Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1391
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 07:33

Asta suna a "cine nu este cu mine este impotriva mea

 

In orice dezbatere exista argumente pro si contra. Cred ca modul in care sunt aduse contra argumentele si neacceptarea faptului ca interlocutorii pot avea pareri diferite de ale noastre lasa uneori de dorit si duc discutia in alta directie. 'Despre copii' a plecat de la o idee frumoasa.  Uneori am senzatia ca din acea comunitate activa, unita, care dorea si a si reusit sa schimbe idei, mentalitati a mai ramas o mana de oameni certareti, obositi, tristi.  

 

Pentru ca titlul subiectului este 'Primul vaccin anti -Covid (..)', las mai jos linkul catre un articol interesant: "Top scientists question the need for Covid -19 booster shots".

 

https://www.reuters....source=Facebook

 

Este un articol destul de speculativ. Pentru ca sunt incerte multe posibilitati. Daca cum si cu ce viteza isi modifica un virus tulpina. Daca cum si cat timp rezista si sun eficienti anticorpii dezvoltati de un organism. 
Toate aceste date sunt dinamice. Ele se constata in timp real.
Dar vaccinurile se dezvolta pe estimari pe probabilitati. Deci nu se apuca nimeni sa produca azi un vaccin asa pur si simplu. Mai mult decat atat din poate mii de scenarii se culeg sute, din sute se analizeaza zeci din zeci poate se finanteaza cateva, din cateva poate intra pe piata una doua trei variante.
Si pentru acest virus se fac prognoze. Poate vor exista variante pentru care sa fie completat/modificat un vaccin care sa fie administrabil in mod particular / sau nu, in anumite zone ale lumii dupa caz. 
Da exista probabilitatea si necesitatea  de a se dezvolta variante de vaccin si pentru astfel de scenarii asemeni vaccinului antigripal de exemplu. Dar ceea ce este important nu e productia de vaccinuri ci controlul raspandirii virusului oricare varianta ar fi.

Desigur aceste simple realitati nu vor satisface dorinta unora de a-si imagina scenarii de depopulare a planetei de supra imbogatire cu orice scop a unor puteri obscure, de interventii satanice samd  [:)]



#1392
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 07:36

Iar tu continui sa vezi doar ce-ti convine. 

 

Da, inca nu este obligatorie, dar cu atatia care insista pe asta tot ce-i posibil sa fie in curand. 

Sau nu  [:)]



#1393
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 07:44

Iar tu continui sa vezi doar ce-ti convine. 

 

Da, inca nu este obligatorie, dar cu atatia care insista pe asta tot ce-i posibil sa fie in curand. 

Care sunt aia atat de multi care insista?



#1394
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 08:37

Menționez și eu că subiectul este "Primul vaccin anti-covid, o zi mare pentru știință". Scriem aici, unii dintre noi,  pentru că suntem pro-vaccin, pro-știință... Oricine e liber să-și exprime opinia 

Mentionez ca  e un subiect liber despre vaccin, vaccinarea evident ca e solutia in pandemie, dar sunt si consecinte, apar dileme, nu este o solutie pt toata lumea, etc.

Chiar nu avem voie sa ne punem intrebari ? Asta nu presupune automat ca esti contra vaccin, nu stiu de se interpreteaza asa. 



#1395
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 08:42

'Despre copii' a plecat de la o idee frumoasa.  Uneori am senzatia ca din acea comunitate activa, unita, care dorea si a si reusit sa schimbe idei, mentalitati a mai ramas o mana de oameni certareti, obositi, tristi.  

 

Off topic,

aici ai dreptate,din pacate,( marea majoritate, ca sa nu generalizam). 



#1396
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 08:44

In ce sens agresiv? Faptul că ti se aduc contra argumente e agresiv? Atunci da, e agresiv. Cunoști alte metode de lupta împotriva virusului decit vaccinul? Dacă intri sau nu,  “frankly, my dear, I don’t give a damn” 

Letitia, te rog ai grija la limbaj.

 

Ghilimelele si citatul din film nu fac expresia mai draguta in contextul dat.



#1397
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 09:33

Este un articol destul de speculativ. Pentru ca sunt incerte multe posibilitati. Daca cum si cu ce viteza isi modifica un virus tulpina. Daca cum si cat timp rezista si sun eficienti anticorpii dezvoltati de un organism. 
Toate aceste date sunt dinamice. Ele se constata in timp real.
Dar vaccinurile se dezvolta pe estimari pe probabilitati. Deci nu se apuca nimeni sa produca azi un vaccin asa pur si simplu. Mai mult decat atat din poate mii de scenarii se culeg sute, din sute se analizeaza zeci din zeci poate se finanteaza cateva, din cateva poate intra pe piata una doua trei variante.
Si pentru acest virus se fac prognoze. Poate vor exista variante pentru care sa fie completat/modificat un vaccin care sa fie administrabil in mod particular / sau nu, in anumite zone ale lumii dupa caz. 
Da exista probabilitatea si necesitatea  de a se dezvolta variante de vaccin si pentru astfel de scenarii asemeni vaccinului antigripal de exemplu. Dar ceea ce este important nu e productia de vaccinuri ci controlul raspandirii virusului oricare varianta ar fi.

Desigur aceste simple realitati nu vor satisface dorinta unora de a-si imagina scenarii de depopulare a planetei de supra imbogatire cu orice scop a unor puteri obscure, de interventii satanice samd  [:)]

 

Trebuie sa iti dau dreptate. Este important in primul rand ca virusul sa fie tinut sub control. Discutiile purtate intre oamenii de stiinta si oamenii de afaceri nu sunt foarte concludente. Dar toate aceste informatii pun pe ganduri un om obisnuit. Nu putem cere tuturor sa aiba incredere oarba in ceea ce transmit in acest moment oamenii politici, oamenii de afaceri, oamenii de stiinta si chiar medicii. 



#1398
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 09:35

Asta suna a "cine nu este cu mine este impotriva mea

 

In orice dezbatere exista argumente pro si contra. Cred ca modul in care sunt aduse contra argumentele si neacceptarea faptului ca interlocutorii pot avea pareri diferite de ale noastre lasa uneori de dorit si duc discutia in alta directie. 'Despre copii' a plecat de la o idee frumoasa.  Uneori am senzatia ca din acea comunitate activa, unita, care dorea si a si reusit sa schimbe idei, mentalitati a mai ramas o mana de oameni certareti, obositi, tristi.  

 

 

Eu zic  s-o lasam mai usor cu caracterizarile si stampilele.Un membru care citeste din umbra, intra doar sa arunce diverse terorii-insotite clar de aluzii voalate, nu prea vad cum poate caracteriza ca o "unitate activa", bineinteles ca cei ce au ramas sunt "certareti si obositi" , tot ce "era de valoare" nici macar nu mai citesc.

 

Mie imi par urite si jignitoare asemenea remarci.

 

Vrei sa scrii -bine, nu vrei sa scrii-iar e bine.Insa mai lasati ideile astea de superioritate si mai ales victimizarile.

 

E un subiect care intereseaza pe multi, daca cei ce sunt contra vaccinului au idei cum putem opri pandemia asta, eu sunt foarte dispusa sa le aud si analizeze-
 


Editat de andacos, 14 mai 2021 - 18:25 .


#1399
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 09:47

 

Mie imi par urite si jignitoare asemenea remarci.

 

Vrei sa scrii -bine, nu vrei sa scrii-iar e bine.Insa mai lasati ideile astea de superioritate si mai ales victimizarile.

 

 

La fel si saritul cu morala cam peste tot pe unde se poate. Daca esti activ sau ai mii de mesaje scrise, nu inseamna ca detii adevarul absolut sau ai o atitudine corecta fata de interlocutori. 
 

P.s astept votul negativ 



#1400
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 10:06

 

E un subiect care intereseaza pe multi, daca cei ce sunt contra vaccinului au idei cum putem opri pandemia asta, eu sunt foarte dispusa sa le aud si analizeze-
 

Sa mai repetam : nu e toata lumea impotriva vaccinului.

Copiii nu sunt vectorul principal de propagare, nu sunt cei mai afectati daca se imbolnavesc. De aceea s a si inceput vaccinarea cu prioritate a celor vulnerabili, a celor cu comorbitati, pe categorii de varsta. 

Vaccinul nu este solutia miracol, in continuare o sa trebuiasca distantare, pastrarea regulilor de igiena, masca, etc .

Vaccinul a evitat supra aglomerarea de la ati, decongestionarea spitalelor. 





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -