Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reluarea activitatii dupa CIC in "vremurile pandemiei"


94 raspunsuri la acest subiect

#41
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 17:52

Cand au inceput sa bubuie in jurul meu ca toate "masurile" adoptate in perioada asta sunt practic imposibil de realizat, am tot zis ca sunt oamenii rau-voitori... Cand au venit cu ordonante ca sa explice prevederi din alte ordonante si tot nu avem norme metodologice de aplicare, am zis ca le e gru, ca tre' sa fie o nebunie pentru ei.... Dar asta..... Ma sufoca revolta...... Si eu de bine, de rau sunt un om cu ceva catre in spate si cu atitudine destul de sindicalista. Sunt ca picatura chinezeasca atunci cand e vorba de ceea ce e drept... dar o amarata de femeie care trage de un job ca vai de el, fara prea multe studii, fara prea mult curaj.... o ingenuncheaza asa ceva....

Sunt incredibile de revoltata. Imi tremura degetele pe taste de nervi....



#42
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 18:04

Sa va mai spun ca am incercat la 3 telefoane timp de 2 (DOUA) zile, de la care nu am primit altceva decat indrumari la un alt nr. de telefon? si ca ultima doamna mi-a zis ca e suficienta o cerere de mana, si ce va mai ziceam in mesajul de acum cateva ore...? Si acum asta... Jur, e o incercare destul de bine voalata de a descuraja pe oricine ar putea sa vrea sa incerce....



#43
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 18:08

Si puneti asta in contextul in care va povesteam ca nici o banca nu accepta nici o forma de creditare pentru mamicile in CIC, deoarece sunt niste bani care nu pot fi executati in vederea acoperirii datoriei, m-am lovit de asta in decembrie.... 



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 20:23

Black, încercarea moarte n-are. Scrie pe pagina de FB a ministerului muncii, cât și pe cea a Violetei Alexandru - ministrul muncii. 



#45
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 20:54

Da, o sa vad ce mi se raspunde... Inca mai sper ca am primit totusi un raspuns standard. In functie de ce raspuns primesc, mut niste munti maine. :)))



#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 aprilie 2020 - 17:44

Black, vesti bune!

https://www.observat...istrului-muncii

 



#47
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 aprilie 2020 - 18:13

 

 

Saru'mana!

 

De o saptamana vorbesc non-stop peste tot. Inainte de ordonanta am scris mesaje pe FB tuturor celor care credeam ca ar fi putut sa faca ceva. Am primit un raspuns absolut adorabil de la Rares Bogdan, care mi-a scris ceva de genul "Nu vreau sa va aburesc, nu stiu [daca se intentioneaza prelungirea acordarii indemnizatiei] dar am ridicat problema dumneavoastra. Sper sa se rezolve." Mi s-a parut deosebit de amabil, mai ales ca imi imaginez ca a primit gramezi de astfel de mesaje. Mama a gasit pe undeva chiar si numarul de telefon al doamnei ministru, si au purtat o conversatie prin SMS. Din nou, faptul ca in perioada asta doamna ministru a comunicat cu o straina printre alte cate mii? Deosebit de amabil. :)))) Candva o sa va povestesc si cum a mers cu autoritatile, e deja o saga, dar inca nu am primit nici un raspuns oficial de la nimeni. Sper sa se prelungeasca intr-adevar automat, (desi mie mi s-a cerut sa transmit o cerere insotita de CI a mea si CN al lui seb) pentru ca deja am anuntat la firma ca raman in CIC cat dureaza starea de urgenta, mi-a fost frica sa nu-mi reactiveze contractul in revisal si sa ma trezesc intr-o situatie neplacuta. Urma sa postez ce si unde am trimis cand as fi primit un raspuns de la ei ca asa e bine. 



#48
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 10:57

Ieri abia am văzut subiectul ăsta și astăzi am avut unde să întreb despre problema în discuție. Am aflat de la o lucrătoare în domeniu că pentru continuarea plății CIC trebuie să te fi aflat în perioada de plată în momentul instituirii stării de urgență și să nu realizezi venituri. Nu trebuie altă cerere depusă, plata continuă pe toată durata stării de urgență, chiar dacă copilul împlinește doi ani în această perioadă. Acuma sper că procedura este unitară, așa cum ar fi normal.

 

Editez ca să adaug că persoana cu care am discutat ar fi dorit să vadă cnp-ul copilului ca să îmi dea un răspuns mai bazat (ideea era să vadă exact când împlinește copilul 2 ani cred), deci probabil de aceea ți s-a cerut și ție cnp-ul, dar ideea e că nu este necesară altă cerere, plata curge în continuare dacă îndeplinești condițiile. 


Editat de glimmer, 07 aprilie 2020 - 11:04 .


#49
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 13:39

Incredibil, dar adevarat. Am sunat iarasi, cerand un raspuns oficial, si mi s-a raspuns ca ordonanta nu mi se aplica, ca de maine se intra in luna tatalui si ca eu trebuie sa-mi incep serviciul, adica sa intru in somaj.



#50
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 07:47

Hai că m-am interesat din nou.

Ce ți-a spus lucrătoarea la telefon nu e corect. În condițiile actuale, mie mi s-a spus că luna tatălui nu se mai oprește decât dacă mama chiar se întoarce la serviciu. Sfatul meu este să trimiți o petiție pe e-mail în care să expui situația, faptul că nu te întorci la serviciu și motivele și chiar sunt curioasă dacă poți primi același răspuns și în scris. Sau mai sună încă o dată, pentru că între timp lucrătorii au mai primit informații și instrucțiuni noi. Insistă, pentru că tu te încadrezi în categroia celor care primesc în continuare CIC și eu am încredere în sursa mea de informații.


Editat de glimmer, 09 aprilie 2020 - 07:48 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -