Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reluarea activitatii dupa CIC in "vremurile pandemiei"


94 raspunsuri la acest subiect

#51
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 07:56

Black, și eu sunt de părere sa mai insiști, pe tine te-a prins ordonanța (sau ce-o fi) cu prelungirea CIC când chiar erai în CIC. Logic ar fi sa beneficiezi de prelungire, mai ales ca MM a spus ca se face automat, fără cerere din partea părintelui aflat în CIC. 



#52
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 11:40

as

 

Hai că m-am interesat din nou.

Ce ți-a spus lucrătoarea la telefon nu e corect. În condițiile actuale, mie mi s-a spus că luna tatălui nu se mai oprește decât dacă mama chiar se întoarce la serviciu. Sfatul meu este să trimiți o petiție pe e-mail în care să expui situația, faptul că nu te întorci la serviciu și motivele și chiar sunt curioasă dacă poți primi același răspuns și în scris. Sau mai sună încă o dată, pentru că între timp lucrătorii au mai primit informații și instrucțiuni noi. Insistă, pentru că tu te încadrezi în categroia celor care primesc în continuare CIC și eu am încredere în sursa mea de informații

 

Cu asta am inceput. Se face o saptamana de cand mailul meu nu a primit nici un raspuns. Sunt sigura ca la nivel de conducere toata lumea stie ce are de facut, dar ce ma fac daca la nivel de functionar, ala care umbla efectiv cu dosarul me, habar n-are?

 

La acelasi nr. de telefon, de 3 ori mi s-au dat 3 raspunsuri complet diferite. Dar complet...



#53
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 11:47

as

 

 

Cu asta am inceput. Se face o saptamana de cand mailul meu nu a primit nici un raspuns. Sunt sigura ca la nivel de conducere toata lumea stie ce are de facut, dar ce ma fac daca la nivel de functionar, ala care umbla efectiv cu dosarul me, habar n-are?

 

La acelasi nr. de telefon, de 3 ori mi s-au dat 3 raspunsuri complet diferite. Dar complet...

E multă confuzie acum cu toată harababura. Însă chiar ieri știu sigur că s-au adus funcționarilor noi clarificări legat de CIC, de aceea te îndemn să mai telefonezi încă o dată, chiar să revii cu un alt e-mail, poate de data asta au priceput toți ce au de făcut. 



#54
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 13:00

Nu mai raspunde nimeni....



#55
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 18:12

black, cred ca sunt coplesiti de telefoane, adica toata lumea suna sa aiba o confirmare, dar daca ministrul muncii a facut public acest lucru si tu erai in concediu la momentul intrarii in starea de urgenta, automat vor prelungi indemnizatia.    si daca iti raspunde cineva la telefon tot nu ai de unde stii ca ce iti spune e corect sau nu.  trebuie cautat actul legal prin care are loc aceasta prelungire, poate prietena lui glimmer poate sa ajute cu informatia.



#56
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 18:51

black, cred ca sunt coplesiti de telefoane, adica toata lumea suna sa aiba o confirmare, dar daca ministrul muncii a facut public acest lucru si tu erai in concediu la momentul intrarii in starea de urgenta, automat vor prelungi indemnizatia.    si daca iti raspunde cineva la telefon tot nu ai de unde stii ca ce iti spune e corect sau nu.  trebuie cautat actul legal prin care are loc aceasta prelungire, poate prietena lui glimmer poate sa ajute cu informatia.

 

Actul legal este Ordonanta 32/2020, publicata in Monitorul Oficial nr. 260 din 30 martie 2020 si completeaza OUG 30 / 2020.

 

Problema e asa:

 

Ordonanta 30 lasa Directorii de agentie sa stabileasca singuri metodologia de aplicare a prevederilor ordonantei, in timp ce OUG 32 zice (partea care ma intereseaza pe mine) 

 

" Art. VI. – ... (4) Pentru persoanele beneficiare ale indemnizatiei pentru cresterea copiilor prevazute de art. 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, care se afla in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului la data instituirii starii de urgenta, plata acestei indemnizatii se asigura pe toata durata instituirii starii de urgenta si in situatia in care copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap sau urmeaza sa implineasca varsta prevazuta de lege, in aceasta perioada. "

 

Acuma, legat de partea de metodologie, nu s-au dat lamuriri pana (daca am inteles corect de la Glimmer) ieri. Pana ieri fiecare intelegea paragraful asta cum il taia capul. Coroborat, iarasi, cu liberatea acordata de OUG 30 de a stabili singuri cum aplica legea....

 

Problema e asa: Indemnizatia pe aprilie o primesc in mai. Ce fac daca ma trezesc la jumatatea lui mai cu indemnizatia pe numai 9 zile din aprilie? Cum mai pot repara lucrurile? Nu mai pot. 

 

Problema este ca 3 persoane care mi-au raspuns la acelasi numar de telefon mi-au zis 3 chestii diferite, deci nici macar acel director de agentie nu a stabilit cum pune el legea asta in practica in bucatica lui de lume...



#57
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:05

Actul legal este Ordonanta 32/2020, publicata in Monitorul Oficial nr. 260 din 30 martie 2020 si completeaza OUG 30 / 2020.

 

Problema e asa:

 

Ordonanta 30 lasa Directorii de agentie sa stabileasca singuri metodologia de aplicare a prevederilor ordonantei, in timp ce OUG 32 zice (partea care ma intereseaza pe mine) 

 

" Art. VI. – ... (4) Pentru persoanele beneficiare ale indemnizatiei pentru cresterea copiilor prevazute de art. 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, care se afla in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului la data instituirii starii de urgenta, plata acestei indemnizatii se asigura pe toata durata instituirii starii de urgenta si in situatia in care copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap sau urmeaza sa implineasca varsta prevazuta de lege, in aceasta perioada. "

 

Acuma, legat de partea de metodologie, nu s-au dat lamuriri pana (daca am inteles corect de la Glimmer) ieri. Pana ieri fiecare intelegea paragraful asta cum il taia capul. Coroborat, iarasi, cu liberatea acordata de OUG 30 de a stabili singuri cum aplica legea....

 

Problema e asa: Indemnizatia pe aprilie o primesc in mai. Ce fac daca ma trezesc la jumatatea lui mai cu indemnizatia pe numai 9 zile din aprilie? Cum mai pot repara lucrurile? Nu mai pot. 

 

Problema este ca 3 persoane care mi-au raspuns la acelasi numar de telefon mi-au zis 3 chestii diferite, deci nici macar acel director de agentie nu a stabilit cum pune el legea asta in practica in bucatica lui de lume...

mai stii cand iti spuneam ca am lucrat in sistem? acum 15 ani? totul este la fel, nu s-a schimbat nimic, dau legi care nu intra in vigoare fara normele de aplicare si tot asa.



#58
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:12

mai stii cand iti spuneam ca am lucrat in sistem? acum 15 ani? totul este la fel, nu s-a schimbat nimic, dau legi care nu intra in vigoare fara normele de aplicare si tot asa.

 

mai stiu...



#59
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:26

Black, starea de urgenta s-a instituit de pe 26 martie, și tine pana pe 15 mai.

Așadar ai dreptul la prelungirea CIC pe durata stării de urgenta. 



#60
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 19:39

Black, starea de urgenta s-a instituit de pe 26 martie, și tine pana pe 15 mai.

Așadar ai dreptul la prelungirea CIC pe durata stării de urgenta. 

 

Stiu. Intrebarea e: voi beneficia de acest drept? Daca cine stie cine pe cine stie unde interpreteaza altfel?

 

Mi-as fi dorit un raspuns scris de care sa ma pot agata. Asa, in lipsa macar a confirmarii primirii e-mailului meu, am ca argument niste conversatii telefonice care m-au adus in pragul AVC-ului. Si cam atat.

 

Iar pentru mine insecuritatea e big bau-bau. Nu sunt genul aventuros, adica sunt, dar ma arunc in hau cu franghia bine legata si asigurata. Acum n-am franghie si de azi caaaaaad. Voi gasi salteaua la aterizare?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -