea de anticorpi depinde de organismul fiecăruia, de factori genetici, de propriul sistem imunitar care și el depinde de vârstă, etc.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -