Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1381
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 13 mai 2021 - 18:52

De asteptat. Si restrictii de acest gen se vor amplifica. Chiar nimeni nu are chef sa faca pe plac cuiva care poate fi bolnav.

Da și eu cred la fel. Imediat ce va fi oferit la toată lumea, vor începe restricțiile cam peste tot unde se stringe multă lume. La noi spuneau ca una din condițiile la angajare va fi și vaccinul. Companiile au dreptul sa facă asta.



#1382
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 00:08

din india...

 

 

 

si

 

Over 259 million doses of COVID-19 vaccines were administered in the United States from December 14, 2020, through May 10, 2021. During this time, VAERS received 4,434 reports of death (0.0017%) among people who received a COVID-19 vaccine. CDC and FDA physicians review each case report of death as soon as notified and CDC requests medical records to further assess reports. A review of available clinical information, including death certificates, autopsy, and medical records has not established a causal link to COVID-19 vaccines. However, recent reports indicate a plausible causal relationship between the J&J/Janssen COVID-19 Vaccine and a rare and serious adverse event—blood clots with low platelets—which has caused deaths.

 

personal, nu cred ca va recunoaste cineva ca vaccinul poate - la fel ca si covidul - determina moartea unui om. e contraproductiv sa recunosti asa ceva. si chiar daca o sa recunoasca vreodata, o sa fie... cantitate neglijabila, ca doar de covid mor de 100 de ori mai multi oameni.

 

===

partea asta a forumului a devenit pro-vaccin intr-un mod mai mult sau mai putin agresiv? ca sa stiu daca sa mai intru sau nu...

 

@Marox

 

mama ta nu face vaccinul antigripal din cauza alergiilor de care sufera?



#1383
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 00:25

din india...

 

 

 

si

 

Over 259 million doses of COVID-19 vaccines were administered in the United States from December 14, 2020, through May 10, 2021. During this time, VAERS received 4,434 reports of death (0.0017%) among people who received a COVID-19 vaccine. CDC and FDA physicians review each case report of death as soon as notified and CDC requests medical records to further assess reports. A review of available clinical information, including death certificates, autopsy, and medical records has not established a causal link to COVID-19 vaccines. However, recent reports indicate a plausible causal relationship between the J&J/Janssen COVID-19 Vaccine and a rare and serious adverse event—blood clots with low platelets—which has caused deaths.

 

personal, nu cred ca va recunoaste cineva ca vaccinul poate - la fel ca si covidul - determina moartea unui om. e contraproductiv sa recunosti asa ceva. si chiar daca o sa recunoasca vreodata, o sa fie... cantitate neglijabila, ca doar de covid mor de 100 de ori mai multi oameni.

 

===

partea asta a forumului a devenit pro-vaccin intr-un mod mai mult sau mai putin agresiv? ca sa stiu daca sa mai intru sau nu...

 

@Marox

 

mama ta nu face vaccinul antigripal din cauza alergiilor de care sufera?

In ce sens agresiv? Faptul că ti se aduc contra argumente e agresiv? Atunci da, e agresiv. Cunoști alte metode de lupta împotriva virusului decit vaccinul? Dacă intri sau nu,  “frankly, my dear, I don’t give a damn” 



#1384
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 02:31

Asta suna a "cine nu este cu mine este impotriva mea

 

In orice dezbatere exista argumente pro si contra. Cred ca modul in care sunt aduse contra argumentele si neacceptarea faptului ca interlocutorii pot avea pareri diferite de ale noastre lasa uneori de dorit si duc discutia in alta directie. 'Despre copii' a plecat de la o idee frumoasa.  Uneori am senzatia ca din acea comunitate activa, unita, care dorea si a si reusit sa schimbe idei, mentalitati a mai ramas o mana de oameni certareti, obositi, tristi.  

 

Pentru ca titlul subiectului este 'Primul vaccin anti -Covid (..)', las mai jos linkul catre un articol interesant: "Top scientists question the need for Covid -19 booster shots".

 

https://www.reuters....source=Facebook


Editat de lala, 15 mai 2021 - 02:20 .


#1385
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 02:45

Menționez și eu că subiectul este "Primul vaccin anti-covid, o zi mare pentru știință". Scriem aici, unii dintre noi,  pentru că suntem pro-vaccin, pro-știință... Oricine e liber să-și exprime opinia și să deschidă alte subiecte, gen "Surpriză, și după vaccin mor oameni", "Șoc: vaccinul covid NU ne face nemuritori", etc.



#1386
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 02:58

oooh, inca mai circula povestea asta? [:)] nu de alta, da' n-o mai intalnisem de cateva luni, si aveam senzatia ca vrand-nevrand lumea a inteles care-i realitatea  [:)]

 

nu e vorba de a-si asuma sau nu producatorii ceva; e vorba de diferentele de legislatie intre SUA si Europa. in SUA, da, prin reglementarile existente acolo, guvernul isi asuma raspunderea - si nu doar pentru aceste vaccinuri, ci asta este abordarea generala. in Europa producatorii isi asuma responsabilitatea - fiindca asta e legislatia aici.

 

A vaccine for Covid-19: risks and liabilities from an international perspective.

 

https://www.twobirds...nal-perspective



#1387
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 03:10

Sunt foarte bucuroasă că există acest vaccin. Sper ca acesta, și posibil și altele, vor permite omenirii să iasă din pandemie. Sunt optimistă. Nu ar fi publicat știrea că e eficient în proporție de 90% dacă nu ar fi fost testat.

Înțeleg că e dificil de conservat și transportat și că e nevoie de 2 doze. Sunt sigură că există soluții.

Și că nu vom fi noi, adulții fără probleme deosebite, muritorii de rând, cei care îl vom.primi primii, e normal. Așteptăm și respectăm regulile ca până acum.

Dar există o speranță, o lumină la capătul tunelului.

Că vom ieși din marasm, că vor merge copiii de pretutindeni la școală.

 

Nu l- ș face obligatoriu în nici un caz. Cred că vor fi destui care îl vor vrea, poate mai mulți decât oferta. Nu e cazul să fie obligat cineva, să i se facă bine cu forța.



#1388
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 06:23

Inainte sa se introduca vaccinarea ogligatorie e copiilor contra covid mie mi se pare normal sa fie obligatorie ptr medici si toate cadrele medicale. 

Sau ei au dreptul sa decida, prostimea nu ? 



#1389
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 07:16

Inainte sa se introduca vaccinarea ogligatorie e copiilor contra covid mie mi se pare normal sa fie obligatorie ptr medici si toate cadrele medicale.

Sau ei au dreptul sa decida, prostimea nu ? 

Unde este obligatorie vaccinarea contra SARSCOV pentru  pentru copii? Tot repeti aceasta idee  [:)]



#1390
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 07:32

Iar tu continui sa vezi doar ce-ti convine. 

 

Da, inca nu este obligatorie, dar cu atatia care insista pe asta tot ce-i posibil sa fie in curand. 





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -